Poniedziałek, 13 stycznia 2025 r., imieniny Bogumiła, Weroniki, Leoncjusza

Pogotowie Reporterskie

Przepis na bezpieczeństwo – STOP

Znak drogowy B-20 czyli „STOP” to bardzo ważny znak stojący na straży bezpieczeństwa ruchu drogowego, śmiało można stwierdzić że jest to jeden z najważniejszych znaków drogowych z szerokiej ich gamy. Jak łatwo można zauważyć, znak B-20 „STOP” a także A-7 „ustąp pierwszeństwa” i D-1 „droga z pierwszeństwem”mają odmienny kształt. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta ponieważ nawet przy największej śnieżycy jesteśmy w stanie szybko rozpoznać z jakim znakiem mamy do czynienia.

Do głównych zadań tych znaków należy poinformowanie kierującego kiedy ma pierwszeństwo i przede wszystkim kiedy tego pierwszeństwa musi udzielić. Ustawienie znaku„STOP” na drodze nie jest przypadkowe, ponieważ ma on szczególne i jedno z kluczowych  znaczeń dla pierwszeństwa. „STOP” stosuje się w miejscach bardzo niebezpiecznych, wszędzie tam, gdzie widoczność na drogę z pierwszeństwem jest niedostateczna, a przez to przecięcie się kierunków ruchu jest bardzo kolizyjne. Jak zatem można zauważyć, znak B-20 jest głównie ustawiany na problematycznych skrzyżowaniach. Gdzie poza skrzyżowaniami zobaczymy ustawiony znak „STOP”? Poza skrzyżowaniami spotkamy go również przed niestrzeżonymi przejazdami kolejowymi i tramwajowymi.

Przypominamy !

Znak B-20 "stop" oznacza:

zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem,
obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą.
Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku - w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.

A zatem, w którym miejscu powinniśmy  się zatrzymać?

Kiedy dojeżdżamy do skrzyżowania oznaczonego znakiem „STOP”, zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu, gdzie jest namalowana linia bezwzględnego zatrzymania, P-12 lub tuż przed tą linią. Jeżeli nie ma linii bezwzględnego zatrzymania, należy zatrzymać się w miejscu, z którego jest dobra widoczność drogi, przed którą ustawiony jest znak. W sytuacji gdy poruszamy się za pojazdem i dojeżdżamy do skrzyżowania, praktycznie zatrzymujemy się dwa razy. Pierwsze to zatrzymanie wynikające z warunków ruchu, drugie zaś wynika z dyspozycji znaku B-20.

Problematyczne i generujące wiele pytań jest ustawienie znaku „STOP” przed przejazdami kolejowymi. Częstym pytaniem jest gdzie/w którym miejscu mam się zatrzymać? Otóż w przypadku, gdy znak „STOP” znajduje się przed torami kolejowymi, to miejsce zatrzymania wyznacza Krzyż Świętego Andrzeja ustawiony przed torowiskiem.

Przypominamy również!

Gdy na skrzyżowaniu jest sygnalizacja świetlna, a oprócz niej znajdują się znaki drogowe, przede wszystkim „STOP” to należy pamiętać o hierarchii znaków i sygnałów drogowych. Jeśli sygnalizator jest sprawny ma on priorytet nad pozostałymi znakami. Inaczej sytuacja wygląda gdy ten sam sygnalizator ulegnie z jakichkolwiek przyczyn awarii, wówczas kierujący ma obowiązek stosowania się do pozostałych znaków drogowych. Znak „STOP” w tym przypadku informuje kierującego, że jest on na bardzo niebezpiecznym skrzyżowaniu.

 

/WRD KMP w Łodzi/

Skomentuj [ 0 ]
14:20, 03.02.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET