Błąd w ustawie PiS. Odbiór pakietów wyborczych tylko osobiście
Każdy kto będzie chciał wziąć udział w wyborach, będzie musiał osobiście wylegitymować się przed listonoszem i podpisać potwierdzenie odbioru kart wyborczych.
Przez to niedopatrzenie w ustawie przeforsowanej przez posłów koalicji rządowej przez Sejm, miliony ludzi zostaną narażone na zakażenie koronawirusem- podaje portal wyborcza.pl.
Według artykułu 53e paragraf 6 ustawy Kodeks wyborczy „Pakiet wyborczy doręcza się wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru”. Tego przepisu – w przeciwieństwie do wielu innych – nie znosi ani nie zawiesza żadna z uchwalonych przez PiS w marcu i kwietniu nowelizacji kodeksu wyborczego, które weszły lub mają wejść w życie przed zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi - zauważa wyborcza.pl.
Co za tym idzie, listonosze będą musieli odwiedzić osobiście około 30 milionów ludzi, sprawdzić ich tożsamość oraz odebrać podpisy. Nie będzie możliwości odebrania pakietu w czyimś imieniu. Kiedy pracownik poczty nie zastanie nikogo w domu, to wtedy zostawia awizo. Kiedy awizo nie zostanie odebrane na poczcie, pusty pakiet trafi do komisji wyborczej.
Listonosz nie będzie mógł zostawić pakietu w skrzynce pocztowej bez pokwitowania.
Art. 53e paragraf 6 Kodeksu wyborczego, który głosi: "Pakiet wyborczy doręcza się wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru".
Tego przepisu - jak zauważa "Wyborcza" - "nie znosi i nie zawiesza żadna z trzech uchwalonych przez PiS w marcu i kwietniu nowelizacji kodeksu wyborczego, które weszły lub mają wejść w życie przed zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi".
Co więcej - jak podkreśla gazeta - jedna z nowelizacji rozszerzyła zastosowanie tego przepisu: z osób z niepełnosprawnościami na wszystkich głosujących korespondencyjnie, czyli - jeśli PiS przeforsuje swój projekt - na wszystkich wyborców.
"Wyborcza" zwraca uwagę, że zgodnie z pozostającymi wciąż w mocy zapisami Kodeksu wyborczego, "nie ma możliwości, by ktoś odebrał pakiet wyborczy w imieniu wyborcy albo by zostawić go mimo nieobecności wyborcy - w takim wypadku listonosz musi zostawić awizo".
Mówi o tym paragraf 8 art. 53e: "W przypadku nieobecności wyborcy pod wskazanym adresem doręczający umieszcza zawiadomienie o terminie powtórnego doręczenia w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania wyborcy. Termin powtórnego doręczenia nie może być dłuższy niż 1 dzień od dnia pierwszego doręczenia".
Z kolei zgodnie z paragrafem 9, "pakiety wyborcze niedoręczone w trybie określonym w § 4 i 6-8 są przekazywane obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie do zakończenia głosowania".
Obowiązku weryfikacji tożsamości wyborcy i złożenia przez niego podpisu nie zmieni przyjęta już przez Sejm ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym w tegorocznych wyborach prezydenckich, którą zajmuje się obecnie Senat.
Jak zauważa "Wyborcza": "O art. 53e kodeksu wyborczego też nie ma w niej ani słowa. Specustawa PiS dotyka jednak w części obszaru regulowanego przez ten artykuł, stanowiąc, że pakiet wyborczy doręcza się ‘bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy lub pod adres wyborcy’. Tyle że ta zmiana to jedna z trzech części przepisu, bo reszta procedury pozostaje nienaruszona: nie zniesiono obowiązku weryfikacji tożsamości wyborcy ani pisemnego pokwitowania odbioru pakietu wyborczego".
"Zgodnie z prawem listonosze doręczający pakiety wyborcze będą musieli zapukać do drzwi każdego wyborcy, sprawdzić jego tożsamość oraz przedstawić do podpisu potwierdzenie odbioru pakietu wyborczego, który zawiera karty do głosowania i koperty. Nie ma mowy o odbieraniu pakietów w czyimś imieniu" - zaznacza "Gazeta Wyborcza".
Zauważa również, że "w warunkach epidemii koronawirusa oznacza to dziesiątki milionów bliskich kontaktów między ludźmi": uprawnionych do głosowania jest bowiem 30 mln Polaków.
Co ciekawe, Poczta Polska, by zdążyć roznieść 30 mln kopert, musi zacząć to robić - jak pisze gazeta - na początku maja.
Tymczasem, przypomnijmy, ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym wciąż jest w Senacie, który zajmie się nią dopiero na posiedzeniu 5 i 6 maja. Później dokument wróci - z poprawkami - do Sejmu.
Czy zostanie uchwalony? Nie ma wciąż pewności, jak zagłosują posłowie Porozumienia Jarosława Gowina, który od tygodni sprzeciwia się, ze względu na epidemię koronawirusa, wyborom w maju - a bez ich głosów PiS nie będzie w stanie ustawy przez Sejm przeprowadzić.
Poszerzenie grupy upoważnionej do głosowania korespondencyjnego straciły moc prawną po uchwaleniu 16 kwietnia tarczy antykryzysowej 2.0, czyli ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Weszła w życie 18 kwietnia. Artykuł 102 pkt. 4 stanowi, że:
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przy przeprowadzaniu wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568) w zakresie:
(…) 4) głosowania korespondencyjnego, o którym mowa w art. 53a.
Art. 102 pkt. 4 ustawy z 16 kwietnia
Stan epidemii trwa od 20 marca i wciąż nie został zniesiony, tak więc w obecnym systemie prawnym żaden obywatel nie może głosować korespondencyjnie.
Tę sytuację może zmienić wejście w życie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku. Jej art. 2 mówi, że najbliższe wybory prezydenckie "zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego". Czyli ta forma wyborów obejmie wszystkich.
Jednak po przegłosowaniu tej ustawy przez Sejm 6 kwietnia dokument skierowano do Senatu, który ma czas do 6 maja na jego rozpatrzenie.
Dopóki ustawa jest w Senacie i nie podpisał jej prezydent, obowiązują wciąż przepisy z tarczy antykryzysowej 2.0. Oznacza to, że na razie nikt nie może głosować korespondencyjnie w wyborach zapowiedzianych na 10 maja.
Źródło: wyborcza.pl, rmf24
- Skomentuj [ 3 ]
- 02:36, 27.04.2020 r.
Wasze komentarze
ASSS @ 05:48, 27.04.2020r. IP: *.*.2.108
To jest nie realne aby listonosz w tak krotkim terminie dostarczył osobiście. Ja mam na odbiór na poczcie 14 dni. Tu jeszcze nie ma ustawy a sasin sam nie zdąży przy oporze przydentów,burmistrzów itd. w dostarczaniu danych poczcie.
Jaś @ 16:58, 27.04.2020r. IP: *.*.82.157
Błędy może popełniać tylko opozycja, pis nigdy nie popełnia błędów a gdy się tak zdarzy, że je nawet popełnia robi to dla Polski i winy, a tym bardziej kary nie ma, natomiast przeciwnicy polityczni karani są z pełną surowością, patrz: poseł Szczerba wielokrotnie karany przez marszałka średnie ogrodnicze, poseł Nitras, poseł Brejza, a ostatnio np. prokuratorka Wrzosek
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Sanatorium last minute? Kuracja w górach albo nad morzem
- Łask. Spotkanie Świąteczno-Noworoczne (zdjęcia)
- 32 BLT w interpelacji poselskiej
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Plan kolędy na nadchodzący tydzień
- Łask. Odeszli do wieczności
- Muzyczna uczta w Kolegiacie Łaskiej
- Pierwsi w tym roku stracili prawo jazdy za nadmierną prędkość
- Buczek. Ważna informacja
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- domek do wznajecia
- Znaleziony kundelek, oddam w dobre ręce
- Mieszkanie do wynajęcia
- Oprawa muzyczna - skrzypce na ślub i inne okazje
- Cięcie
- Działki budowlane
- Szukam firmy
- Oddam 1,5 tony gruzu
- Sprzedam pilarkę elektryczna
- SPRZEDAŻ ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Słownik Języka Polskiego wydyskutować - dopuszczalne w grach wydyskutować: 1. osiągnąć c
- ,, wydyskutowana ,, człowiek całe życie uczy się czegoś nowego, zwłaszcza gdy miało się wied
- Organicznie obowiązuje 40?
- Pardon. Podwyżki są sukcesem.
- Według pana przewodniczącego
: ,,każda decyzją jest wydyskutowana". Czy ktoś z Państwa sły - To przecież szok !!!, że gmina jeszcze istnieje ,sprawy toczą się w miarę normalnie ,inwestycje
- Wg mapy ze strony CANARD tam nie ma aktywnego OPP.
- A żebyś Ty wiedział jaki gn.j jest w ortografii?! Tylko skąd Ty masz to wiedzieć?
- Niektóre pytania są żenujące i w sumie nie jest specjalnie dziwne, że osoby ze stanowisk kierow
- Mam pytanie: o ile spadła liczba wypadków na S14 na odcinku Dobroń Pabianice po wprowadzeniu OPP,
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne 2025
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników