Piątek, 17 stycznia 2025 r., imieniny Antoniego, Jana, Sabiniana

Pogotowie Reporterskie

Coraz mniej urodzin

„Panorama” rozmawia z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Łasku – Lilią Ślusarczyk-Grącką. - Jaki był miniony rok jeśli idzie o urodzenia? Odnotowaliśmy łącznie 141 urodzeń, w tym 46 transkrypcji. Dla porównania podam, że w 2018 roku na świat przyszło 150 dzieci (w tym 28 transkrypcji). W minionym roku zmarło 370 osób. Rok wcześniej zgonów było również 370. Ze statystyk widać wyraźnie, że na świat przychodzi zbyt mało dzieci, co odbije się ujemnie w przyszłości na stanie demograficznym w mieście i gminie Łask.

- Wiele kobiet ciężarnych na miejsce urodzin swoich dzieci wybiera szpitale w innych miejscowościach. - Widać to było wyraźnie w 2017 roku, gdy odnotowaliśmy tylko 75 urodzin, bo rzeczywiście wiele kobiet wolało rodzić w Łodzi, Rzgowie czy Sieradzu. - Jeśli już jesteśmy przy nowo narodzonych obywatelach, proszę powiedzieć kilka słów o imionach: jakie są teraz najpopularniejsze w grupie chłopców i dziewcząt? Przede wszystkim, z przyjemnością odnotowuję, że rodzice coraz częściej wybierają imiona polskie, tkwiące w naszej tradycji, nadawane przed wiekami. Jeśli idzie o płeć męską (74) to dominuje imię Jakub, następnie Szymon, ale było też kilku Michałów i Antonich. Pojawił się Kewin. Wśród dziewczynek (67) najpopularniejszymi imionami są Maja i Julia, potem Martyna, Aleksandra, a także Iga i Maria. Nowym imieniem w naszym USC była Jaśmina. W ubiegłym zaś roku pojawiła się Miranda. - A jakie imiona nadawano rok wcześniej? - W 2017 roku wśród chłopców (39) najwięcej było Szymonów, Janów, Kacprów, Antonich i Patryków, a wśród dziewczynek (36) dominowała Amelia i Maja, pojawiła się też Lilianna

- Przyjrzyjmy się jeszcze zawieraniu związków małżeńskich… - W minionym roku zawarto łącznie 145 małżeństw, w tym 37 ślubów cywilnych, 95 konkordatowych, zarejestrowaliśmy też 13 transkrypcji. Rok wcześniej ślubów było 137, w tym 44 cywilne. Z tych 37 ślubów cywilnych w 2019 roku 5 zawarto poza lokalem USC. Opłata za zawarcie związku małżeńskiego poza lokalem Urzędu Stanu Cywilnego wynosi 1000 zł. Dodam jeszcze, że w 2019 roku dołączono 49 wzmianek o rozwodzie do aktów małżeństwa zawieranych w różnych latach. - Czy pandemia wpływa na liczbę ślubów? - Tak, obecnie nie są zawierane związki małżeńskie, wszystkie te uroczystości zostały przełożone na późniejsze terminy, a dotyczy to także ślubów konkordatowych. Jest to zrozumiałe, bo obowiązują różnorodne zakazy związane z gromadzeniem się ludzi w okresie pandemii, a ponadto wiele osób obawia się zakażenia koronawirusem.

- Czy planuje Pani w tym roku uroczyste wręczenie medali za długoletnie pożycie małżeńskie, jak to od lat odbywało się zwykle w połowie roku? - Taką uroczystość planujemy, ale odbędzie się ona zapewne w terminie późniejszym, być może jesienią. Do wojewody złożyliśmy już wnioski dla 20 par i czekamy na medale. - I na koniec proszę powiedzieć Czytelnikom „Panoramy”, jak w okresie pandemii pracuje łaski Urząd Stanu Cywilnego? - Staramy się funkcjonować normalnie, choć z pewnymi ograniczeniami. Ograniczenia te dotyczą bezpośredniej obsługi interesantów. Podstawową formą kontaktu z pracownikami Urzędu Stanu Cywilnego jest poczta tradycyjna i elektroniczna. Drogą elektroniczną i telefoniczną udzielamy informacji o załatwianiu

różnorodnych spraw. Nasi interesanci składają również swoje wnioski do specjalnie przygotowanej i oznaczonej skrzynki podawczej, umieszczonej w przedsionku głównego wejścia do budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Warszawskiej 14, gdzie znajduje się siedziba USC.

W sposób bezpośredni (tj. wtedy, kiedy kontakt osobisty z interesantem jest obowiązkowy) załatwiamy sprawy związane ze zgłoszeniem zgonu. W wyjątkowych sytuacjach, gdy interesanci nie mają możliwości skorzystania z elektronicznego sposobu załatwienia swojej sprawy, tj. poprzez skrzynkę podawczą e-PUAP, obsługujemy ich w sposób bezpośredni. Sytuacje te dotyczą: złożenia wniosku o dowód osobisty, odbioru dowodu osobistego, zgłoszenia urodzenia dziecka, zgłoszenia zameldowania i zgłoszenia wymeldowania. Najwięcej wniosków, które do nas wpływają, dotyczy wydania dowodu osobistego, odpisów aktów stanu cywilnego i zgłoszenia zameldowania. Wszystkie te sprawy staramy się załatwiać zgodnie z oczekiwaniami interesantów i wymogami prawnymi.

Ponadto informujemy naszych interesantów m.in. o sposobie założenia profilu osobistego, który w obecnej sytuacji zdecydowanie ułatwia załatwianie spraw urzędowych.

 

Źródło: Panorama Łaska

Skomentuj [ 0 ]
15:25, 14.05.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET