Sobota, 30 listopada 2024 r., imieniny Andrzeja, Justyny, Konstantego

Pogotowie Reporterskie

Jesteś na zwolnieniu a nie dostałeś zasiłku?

Lekarze, którzy wystawiają zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej mówią swoim pacjentom, że informacja o tym trafi do pracodawcy i ZUS online. Maja rację. Jednak w kilku przypadkach oprócz zwolnienia, do otrzymania zasiłku wymagane jest złożenie przez ubezpieczonego wniosku o jego wypłatę.

Jeśli pacjent posiada konto na PUE ZUS, może wniosek wysłać elektronicznie, jeśli go nie ma, musi udać się do ZUS.

Złożenie takiego wniosku w konkretnych przypadkach jest konieczne z uwagi na specyfikę sytuacji ubezpieczonego. Zwykle w okresie zatrudnienia wniosek o wypłatę świadczenia przesyła do ZUS-u pracodawca. Pracownik może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Sytuacja się zmienia, kiedy zatrudnienie ustaje i pracodawca przestaje już obsługiwać kadrowo byłych pracowników. Mimo, że zwolnienie byłego pracownika wpłynie elektronicznie do ZUS od lekarza, który je wystawił, to do realizacji wypłaty zasiłku chorobowego będzie brakowało podstawowego dokumentu, czyli wniosku o jego wypłatę. Samo zwolnienie wystawione przez lekarza, nie jest jeszcze roszczeniem o wypłatę zasiłku chorobowego`. Konieczny jest wniosek, który po ustaniu zatrudnienia powinien złożyć sam ubezpieczony i może zrobić to na formularzu ZAS-53.

Istnieją jeszcze inne sytuacje, w których mimo wpływu elektronicznego zwolnienia do ZUS, należy samemu wypełnić i przekazać do ZUS-u wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego. Taki wniosek powinien sam wypełnić
i przekazać do ZUS-u pacjent, który:

prowadzi działalność pozarolniczą bądź jest osoba współpracującą,
jest duchownym,
pacjent, którego niezdolność do pracy z powodu choroby, przypada już po ustaniu zatrudnienia, czyli po ustaniu tytułu do ubezpieczenia,
podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego, który nie ma siedziby w Polsce.
Do końca listopada br. lekarz może wystawiać jeszcze papierowe zwolnienia według dotychczasowych zasad, czyli na druku ZUS ZLA. Pacjent takie zwolnienie musi dostarczyć do pracodawcy, (jeśli jest pracownikiem), albo bezpośrednio do ZUS (jeśli jest np. osobą prowadzącą działalność gospodarczą). Ma na to 7 dni od daty wystawienia zwolnienia. Jeśli przekroczy ten termin, wypłata zasiłku chorobowego lub opiekuńczego zostaje obniżona o 25% za okres liczony od ósmego dnia zwolnienia, do dnia jego dostarczenia do ZUS. Po wejściu w życie obligatoryjnego sposobu wystawiania zwolnień w postaci e-ZLA, przepisy dotyczące obniżenia zasiłku przestaną obowiązywać.

 

Monika Kiełczyńska,

regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
14:50, 11.07.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET