27 września Święto Wojsk Obrony Terytorialnej
Decyzją Ministra Obrony Narodowej 27 września ustanowiono Świętem Wojsk Obrony Terytorialnej. Data obchodów Święta WOT nawiązuje do powstania Polskiego Państwa Podziemnego i podkreśla historyczną tożsamość współczesnych żołnierzy.
Organizując to wydarzenie Terytorialsi oddają hołd poprzednikom i jednocześnie podsumowują swoją ponad 1,5-roczną działalność.
Uroczystości z okazji święta WOT i spotkania z „żywą historią” odbędą się w siedzibie 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Gościem honorowym będzie przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej mjr Włodzimierz Pajdowski. Ponad to tego dnia delegacje żołnierzy łódzkiej brygady złożą wiązanki i zapalą znicze na mogiłach bohaterów spoczywających na cmentarzach w całym województwie łódzkim.
Pierwsze, centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej odbędą się w dniu 27 września br. o godz. 13.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Dzień wcześniej, 26 września br. o godz. 15.00 w intencji WOT zostanie odprawione nabożeństwo dziękczynne w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego, a o godz. 17.00 Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, po której odbędzie się spotkanie żołnierskich pokoleń.
Skromna uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza będzie miała wymiar symboliczny. Tego dnia najważniejsze dla nas – żołnierzy WOT będzie oddanie hołdu naszym poprzednikom, tym do których z dumą się odwołujemy – żołnierzom Armii Krajowej oraz powojennego podziemia niepodległościowego tj. Żołnierzom Niezłomnym.Tego dnia delegacje żołnierzy WOT złożą wiązanki i zapalą znicze na mogiłach bohaterów spoczywających na warszawskich Powązkach oraz w miejscu kaźni Polaków – obecnym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na warszawskim Mokotowie.
Uroczystościom na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie towarzyszyła prezentacja uzbrojenia, wyposażenia i sprzętu wojskowego Wojsk Obrony Terytorialnej. Po raz pierwszy w stolicy zostaną też zaprezentowane elementy modułu zadaniowego WOT na wypadek wystąpienia katastrof czy klęsk żywiołowych. Ponadto zostanie zorganizowana zbiórka krwi.
Jednym z punktów uroczystej zbiórki będzie odczytanie decyzji ministra obrony narodowej o nadaniu oznaki rozpoznawczej Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Emblemat o bardzo silnym przekazie patriotyczno-historycznym, który jednocześnie stanowi podstawę naszej identyfikacji.
Po oficjalnych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej i Komendant Straży Granicznej w obecności ministrów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji podpiszą porozumienia o współpracyWOT i SG. Dokument ten powstał w wyniku wspólnej inicjatywy obu formacji, a realizacja jego zapisów ma doprowadzić do zwiększenia efektywności wykonywanych zadań.
27 września 1939 r.
W dniu 27 września 1939 roku, w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa - Służba Zwycięstwu Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejachnie tylko II Wojny Światowej. Obok pionu wojskowego - Armii Krajowej - i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, istotną rolę odegrał podziemny parlament - Rada Jedności Narodowej, - a zwłaszcza rozległa obejmująca cały obszar Rzeczypospolitej i obie okupacje działalność Delegatury Rządu na Kraj. To ona stworzyła ogromny, nie mający odpowiednika nigdy i nigdzie aparat rzeczywiście Polskiego Państwa Podziemnego - od spraw wewnętrznych, poprzez tajną oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości, aż po komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa.
Tradycje WOT
Wojska Obrony Terytorialnej jako komponent terytorialny SZ RP z dumą odwołują się do tradycji Armii Krajowej, której jednostki tworzone były właśnie na bazie lokalnych społeczności.
Przejęcie tradycji AK przez nowy rodzaj sił zbrojnych jest swoistą sztafetą pokoleń. Zręby organizacyjne Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej tworzone były na wzór Polskiej Organizacji Wojskowej, ta zaś odwoływała się do tradycji Powstania Styczniowego. Armię Krajową tworzyło pokolenie „Kolumbów” wychowane w tradycji walki o niepodległość w okresie powstań narodowych w XIX w. i w czasie trwania Wielkiej Wojny, jak ówcześnie nazywano I wojnę światową. Pokolenie to nie odmówiło daniny krwi w czasie najgorzej z prób, przed która stanęła Polska w 1939 r. Nie bez przyczyny i właśnie my, odwołujemy się do tradycji najlepszych wzorców osobowych i organizacyjnych, które w rzeczonym czasie zdało swój egzamin nie tylko z patriotyzmu, ale przede wszystkim z człowieczeństwa.Dziś Wojska Obrony Terytorialnej kształtują nowe pokolenia Polaków wychowane na tradycji „Kolumbów”, dla których hasła „Bóg-Honor-Ojczyzna” nie są pustymi sloganami.
Budując Wojska Obrony Terytorialnej znacząco wpływamy na odbudowanie potencjału obronnego RP nie tylko poprzez rozwiązania organizacyjne, nowe wzory sprzętu i uzbrojenia ale przede wszystkim przez zaszczepieniu w świadomości społecznego powiązania wojska ze społeczeństwem. „Naród winien wojsku swemu nagrodę i poważanie za to, iż się poświęca jedynie dla jego obrony.” [Konstytucja 3 maja, rozdział XI].
21 miesięcy WOT:
Dzień obchodów pierwszego święta Wojsk Obrony Terytorialnej, to również dobry czas na podsumowanie dotychczasowej działalności.
…od 1 stycznia 2017
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) utworzono 1 stycznia 2017 roku, to jest zaledwie 21 miesięcy temu. Podstawą powstania WOT była koncepcja w myśl której w Polsce utworzonych zostanie siedemnaście Brygad Obrony Terytorialnej, po jednej w każdym województwie, za wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie mają być utworzone dwie brygady. Proces formowania oddziałów i pododdziałów WOT rozłożony został na lata 2016 – 2021.
…jesteśmy w najbardziej dynamicznym okresie rozwoju
Formacja jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia. Zapoczątkowane niedawno pierwsze szkolenia podstawowe w brygadach sformowanych w trzecim etapie budowy WOT spowodowały, że szkolenie żołnierzy OT prowadzi obecnie dwanaście brygad na terenie jedenastu województw, za kilka dni pierwsi ochotnicy rozpoczną szkolenie również w Małopolsce.
Założone tempo budowy formacji zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością, a ilością jak również uwzględnia wnioski po pierwszym roku funkcjonowania, m.in. aspektów demograficznych.
… trochę liczb
Obecnie w WOT służbę pełni ponad 13,6 tys. żołnierzy, w tym 11,2 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.
Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.
…naszym potencjałem są LUDZIE!
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.
…. trochę statystyki
Przeprowadzone analizy wskazują, że połowa żołnierzy pełniących TSW posiada wykształcenie średnie, 30% wykształcenie wyższe. Odsetek żołnierzy z wykształceniem gimnazjalnym to niecałe 11% żołnierzy, a co dziesiąty zawodowe.
Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Analizy wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków.
Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 32 lata. W WOT służbę pełni ponad 10% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.
….nasza misja
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
….szkolenie: nowoczesne i innowacyjne
Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.
por. Paulina Popiel
Oficer Prasowy
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej
- Skomentuj [ 4 ]
- 09:26, 27.09.2018 r.
Wasze komentarze
antykornik2 @ 10:45, 27.09.2018r. IP: *.*.157.237
Tuwim "Do prostego człowieka", czytać.
Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia,
Gdy "do ludności", "do żołnierzy"
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab, i byle szczeniak
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić,
Mordować, grabić, truć i palić;
Gdy zaczną na tysięczną modłę
Ojczyznę szarpać deklinacją
I łudzić kolorowym godłem,
I judzić "historyczną racją",
O piędzi, chwale i rubieży,
O ojcach, dziadach i sztandarach,
O bohaterach i ofiarach;
Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
Pobłogosławić twój karabin,
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
Że za ojczyznę - bić się trzeba;
Kiedy rozścierwi się, rozchami
Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
A stado dzikich bab - kwiatami
Obrzucać zacznie "żołnierzyków". -
- O, przyjacielu nieuczony,
Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
Króle z pannami brzuchatemi;
Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
I obrodziła dolarami;
Że coś im w bankach nie sztymuje,
Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
Lub upatrzyły tłuste szuje
Cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj broniąc swej krwawicy:
"Bujać - to my, panowie szlachta!"
Janek @ 20:22, 28.09.2018r. IP: *.*.67.102
Jeszcze nic nie zrobili a już świętują.
Dobra zmiana.
Ale przynajmniej pani Paulina ma robotę...
opss @ 10:19, 29.09.2018r. IP: *.*.29.244
Rzeczywiście, ewenement, rozpoczynać działalność od świętowania - dość oryginalne, na dodatek wczoraj czytam gdzieś w necie, że ustanowiono już odznaki dla tej formacji i wyjdzie pewnie na to, że ci z dłuższym stażem, takim 5,6 tygodniowym, mundur będą mieli upstrzony błyskotkami niczym ruski jenierał.
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- IX sesja Rady Miejskiej w Łasku (zdjęcia, video)
- Wypadek przy Vendo
- Wolne stanowiska pracy w JW 1158
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Łask. IX Sesja Rady Miejskiej w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy w Łasku
- Świąteczne Magic Show w Łasku
- Mamy rondo "Pociągu do Kolumny"
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- telewizja CANAL+ i telefonia komórkowa - HITY
- dodatkowe pieniądze $$$
- PILNE pożyczki
- Sprzedam ławę
- Prace porzadkowe
- Budynek do wynajecia
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Kobieta szuka pracy
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
- Podwyźka za ścieki
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Towarzystwo wzajemnej adoracji.
- Ty już sama z sobą piszesz? Widać, że zioniesz nienawiścią. A Nas to guzik obchodzi. To jedna
- A. Kolasa łamiąca prawo to tylko mogą radni Kodeks wyborczy posługuje się instytucją stałeg
- Jaki burmistrz tacy radni Ale sesje są super
- Pani burmistrz jest nieporadna jak radni bezradni. R
- Nie masz szans. Fotel jest dla przewodniczącego i on nie popuści. Niezależnie od licytacji wygran
- W Bieszczady jadą ludzie kulturalni a nie idioci z PiS
- Dzień dobry Rozliczmy w końcu radną p. Kolasę z OSP zarządzać nie umie a wypowiada się. Żad
- Celina nie wiem czemu moja opinia jest twoim zadaniem "guścikiem"? Bo nie pasuje do z góry postawi
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)