Piątek, 29 listopada 2024 r., imieniny Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Pogotowie Reporterskie

Marsz Upamiętniający 155 Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego (zdjęcia)

25 stycznia 2018 r. odbył się Marsz Upamiętniający 155 Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego, którego organizatorem była społeczność nauczycielska i uczniowska Zespołu Szkół Mundurowo – Technicznych w Ostrowie, a pomysłodawcą p. Ryszard Wróbel – autor wielu opracowań historycznych dotyczących naszego regionu.

Trasa marszu rozpoczynała się w Kolumnie przy ul. Brzeźnej , gdzie znajduje się Krzyż i tablica upamiętniająca to wydarzenie a punktem docelowym była siedziba ZSM_ T w Ostrowie. Spotkanie w miejscu, gdzie powstańcy spotkali się i zaopatrywali w wodę oraz wędrowanie drogą w otoczeniu pól, lasów, rzadkich domostw, przybliżyły uczniom i zaproszonym gościom realia powstania styczniowego.
Kadeci z klasy II LO – będącej w Pilotażu pn: „Program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” wystawili wartę pod dowództwem p. Stanisława Banacha.
Pan R. Wróbel wygłosił prelekcję na temat działań powstańczych pod Wronowicami, w lesie Poleszyńskim oraz tradycjach niepodległościowych naszego regionu związanych z Rodem Szweycerów.
Po drodze odczytano powstańcze opowieści oparte o lokalne przekazy oraz przypomniano tło historyczne wydarzenia z 1863 roku. Oprawę historyczną przygotowała p. Iwona Rynkowska – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie.


Zobacz zdjęcia:
Marsz upamietniający

 

Punktem docelowym było spotkanie utrudzonych marszem uczestników w szkole w Ostrowie , gdzie czekał na nich gorący posiłek i uczta intelektualna - zwiedzanie wystawy wypożyczonej z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i konferencja historyczna, w której swoją wiedzą podzielili się dr Sebastian Adamkiewicz z MTN w Łodzi i p. Radosław Faber - nauczyciel historii, wos i wiedzy o kulturze. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zechcieli do nas dołączyć: Pani Elżbiecie Borkowskiej wraz z wychowankami z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łasku, Pani Dorocie Janiszewskiej wraz z uczniami klasy VI Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Ignacego Jana Paderewskiego w Łasku – Kolumnie, Stowarzyszeniu Polska Myśl Patriotyczna Łask, Nadleśnictwu Kolumna, kadetom z klasy I i II oraz p. A. Ciebiadzie, p. Agnieszce Klimczak, p. M. Olejniczak, p. A. Sobali, p. J. Mikołajczyk, p. M. Hanszke.
Wyrażamy nadzieję, że nasza inicjatywa była żywą lekcją historii i przyczyniła się do krzewienia uczuć patriotycznych młodego pokolenia Polaków.

Skomentuj [ 2 ]
14:15, 31.01.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

kedar @ 12:14, 02.02.2018r. IP: *.*.76.207

Przypomnę tylko Panom wykładowcom ze Zespołu Szkół Mundurowo Technicznych w Ostrowie, że jeśli występują w mundurach to tak samo ich jak i czynnych żołnierzy obowiązują zestawy umundurowania określone w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 31 grudnia 2014r. w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką. I nie może być tu dowolności, gdyż taki brak profesjonalizmu rzutuje na wizerunek armii.

Jolenta @ 13:46, 02.02.2018r. IP: *.*.229.39

"Radek, Radek. Powstał przez przypadek..."

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET