Poniedziałek, 13 stycznia 2025 r., imieniny Bogumiła, Weroniki, Leoncjusza

Pogotowie Reporterskie

Przepis na bezpieczeństwo – pojazdy uprzywilejowane

 

Pojazdy uprzywilejowane stanowią oddzielną, opisaną przepisami kategorię pojazdów. Obecna sytuacja epidemiologiczna połączona jest z większym ruchem pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie służb medycznych. Co zatem mówią przepisy? Który pojazd jest pojazdem uprzywilejowanym? Czy kierujący pojazdem uprzywilejowanym musi stosować się do przepisów? Jak prawidłowo utworzyć korytarz życia.

Kodeks drogowy szczegółowo wylicza, jakich służb pojazdy mogą mieć status uprzywilejowanych. Do tej grupy zaliczamy radiowozy Policji, wozy bojowe Straży Pożarnej, karetki Pogotowia Ratunkowego ale mogą to być również pojazdy Służby Ochrony Państwa, samochody sił zbrojnych, Służby Więziennej, służby parków narodowych, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Ochrony Kolei, a także auta Pogotowia Energetycznego czy Gazowego. Pamiętajmy, że pojazd jadący z włączonymi sygnałami błyskowymi i dźwiękowymi może przemieszczać się ze znaczną prędkością. I o to chodzi, by jak najszybciej dotarł on do celu. Samochód uprzywilejowany jest łatwy do dostrzeżenia, dlatego, że wysyła błyskowe sygnały świetlne w kolorze niebieskim.

Oprócz sygnałów świetlnych kierujący tego typu pojazdem używa sygnału dźwiękowego, o zmiennym tonie, a także ma włączone światła mijania lub drogowe. Warto również przypomnieć że kierujący pojazdem uprzywilejowanym może nie stosować się do przepisów ruchu drogowego, w tym sygnalizacji świetlnej. Musi natomiast stosować się do poleceń i sygnałów wydawanych przez osoby kierujące ruchem, a także za każdym razem kierujący pojazdem uprzywilejowanym, musi zachować szczególną ostrożność, aby nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy również, że pojazd uprzywilejowany na drodze wymaga nie tylko szczególnej uwagi ze strony kierującego tym pojazdem ,ale przede wszystkim naszej, postarajmy się by jego przejazd przebiegał bez zakłóceń. W myśl obowiązujących przepisów użytkownicy drogi powinni ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu – zjechać z drogi, a w razie konieczności zatrzymać się tworząc tak zwany korytarz życia. Poszkodowani potrzebują jak najszybszej pomocy, każda sekunda może zadecydować o czyimś zdrowiu lub życiu.

Jak zatem powinniśmy stworzyć korytarz życia?

Zasada jest bardzo prosta. Wystarczy spojrzeć na prawą dłoń, na jej zewnętrzną część i wyobrażamy sobie, że kciuk to lewy pas, a pozostałe pasy ruchu to dalsze palce. Czyli kierujący, którzy jadą skrajnym lewym pasem, muszą zjechać na lewo, natomiast kierujący z pozostałych pasów (niezależnie od ich ilości) zjeżdżają na prawo.

Reasumując, rola pojazdów uprzywilejowanych jest wyjątkowa. Bądźmy wyczuleni na ich obecność. Nasza nieuwaga, roztargnienie, czy brak dobrej woli i wyobraźni, mogą spowodować, że zabraknie kilku cennych sekund.

 

Źródło: KPP Łask

Skomentuj [ 0 ]
12:30, 21.01.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET