Piątek, 29 listopada 2024 r., imieniny Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Pogotowie Reporterskie

Rewolucji nie będzie

Rozmowa z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Łasku - Lilią ŚlusaRczyk-Grącką:

- Czy rzeczywiście możemy mówić o wzroście liczby urodzin dzieci?

- W tym roku, do końca października, odnotowaliśmy 74 narodziny, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 140. Jednocześnie w tym roku było 287 zgonów, gdy w ubiegłym roku 283. Jeśli idzie o zawarte małżeństwa, w tym roku mieliśmy ich 142, a w 2016 roku – 122.

Liczba urodzeń i zgonów, które nastąpiły na terenie naszej gminy, od 2012 r. spada, np. w 2011 roku było urodzeń 417, zgonów 438. Liczba małżeństw zawieranych w gminie utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Reasumując, urodzeń dzieci w naszej gminie jest mniej, ale wynika to z faktu, że kobiety ciężarne - nasze mieszkanki - jako miejsce porodu wybierają szpitale w Łodzi, Rzgowie czy Sieradzu. Nie znaczy to jednak, że dzieci w naszej gminie nie przybywa.

Owszem, przybywa. Na dzień 31 października br. zameldowaliśmy 238 dzieci urodzonych w tym roku (na 31.10.2016 r. - 227, a na 31.10.2015 r. - 183).

- Proszę przybliżyć Czytelnikom problem transkrypcji.

- Transkrypcja to przepisanie aktu zagranicznego do polskiego rejestru stanu cywilnego, w skrócie: stworzenie polskiego odpowiednika aktu. Ciekawostką jest to, że głównie Polki zawierają małżeństwa już nie tylko na zachodzie Europy, ale również w Afryce (Maroko, Egipt), w Azji (Tajlandia, Chiny) czy w USA. W tym roku w przypadku urodzeń było 28 transkrypcji (w analogicznym okresie 2016 r. – 44), małżeństw – 13 (8) i zgonów – 3 (3).

Warto wspomnieć, że wzrasta liczba uznań ojcostwa dziecka poczętego. W 2016 r. na koniec października było 7 uznań, w tym roku - 47. W poprzednich latach nie było ich wcale. Uznanie takie mogą złożyć rodzice nie będący małżeństwem przed urodzeniem się dziecka.

Jest to wygodne o tyle, że po urodzeniu dziecka tylko tata zgłasza dziecko w USC. Jeżeli nie nastąpiło uznanie ojcostwa przed urodzeniem się dziecka, wówczas oboje rodzice, nie będący małżeństwem, muszą stawić się przed kierownikiem USC. Uznania ojcostwa dziecka poczętego można dokonać przed wybranym kierownikiem USC w Polsce.

- Czy w okresie przedświątecznym i świąt będą śluby w USC?

- Wszystko wskazuje na to, że w tym okresie nie będzie ślubów.

- Czy w tym roku były jakieś egzotyczne małżeństwa?

- Nie było ich, ale za to zostało przyjętych w 2017 r. pięć (a w grudniu będzie szóste) oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem USC. Były to restauracje.

Opłata dodatkowa za udzielenie takiego ślubu to 1.000 zł. W 2016 r. były dwa.

- Jakie sprawy dominują w Pani pracy w USC?

- Urząd Stanu Cywilnego w Łasku to generalnie trzy komórki: rejestracja stanu cywilnego, ewidencja ludności i dowody osobiste. Przybywa spraw związanych z przemieszczaniem się naszych obywateli do krajów całego świata, a co za tym idzie, z zawieraniem małżeństw, z rodzeniem się dzieci, z rozwodzeniem się, z umieraniem, z nabywaniem obywatelstwa.

Kierownik USC ma na biurku np. tajlandzki akt urodzenia, egipski akt małżeństwa, francuski wyrok o rozwodzie, czy akt uznania dziecka lub przysposobienia przed urzędnikiem holenderskim i stosując przepisy prawa międzynarodowego oraz przepisy prawa polskiego, korespondując z konsulatami polskimi, musi prawidłowo sporządzić polski odpowiednik zagranicznego dokumentu. Posłuży on do nabycia wielu praw, np. do ustalenia alimentów, dziedziczenia, zawarcia kolejnego małżeństwa czy rejestracji dziecka. Przybywa również spraw wnoszonych elektronicznie, za pośrednictwem ePUAP - Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Są to w większości wnioski o wydanie dowodu osobistego, ale też wnioski o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego czy też wnioski o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym. Dzięki ePUAP obywatel załatwia wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu - przez internet, w wybra - nym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu.

- Co oznacza komputeryzacja w USC, czy nie sporządza się już papierowych dokumentów? - Od 1 marca 2015 r. obowiązuje wyłącznie elektroniczna rejestracja stanu cywilnego. Dla obywateli jest to olbrzymie udogodnienie, gdyż po odpis aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu sporządzony np. w Zielonej Górze mogą zgłosić się do każdego urzędu stanu cywilnego. Nastąpiło też odmiejscowienie wielu czynności, np. zaświadczenie do zawarcia małżeństwa konkordatowego czy zaświadczenie do zawarcia małżeństwa za granicą, czy zaświadczenie o stanie cywilnym wyda wybrany kierownik urzędu stanu cywilnego w Polsce.

Udogodnienie dla obywateli wprowadziła również nowa ustawa o dowodach osobistych, której przepisy pozwalają na złożenie wniosku o dowód osobisty w wybranej gminie. Oprócz formy papiero - wej wniosku obowiązuje również forma elektroniczna.

- Czy będziemy mieli jakieś kolejne rewolucyjne zmiany w USC?

- Na szczęście nie zanosi się na to.

- Dziękujemy Pani za rozmowę.

 

Źródło: Panorama Łaska

Skomentuj [ 0 ]
17:40, 24.12.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET