Niedziela, 19 stycznia 2025 r., imieniny Henryka, Mariusza, Erwina

Pogotowie Reporterskie

9 na 10 mieszkańców Regionu Łódzkiego używa Internetu

Zakupy, edukacja, praca, media społecznościowe, kultura i rozrywka, do czego jeszcze Internetu używają mieszkańcy Regionu Łódzkiego? Firma NEXERA, która w Regionie rozwija światłowodową sieć dostępową o dużej skali, postanowiła to sprawdzić.

Efektem jest raport #RegionyNEXERY2019. Czego dowiadujemy się z odpowiedzi udzielonych przez ponad pół tysiąca mieszańców wspomnianego Regionu?

 


87% pytanych mieszkańców Regionu korzysta z Internetu, najczęściej do komunikacji (60%), oglądania filmów (58%) i słuchania muzyki (47%).
Dla 45% pytanych dostęp do szybkiego Internetu w domu ma takie samo lub większe znaczenie niż większa liczba połączeń komunikacyjnych do pobliskiego miasta.
69% ankietowanych kupuje przez Internet, częściej niż e-zakupy znalazły się opłacanie rachunków (77%) i korzystanie z elektronicznej bankowości (80%).
Załatwianie spraw przez Internet umożliwiają tutaj wszystkie przebadane urzędy

 

 


Internetowa populacja

 


To właśnie wśród mieszkańców Regionu Łódzkiego udało się zidentyfikować największy odsetek internautów – z globalnej sieci korzysta tam na co dzień niemal 9 na 10 mieszkańców. Podobnie przedstawia się tutaj także odsetek mieszkańców korzystających z łączy stacjonarnych oraz łączności mobilnej – 87% osób z tego regionu deklaruje korzystanie z Internetu zarówno poprzez łącze stacjonarne w domu, jak i za pośrednictwem telefonu. - To potwierdza, że Internet odgrywa w życiu mieszkańców Regionu Łódzkiego istotną rolę. Z równą intensywnością wykorzystują oni zarówno przewodową jak i mobilną łączność z Internetem. Nie dziwi zatem fakt, że są oni także najbardziej wymagający pod względem jakości połączenia z globalną siecią – głównie ze względu na wysokie zainteresowanie nowymi formami cyfrowej rozrywki – tłumaczy Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY.

 


Wymagająca cyfrowa rozrywka

 


40% mieszkańców Regionu Łódzkiego, najwięcej względem pozostałych, jest zdania, iż oglądanie filmów oraz słuchanie muzyki poprzez popularne serwisy streamingowe bywa utrudnione podczas korzystania z mobilnej łączności z Internetem. Warto zwrócić uwagę, iż maksymalne prędkości Internetu mobilnego – biorąc pod uwagę standard LTE – osiągają zwykle ok 25-30Mb/s. Ten nie wszędzie jest jednak jeszcze dostępny – zwłaszcza, jeśli mówimy o obszarach oddalonych od większych miejscowości.

 


W przypadku starszych technologii – w tym 3G – przepustowość spada zazwyczaj do kilku Mb/s. To znacznie ogranicza komfort korzystania z platform streamingowych, niekiedy całkowicie uniemożliwiając konsumpcję treści. Dla porównania, przepustowość stacjonarnych łączy światłowodowych sięga w tej chwili 1 Gb/s, zaś możliwy do osiągnięcia przez nie potencjał w zakresie prędkości transferu danych jest niemal nieograniczony – tłumaczy Paweł Biarda, Członek Zarządu ds. Sprzedaży i Rozwoju Sieci NEXERY.

 


Sprawna sieć esencją biznesu

 


Z badania wynika, że firmy w Regionie Łódzkim nierzadko opierają swoją łączność z Internetem na sieciach mobilnych – z tego rodzaju połączenia z globalną siecią korzysta tam 58% z nich. Ponad 40% firm z tego Regionu, najwięcej spośród przedsiębiorstw we wszystkich regionach, zadeklarowało zaś posiadanie miesięcznego limitu danych na poziomie 10GB. Jednocześnie, zlokalizowane tam podmioty najczęściej ten limit przekraczają. Deklaruje to aż 39% badanych firm. – Zapotrzebowanie firm na transfer danych jest zwykle wielokrotnie większe niż w przypadku użytkowników indywidualnych. Zwłaszcza, jeśli mówimy o firmach, których model biznesowy jest w pełni lub w znacznym stopniu oparty o nieustanne połączenie z globalną siecią. Wykorzystywanie łącza mobilnego, choćby w formie „wspierającej” łączność stacjonarną, wiąże się więc zwykle z potrzebą zaangażowania dodatkowych środków w przypadku przekraczania limitów transferu danych – dodaje Jacek Wiśniewski z NEXERY.

 


O tym, że stabilny i szybki dostęp do Internetu jest kluczowy dla firm z tego Regionu przekonuje kolejny z wniosków. Niemal 90% przedstawicieli firm z Regionu Łódzkiego nieusatysfakcjonowanych dotychczasową jakością łączności z globalną siecią uważa, że słabsze parametry łącza mają wpływ na prowadzenie biznesu. To znacząco więcej niż w pozostałych Regionach, gdyż ogółem, takiego zdania jest ponad połowa firm ze wszystkich Regionów NEXERY.

 


Region online’owych urzędów

 


Region Łódzki cechuje się także największym „pokryciem” e-usług pośród lokalnych jednostek samorządu terytorialnego. Jedynie tutaj załatwianie spraw urzędowych przez Internet umożliwiają wszystkie przebadane urzędy.

 


Jak zaś w praktyce przedstawia się tutaj korzystanie z usług e-administracji? Otóż, sprawy urzędowe załatwia przez Internet 42% mieszkańców Regionu Łódzkiego. To wynik o 10 punktów procentowych wyższy względem danych GUS odnoszących się do zgłaszania spraw urzędowych w formie online przez osoby zamieszkałe w woj. łódzkim (32,3%). Te dane uwzględniają także Łódź, gdzie złożenie osobistej wizyty w urzędzie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku obszarów zlokalizowanych na nisko zurbanizowanych terenach. – Rozwój oraz popularyzacja zdalnej obsługi mieszkańców przez jednostki administracji publicznej są kluczowe szczególnie dla obszarów znajdujących się z dala od większych miejscowości, gdzie proces ten może być bardzo czasochłonny, uwzględniając również czas potrzebny na dojazd. Z naszego badania dowiedzieliśmy się także, że główne bariery w drodze do udostępniania usług e-administracji to przede wszystkim siła przyzwyczajenia oraz brak łączności z globalną siecią lub jej niedostateczne parametry – są one ściśle ze sobą powiązane, gdyż bez posiadania dostępu do odpowiednio szybkiej sieci nie jest możliwe przekonanie się do tej znacznie szybszej i wygodniejszej formy zgłaszania spraw urzędowych – przekonuje Paweł Biarda z NEXERY.

 


O BADANIU – Badanie przeprowadzono w czerwcu 2019 roku na grupach 1.649 mieszkańców, 403 przedstawicieli firm oraz 187 pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Wywiady realizowane były metodą CAPI w przypadku mieszkańców oraz CATI w pozostałych grupach. Badanie #RegionyNEXERY2019 przeprowadzono na terenach, na których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub na których ten dostęp jest ograniczony. W przypadku Regionu Łódzkiego, udział w nim wzięło 412 mieszkańców, 101 przedstawicieli firm oraz 47 pracowników jednostek samorządu terytorialnego.

 

Skomentuj [ 0 ]
12:30, 09.10.2019 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET