Poniedziałek, 20 stycznia 2025 r., imieniny Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

Pogotowie Reporterskie

Początek pracy nad questami i rewizyta hiszpańskiej grupy

(fot. LGD)

Miniony tydzień w LGD „Dolina rzeki Grabi” i w 9 gminach członkowskich upłynął pod znakiem tworzenia nowych questów, spotkań informacyjnych, metodologicznych i wizyty studyjnej.

A wszystko za sprawą realizacji międzynarodowego projektu współpracy „Quest umożliwi innowacyjne zwiedzanie”, którego celem jest: „Podniesienie atrakcyjności turystycznej obszaru LGD "Dolina rzeki Grabi" oraz Federación de Municipios de Madrid poprzez utworzenie ścieżek questowych na obszarze LGD oraz wymianę doświadczeń w zakresie zintegrowanej promocji.” Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” PROW na lata 2014-2020”.

Harmonogram spotkań był bardzo napięty, ale efekty zobaczymy już we wrześniu. Pierwsze spotkania - metodologiczne odbyły się już 15 i 16 lipca 2019 r. w Gminie Zelów, Sędziejowice i Łask. Natomiast spotkanie informacyjne w Łaskim Domu Kultury w dniu 17 lipca 2019 r. i było ono skierowane do wszystkich gmin członkowskich i osób chcących się zaangażować w pracę na rzecz tworzenia nowych qeustów. Spotkanie w ŁDK otworzyła Anna Doliwa – prezes zarządu LGD „Dolina rzeki Grabi”, a poprowadzili przedstawiciele Fundacji Mapa Pasji, współpracujący z LGD przy tworzeniu nieoznakowanych tras turystycznych.

W godzinach popołudniowych przyszedł czas na przyjęcie gości z Hiszpanii i rozpoczęcie wizyty studyjnej. Równolegle z wizytą studyjną, w dniach 18 i 19 lipca 2019 r. odbywały się spotkania metodologiczne w pozostałych gminach: Buczek, Dłutów, Dobroń, Drużbice, Widawa i Wodzierady. 

Wizytę studyjną rozpoczęliśmy kolacją, podczas której swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Lidia Sosnowska – zastępca Burmistrza Łasku i Anna Głowińska – skarbnik Gminy Łask, które wraz z Anną Doliwa – prezes zarządu LGD, przywitały naszych wyjątkowych gości na terenie gminy.

Nasi partnerzy przyjechali do Polski w 5 osobowym składzie, na czele z Juan Carlos Munoz - Sekretarz Generalny Federacion Municipios de Madrid (FMM), Jose Barcia Gonzalez – generalny koordynator techniczny FMM, Javier de los Nietos - burmistrz El Boalo-Cerceda-Mataelpino a zarazem Prezes LGD ADESGAM, Roberto Cordero - Kierownik LGD ADI Sierra Oeste oraz Katarzyna Nadolska-Lekston – tłumaczka, współpracująca w zakresie turystyki z LGD ADESGAM.

Kolejny dzień to wyjazd do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i wyjątkowe spotkanie z Panem Robertem Baryłą – członkiem zarządu Województwa Łódzkiego oraz Małgorzatą Sibińską – Dyrektorem Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nasi goście mieli możliwość wzięcia udziału w pierwszej części szkolenia dla samorządowców z woj. łódzkiego z zakresu „Gospodarka wodno-ściekowa” objętego PROW na lata 2014-2020. Pan Robert Baryła - członek zarządu Województwa Łódzkiego przywitał naszą delegację i poprosił o zabranie głosu Jana Carlosa Munoz - Sekretarza Generalnego Federacion Municipios de Madrid. Druga część spotkania, odbyła się w gabinecie Marszałka, podczas której rozmawialiśmy na temat realizacji projektu współpracy oraz zasad funkcjonowania LGD i samorządu. Robert Baryła przekazał na ręce Juana Carlosa Munoz podziękowania za współpracę i pogratulował innowacyjnego pomysłu, życząc powodzenia w realizacji projektu.

Po oficjalnych spotkaniach przyszła pora na zwiedzanie Łodzi – ulicy Piotrkowskiej, Muzeum Dętki i Pałacu Poznańskich. Nie mogło również zabraknąć czasu na specjały kuchni Polskiej
w Restauracji Galicja.

Po wizycie w Łodzi wróciliśmy do Łasku, a następnie pojechaliśmy do Gospodarstwa Agroturystycznego „Dolina Koni” Wiktora Śpionka, które leży na trasie questu „Historia na ścieżkach natury”. W gospodarstwie agroturystycznym przywitała nas Pani Wójt Gminy Dłutów – Grażyna Maślanka-Olczyk, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Dłutów i prezes Dłutowskiego Klubu Motorowego - Tomasz Kmin, członkowie zarządu i rady LGD oraz przedstawiciele Fundacji Mapa Pasji. Był to doskonały moment, aby zapoznać naszych gości z działaniami prowadzonymi przez LGD „Dolina rzeki Grabi” i zjeść pyszną kolację.

Kolejny dzień przywitał nas cudowną pogodą – doskonałą na spływ kajakowy. Pogoda niestety nie sprzyjała rzece Grabi - ze względu na niski stan wody, postanowiliśmy popłynąć Widawką. Spływ kajakowy był doskonałą formą poznawania piękna naszego obszaru, przyrody i urokliwych zakątków rzeki.

Po zakończonym spływie udaliśmy się z wizytą do Zelowa. W restauracji Chili czekała na nas Pani Anetta Mądry – zastępca Burmistrza Zelowa, Krzysztof Borowski – Sekretarz Gminy Zelów, Wojciech Pajewski – członek zarządu Fundacji Rozwoju Gminy Zelów, Małgorzata Dębkowska
– dyrektor Domu Kultury oraz  Andrzej Dębkowski i Małgorzata Gajda. Podczas spotkania mogliśmy wymienić się doświadczeniami i zasadami funkcjonowania samorządu m.in. pod kątem promocji, turystyki, oświaty i służby zdrowia. Następnie przyszedł czas na quest „Śladami Braci Czeskich po Zelowie”. W ramach questu wielokulturową i wielowyznaniową historię Zelowa przybliżył nam Andrzej Dębkowski i Tomasz Pieczko – Pastor Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Na koniec udało się nam odnaleźć skarb! Pieczątkę, którą uczestnicy questu odbili na swoich ulotkach.   

Przejście tego nieoznakowanego szklaku turystycznego było doskonałą okazją do dyskusji nad koncepcją opracowania kolejnych questów, w tym kajakowego, na obszarze LGD i ich znaczeniu w zintegrowanej promocji. Uwieńczeniem tego aktywnego dnia była kolacja w Gospodarstwie Agroturystycznym „Kardynał” i powrót do hotelu.

Ostatni dzień pobytu naszych partnerów w Polsce to wizyta w Lawendowej Barci Pod Lasem  u Państwa Sylwii i Mieczysława Łąbędzkich. To urokliwe miejsce w otoczeniu lasu, zachwyciło naszych gości, ciepłym przyjęciem gospodarzy, cudownym zapachem lawendy, roślin miododajnych, ziół, kwiatów, miodu i przede wszystkim innowacyjnymi pomysłami, które zostały tam zastosowane. Jesteśmy przekonani, że część z nich zostanie wdrożona na obszarze LGD ADESGAM lub LGD ADI Sierra Oeste. Być może to „otwarte drzwi” do kolejnego wspólnego projektu - mamy taką nadzieję.

Uwieńczeniem wizyty i czasem pożegnania, ale tylko do września, był spacer po „Łazienkach Królewskich” i Starym Mieście w Warszawie.    

 

Źródło: LGD

Skomentuj [ 0 ]
17:46, 25.07.2019 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET