Czy Polska przestrzega praw dziecka? – raport organizacji pozarządowych
W Polsce nie ma istotnych elementów, które są niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci. Brak m.in.: strategii działań na rzecz dzieci, mechanizmu koordynującego te działania, monitoringu implementacji Konwencji o prawach dziecka, budżetu na rzecz dzieci oraz systemu zbierania danych, który włączałby wszystkie obszary życia dziecka. Takie wnioski płyną z raportu organizacji pozarządowych w Polsce.
Każdy kraj, który ratyfikował Konwencję o prawach dziecka, ma obowiązek co pięć lat przedstawić oficjalny raport z realizacji zapisów tego dokumentu. Polski rząd przedstawił taki raport Komitetowi Praw Dziecka w tym roku. Poza stroną rządową, swój raport przygotowały organizacje pozarządowe. W dokumencie tym (tzw. Raporcie Alternatywnym) znajdują się uwagi i rekomendacje do stanu przestrzegania praw dziecka w Polsce. We wrześniu br., podczas Sesji Roboczej Komitetu Praw Dziecka w Genewie polskie organizacje pozarządowe zaprezentowały swój raport. Na podstawie obu raportów (rządu polskiego i organizacji pozarządowych) Komitet Praw Dziecka przygotuje Zalecenia dla Polski.
Raport Alternatywny został opracowany przez 13 wiodących polskich organizacji pozarządowych. Organizacje zwracają uwagę na to, że duża część Zaleceń Komitetu Praw Dziecka z roku 2015 niestety nie doczekała się realizacji. Tegoroczny Raport Alternatywny nie omawia wszystkich kwestii związanych z nieprzestrzeganiem w Polsce Konwencji o prawach dziecka, skupiając się jedynie na tych, które są najistotniejsze z punktu widzenia dobra dziecka oraz wchodzą w obszar działań organizacji-autorów raportu.
Raport organizacji pozarządowych składa się z ośmiu części. Każdą z nich zamykają rekomendacje określonych działań. Pierwsza część raportu dotyczy oceny ogólnych środków wdrażania, czyli m.in. legislacji, polityki i strategii na rzecz dzieci, koordynacji działań czy propagowania praw dziecka w Polsce. Druga część mówi o zasadach ogólnych, czyli przeciwdziałaniu dyskryminacji w Polsce, respektowaniu poglądów dziecka (także dzieci cudzoziemskich) czy uczestnictwie najmłodszych w życiu społecznym. Kolejna część dotyczy praw i wolności osobistych. W tej części organizacje przypominają o problemie bezpaństwowości dzieci, prawie do poznania swojego pochodzenia oraz wolności sumienia, wyznania, wypowiedzi czy pokojowych zgromadzeń. W czwartej części raportu mowa jest o problemie przemocy i wykorzystania seksualnego najmłodszych. Ważnym elementem, na który zwracają uwagę organizacje jest konieczność ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym w Internecie i walka z autorami patotreści.
W kolejnej części, organizacje pozarządowe zwracają uwagę na problemy, jakich doświadczają dzieci w pieczy zastępczej, zwłaszcza małe dzieci i najmłodsi ze specjalnymi potrzebami. W szóstej części, Raport Alternatywny mówi o dzieciach z niepełnosprawnością, dostępie do opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie zdrowia psychicznego. Autorzy poruszają trudny temat ubóstwa i wykluczenia społecznego dzieci, a także ich bezdomności. W przedostatniej części raportu można przeczytać o problemach dotyczących systemu edukacji w naszym kraju, integracji dzieci romskich czy dostępie do opieki żłobkowej i przedszkolnej. W tym miejscu organizacje poruszają także temat prawa do wypoczynku i zabawy, które jest istotne z punktu widzenia rozwoju młodego człowieka. Ostatnia część raportu dotyczy kwestii dzieci uchodźców, handlu dziećmi, wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich oraz dzieci romskich.
W przygotowaniu raportu wzięły udział następujące organizacje: ATD Czwarty Świat, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundacja w Stronę Dialogu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Integracja, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada, Polski Komitet EAPN, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Całość prac nad raportem koordynował UNICEF Polska.
###
Więcej informacji:
Z pełną treścią Raportu Alternatywnego można się zapoznać na stronie: https://www.unicef.pl/Media/Files/Raport-Alternatywny-wersja-polska
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu (nazwa organizacji - dane osoby kontaktowej, obszar specjalizacji):
· Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – Anna Grabowska, tel. 518 511 652, anna.grabowska@fdds.pl, dzieci pokrzywdzone przestępstwem (przemoc i wykorzystywanie seksualne), bezpieczeństwo dzieci w Internecie.
· Fundacja Szkoła z Klasą – Agata Łuczyńska, tel. 608 094 369, agata.luczynska@szkolazlasa.org.pl, edukacja i nierówności edukacyjne, partycypacja młodych ludzi w życiu publicznym.
· Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego – Teresa Ogrodzińska, tel. 501 339 063, togrodzinska@frd.org.pl, wsparcie rozwoju małych dzieci.
· Fundacja w Stronę Dialogu – Joanna Talewicz-Kwiatkowska, tel. 664 559 527, jtalewicz@gmail.com, dzieci romskie.
· Helsińska Fundacja Praw Człowieka – Elżbieta Czyż, tel. 691 53 88 00, elzbieta.czyz@hfhr.pl, prawa nieletnich.
· Fundacja Integracja – Tomasz Przybyszewski, tel. 502 518 566, tomasz.przybyszewski@integracja.org, dzieci z niepełnosprawnościami.
· Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada – Joanna Garnier, tel. 502 152 031, strada@strada.org.pl, handel ludźmi, dzieci cudzoziemskie bez opieki, seksualne komercyjne wykorzystywanie nieletnich.
· Polski Komitet EAPN – Ryszard Szarfenberg, tel. 602 200 282, r.szarfenberg@uw.edu.pl, ubóstwo dzieci.
· Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – Katarzyna Słubik, tel. 663 998 949, k.slubik@interwencjaprawna.pl, migracje i uchodźstwo.
· Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce – Beata Kulig, tel. 503 549 888, beata.kulig@sos-wd.org, piecza zastępcza.
· UNICEF Polska – Monika Kacprzak, tel. 509 224 588, mkacprzak@unicef.pl, koordynacja działań na rzecz dzieci, monitoring sytuacji dzieci w Polsce, partycypacja, zdrowie (w tym zdrowie psychiczne), ekologia.
- Skomentuj [ 0 ]
- 10:20, 30.09.2020 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Nowy program grantowy dla KGW i OSP
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Drogowa ofensywa – gmina ogłosi przetarg na przebudowę 11 ulic
- Łask. Młodzieżowa Rada Miejska posiała kwietną łąkę (zdjęcia)
- Podziękowanie za wspólny Lany Poniedziałek
- Łask. Powstanie nowy żłobek - podpisano umowę
- Muzeum Historii Łasku poszukuje informacji o Zajęczej Górce
- Zaproszenie na obchody świąt 2 i 3 Maja w Łasku
- Łascy Policjanci poszukują sprawcy skradzionego motoroweru
- Łask. XIV sesja Rady Miejskiej w Łasku
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Wynajmę mieszkanie 46m2 w Łasku na Przylesiu
- Toyota Yaris 1,5 prod. 2024 rok jak nowa
- Spszotanie
- Porządkowanie działki
- Porzadki
- Garaz do wynajecia
- Citroen C-elesse 1.6VTI B+G.
- ZIPP VANILLA 110
- Zatrudnię szwaczki
- Sprzedam mieszkanie z lokalem handlowo-usługowym .
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Z ostrzeżenia można wywnioskować że były te przymrozki 2 tygodnie temu.....a na planszy że od
- Na Ordonówny lepiej niech zrobią dużo progów zwalniających bo inaczej dużo ludzi będzie jeźd
- Celina, przestań wyć.
- Czy nasza lokalna społeczność dowie się wreszcie co tak naprawdę oznacza pojęcie: deficyt? Kto
- O losie! To jest jakaś tekstowa porażka. No sorry, ale ani tekst w pamięć nie zapada, ani muzyka
- Książkowy przykład autopromocji i lansu
- Oj ten Olsen - własnie Ukradli mi Słownik Ortograficzny z działki
- Celin Celina naprawde przestan siac ferment i czep sie lepiej kola od roweru.Zrob cos pokaz sie i wt
- Super.Widać Radny Kołodziejczyk robi swoje,nie gada a robi.To sie chwali.Pani Burmistrz tez super
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku
-
Kiermasz Wielkanocny 2025 w Łasku
-
Łask oddał cześć "Żołnierzom Wyklętym"
-
X Sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
Oddział pediatrii po remoncie
-
33. finał WOŚP w Łasku
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku