Poniedziałek, 13 stycznia 2025 r., imieniny Bogumiła, Weroniki, Leoncjusza

Pogotowie Reporterskie

Stop pożarom traw i lasów

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łasku przypomina o występującym problemie dotyczącym bezmyślnego wypalania traw i pozostałości roślinnych. Zjawisko wypalania traw i pozostałości roślinnych przez ludzi pojawia się przede wszystkim w okresie, późnej zimy oraz wczesnej wiosny. Wówczas rolnicy, właściciele posesji, służby miejskie przystępują do prac porządkowych

Niestety, sprzymierzeńcem w wiosennych porządkach dla wielu nierozważnych i bezmyślnych osób stał się ogień.

Mimo że wypalanie traw jest szkodliwe, niedozwolone i bardzo niebezpieczne, co roku nierozważni właśnie w ten sposób „oczyszczają” swoje pola, łąki i trawniki. Nieodpowiedzialność osób wypalających trawy i pozostałości roślinne powoduje niejednokrotnie powstanie tragicznego w skutkach pożaru, doprowadzając do tego, że giną ludzie, zwierzęta, a także płoną lasy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze. W latach ubiegłych prowadzono akcje prewencji społecznej, między innymi kampanię „STOP pożarom traw” podczas której informowano o konsekwencjach wypalania traw i zagrożeniach związanych z tym procederem. Wiosną na polach, łąkach, nieużytkach i na posesjach występuje duża ilość suchej trawy i pozostałości roślinnych.

Corocznie w tym okresie odnotowuje się pożary tych terenów. W 2020 roku w okresie wiosennym odnotowano 27 pożarów traw i nieużytków. Ponadto w tym okresie wystąpiło 9 pożarów lasów. Przypuszczalną przyczyną powstania tych zdarzeń była przede wszystkim nieostrożność przy posługiwaniu się ogniem otwartym. Odnotowano również podpalenia umyślne, w tym przypadki wypalania pozostałości roślinnych jak i wypalania traw. By uniknąć pożarów traw i nieużytków, Komenda Powiatowa PSP w Łasku apeluje o rozwagę. Wyjazd strażaków do zdarzeń związanych z tymi pożarami powoduje niepotrzebną stratę czasu wiedząc, że ktoś inny w tym czasie może wzywać na ratunek lub potrzebować pomocy.

Zakaz wypalania traw zawarto w wielu aktach prawnych, m.in. ustawie o ochronie przyrody, ustawie o lasach. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić do 5000 złotych. W przypadku stworzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia dużej wartości podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zanim podpalisz pozostałości roślinne na polu czy łące, pomyśl ile czasu i sił poświęcą strażacy, by ugasić pożar, który wymknie Ci się spod kontroli i jak wiele złego możesz wyrządzić sobie i innym ludziom.

st. kpt. Kamil Perliński 

 KP PSP w Łask

 

Źródło: Panorama Łaska

 

Skomentuj [ 0 ]
10:35, 02.04.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET