Wtorek, 21 stycznia 2025 r., imieniny Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

Pogotowie Reporterskie

Nadeszła wiosna!

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej to 21 marca. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, gdy Słońce "przekracza" równik (ang: Equinox - równonoc wiosenna) ma to miejsce 20 lub 21 marca. W roku 2019 wiosna astronomiczna rozpoczęła się 20 marca punktualnie o godzinie 21:58 UTC,

a więc w Polsce zaczęła się także 20 marca, ale godzinę później, czyli o 22:58 CET.

 

Pierwszy dzień wiosny

O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się, w chwili gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej). Daty i godziny początku wiosny astronomicznej podaje tabelka na niniejszej stronie.

Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem (najdłuższym dniem roku) 20/21 czerwca. Ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca lub 22 czerwca - rozpoczyna się kalendarzowe lato.

Tradycje, obrzędy, zwyczaje

Jako że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Także malowanie jajek, czy śmigus-dyngus utożsamiane dzisiaj z Wielkanocą związane są z obrzędami Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie wodą symbolizowało pozimowe oczyszczenie i w pewnym sensie dawało sygnał "skończyła się zima, już można szaleć".

Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli i opiekunów.

 

Ciekawostka - dlaczego podczas równonocy dzień jest dłuższy od nocy?

Termin "równonoc" pochodzi oczywiście od efektu zrównania długości dnia i nocy. Wypada ona dwa razy w roku - w pierwszym dniu wiosny astronomicznej (równonoc wiosenna) i ostatnim dniu lata (równonoc jesienna). Wbrew pozorom, w czasie równonocy długość dnia i nocy, mierzona od wschodu do zachodu słońca (dzień) i od zachodu do wschodu (noc), nie jest równa. Dzień jest dłuższy od nocy o ok. 14 min. (patrz np.: Długość dnia 20 marca) Wynika to z faktu, że za wschód przyjmuje się moment, w którym górna krawędź Słońca pojawia się nad horyzontem, za zachód zaś moment gdy Słońce całkowicie zniknie za horyzontem. Gdyby długość dnia mierzyć na podstawie przekraczania horyzontu przez środek tarczy słonecznej, a nie przez jej krawędź, termin "równonoc" byłby bliższy prawdy. W rzeczywistości na czas między wschodem a zachodem Słońca ma wpływ także załamanie promieni słonecznych w atmosferze, dlatego użyliśmy sformułowania: "bliższy prawdy", a nie: "prawdziwy".

 

Źródło: frico.net

Skomentuj [ 0 ]
08:15, 21.03.2019 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2025 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET