Piątek, 17 stycznia 2025 r., imieniny Antoniego, Jana, Sabiniana

Pogotowie Reporterskie

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają Policjantów

Od kilku dni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Działania te są prowadzone na mocy Decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medyczny oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W miastach i powiatach na terenie województwa łódzkiego te działania zostały podjęte już w sobotę. W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia Policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne.

— Podczas patrolu policjant dzwoni do osoby przebywającej w kwarantannie, pyta o stan zdrowia, o doraźne potrzeby — mówi kpt. Wojciech Ścieszko z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. — Rola nas – żołnierzy WOT – polega na pomocy policjantom, odnotowywaniu potrzeb i oczekiwań osób przebywających w kwarantannie, tudzież w nawigowaniu w terenie, aby sprawnie dotrzeć pod wskazany adres.

Osoby przebywające w kwarantannie są wyrozumiałe i akceptują sytuację, jaka je spotkała. Odwiedziny policyjno-wojskowego patrolu są postrzegane jako działanie zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przede wszystkim poddani kwarantannie mają świadomość, że jeszcze nigdy tak wiele nie zależało od zwykłego pozostania w domu.

— Takie kontrole, to również sposobność zebrania informacji na temat ewentualnych potrzeb osób przebywających w kwarantannie — podkreśla kpt. Ścieszko. — Sprawdzenia odbywają się głównie telefonicznie z bezpiecznej odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu.

Wszystkie kontrole są realizowane się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi kontaktują telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu.

W całym kraju w różnego rodzaju działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest dzisiaj 2100 żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.

Skomentuj [ 0 ]
10:30, 24.03.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET