Piątek, 17 stycznia 2025 r., imieniny Antoniego, Jana, Sabiniana

Pogotowie Reporterskie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu koronawirusa został wydłużony do 3 maja 2020 roku. 

W województwie łódzkim od 1 do 24 kwietnia, do oddziałów ZUS wpłynęło prawie 22 tys. oświadczeń o sprawowaniu opieki. 

Rozporządzenie Rady Ministrów wydłużające okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego obowiązuje od 27 kwietnia.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na opiekę nad dziećmi, których placówki oświatowe są zamknięte w związku z Covid-19, można korzystać obecnie do 3 maja. Chodzi tu o takie placówki jak żłobki, przedszkola, szkoły czy kluby dziecięce – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać:

rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat
rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
o zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii
oraz rodzice dzieci, które pozostawały pod opieką „niani” w ramach umowy uaktywniającej, ale z powodu Covid-19, opieka ta nie może być sprawowana
Nie zmieniły się zasady korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony www.zus.pl.

 


Na terenie województwa łódzkiego, w kwietniu, do oddziałów ZUS i podległych im jednostek wpłynęło prawie 22 tys. oświadczeń. Od 1 do 24 kwietnia br. ponad 9,5 tys. oświadczeń przekazano do I oddziału ZUS w Łodzi, niemal 7 tys. do II oddziału ZUS w Łodzi i ponad 5 tys. do oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim. W całym kraju w tym czasie do ZUS wpłynęło niemal 361 tys. oświadczeń. 

 

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
09:15, 28.04.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET