Piątek, 29 listopada 2024 r., imieniny Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Pogotowie Reporterskie

Stacja Kultura

Cóż... śnieg okrył bielą wszystkie szarości i burowatosci jesieni. Rok ma się ku końcowi, więc naturalnie ochota na podsumowania wzrasta. Piękne to chwile dla dyrektora, kiedy ma się czym pochwalić, a ponieważ rok ten obfitował w wydarzenia niezwykłe, warto raz jeszcze pochylić się nad tym, co się wydarzyło w 2017 roku.

Rozwiązaliśmy parę naglących problemów techniczno-remontowych. Osuszyliśmy i zaizolowaliśmy fundamenty w dużej części budynku i zadbaliśmy o kostiumernię. Założyliśmy klimatyzację w Galerii z Fortepianem. Odświeżyliśmy ŁDK z zewnątrz i od wewnątrz. Walczymy z wszechogarniającą wilgocią i grzybem, która pożera unikatową w skali kraju pracownię modelarską i trzeba przyznać, że walkę tę wygrywamy.

A w przyszłym roku zadamy wilgoci cios ostateczny, osuszając drugą część budynku. Wzrosła ilość pracowni i dzieci w pracowniach. Otworzyliśmy dziesięć nowych pracowni, a w planach mamy następne. W ŁDK możemy dziś uczyć się tańca flamenco, przeżyć przygodę z brazylijską sztuka walki capoeirą, uczyć się tworzenia animacji poklatkowej, zdobywać doświadczenie sceniczne w Studium Wokalno-Aktorskim, poszerzyliśmy ofertę zajęć plastycznych o sensoplastykę, ruszyły zajęcia teatralne dla dzieci w ramach Teatru „Rebelia” i Teatru „Wejście Ewakuacyjne”.

Na zajęciach jest coraz więcej dzieci, dorosłych i seniorów. Od stycznia w ŁDK będzie można rozwijać swoje umiejętności szachowe, językowe i dziennikarskie, startuje Strefa Kreatywna 30+, gdzie z troską spojrzymy na rodziców. Rozwijamy program edukacji artystycznej. W paru szkołach gminy Łask prowadzimy zajęcia z zakresu edukacji artystycznej.

Na razie głównie w zakresie zajęć plastycznych, ale w planach mamy otwieranie kolejnych pracowni działających w szkołach i przedszkolach. Jeszcze nie tak dawno dyrektor łódzkiego ŁDK Jacek Sokalski skarżył się, że Łask jest „białą plamą na kulturalnej mapie województwa łódzkiego”, a my podjęliśmy bardzo intensywne działania, aby ten stan rzeczy zmienić.

Nawiązaliśmy bliski kontakt z Łódzkim Domem Kultury i Muzeum Sztuki w Łodzi, we współpracy z którymi, zorganizowaliśmy plener malarski, warsztaty w ramach Koalicji

Kultury, które odbiły się szerokim echem w ca - łym województwie łódzkim, a w przyszłym roku jesienią będziemy gospodarzami Forum Instytucji Kultury Województwa Łódzkiego, co jest bardzo dużym wyróżnieniem dla naszej placówki. Jesteśmy beneficjentami programu Przystanek 60+ i staramy się o włączenie nas do elitarnego grona Domów Kultury+, dzięki czemu pojawią się u nas pieniądze i możliwości rozwoju niezależne od dotacji, którą dostajemy.

Nasze relacje z Urzędem Miejskim są bardzo dobre. Wspieramy się i na wielu płaszczyznach, prowadzimy ożywioną współpracę. Systematycznie poszerzamy ofertę kulturalną dla mieszkańców Łasku. Udaje nam się ściągać coraz ciekawszych artystów. Michael Jones, Naked Mind, Łódzki Teatr Piosenki, Michał Kobojek, Contratiempo, kabarety, spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, spektakle grup amatorskich, nowe imprezy plenerowe Słońcobranie czy gŁASKanie świata, to tylko niektóre warte przypomnienia wydarzenia, gdzie artyści z „górnej półki”, zaczęli przypominać sobie o Łasku, a publiczność wierzyć, że „Łask kulturą stoi”.

Wielką radością jest dla nas nowy fortepian, który dzięki wieloletnim staraniom burmistrza Łasku, wsparciu Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej stanął w Galerii z Fortepianem. Na nowy rok czekamy pełni ekscytacji, bo oto rysuje się na horyzoncie parę niezwykle ciekawych inicjatyw.

Rozpoczęliśmy rozmowy trójstronne wraz z Urzędem Miejskim i PKP dążące do zagospodarowania dworca. Mamy pomysł na zagospodarowanie tej arcyciekawej przestrzeni i przemienienia jej w miejsce pełne życia i kultury. Chcemy, aby Stacja Kultura (bo tak ma się nazywać to miejsce) była wizytówką Łasku. Marzymy, aby powstał tam, poza punktem kasowym i poczekalnią dla podróżnych, gdzie napiją się pysznej kawy i zjedzą domowe ciasto, tani hostel, kawiarnia artystyczna, kino, kameralna sala kon - certowa, sale prób dla zespołów i łaskich stowarzyszeń.

W chwili, kiedy piszę ten artykuł jesteśmy w przededniu rozmów z zarządem PKP w Warszawie. Szukamy metod sfinansowania remontu, prowadzimy ożywione rozmowy z Urzędem Miejskim w Łasku, który z całych sił zaangażował się w działania, zmierzające do tego, aby w końcu Łask był dumny ze swego dworca.

Aby się to udało, próbujemy nawiązać kontakt z prywatnymi inwestorami, sponsorami, stowarzyszeniami. Pragniemy wokół renowacji dworca stworzyć jak najszerszy front społeczny wszystkich, którzy chcieliby do remontu tego pięknego, pochodzącego z 1902 roku, budynku dołożyć choćby małą cegiełkę. Łask zasługuje na piękny, nietuzinkowy dworzec, który będzie jednocześnie miejscem żywym i kreatywnym.

Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców 24 stycznia o godzinie 19 (ŁDK) na spotkanie w sprawie renowacji dworca. Potrzebujemy waszego zaangażowania, życzliwości i obecności. Razem bardzo dużo możemy, a sprawa łaskiego dworca jest sprawą nas wszystkich. Stwórzmy wspólnie w Łasku dworzec unikatowy i niezwykły, który nazwiemy Stacja Kultura.

 

Adam Łoniewski

Skomentuj [ 8 ]
13:30, 24.12.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

kornik @ 10:08, 25.12.2017r. IP: *.*.166.201

Super pomysł z tym dworcem jestem z wami .

k @ 16:32, 25.12.2017r. IP: *.*.217.29

"śnieg okrył bielą wszystkie szarości i burowatosci jesieni"

to tekst z lat ubiegłych, czy o czymś nie wiemy...?

yety @ 21:16, 25.12.2017r. IP: *.*.55.138

To Łask ma dworzec Pkp?W Kolumnie jest ,ale ze w Łasku?

mikolaj @ 17:16, 26.12.2017r. IP: *.*.39.234

najpierw zróbcie coś podobnego do dworca PKS a potem a potem możecie ściemniać o dworcu PKP

Piotr @ 22:08, 26.12.2017r. IP: *.*.42.191

Po co w Łasku dworzec PKP?

mak @ 11:00, 27.12.2017r. IP: *.*.232.106

Warto byłoby zaprosić kogoś z władz ze Zduńskiej aby przekazali swoje spostrzeżenia i sugestie. Oni to przerabiali. W 2014 roku kupili dworzec od PKP.

zm @ 14:25, 28.12.2017r. IP: *.*.191.124

Ta "arcyciekawa przestrzeń" czyli teren wokół dworca PKP to chyba najbardziej zapuszczona część Łasku. Wszędzie daleko, ponuro i widać wieloletnie zacofanie. Ale władze Łasku dobrze kombinują bo jak to będzie kolejna placówka "kultury" czyli bezproduktywna praca i etaty dla rodziny i znajomych obecnych władz finansowane z budżetu to kolejni wyborcy i klientela polityczna obecnych władz znowu zagłosują na swoich łaskawych dobroczyńców.

A....brakadabr....A @ 15:03, 28.12.2017r. IP: *.*.143.14

Gdy się nic w Łaseczku nie dzieje: źle, nuda, bieda... Gdy ma się coś dziać, zmieniać, kształtować - też źle i biadolenie, bo po co? Bo jest w tym ukryty na pewno jakiś niecny cel, jakiś nastawiony na profity interes, zaraz przytyk, że na bank jakieś polityczne korzyści, nepotyzm, albo co innego.
Ludzie kochani! Uwierzcie czasem, że można coś stworzyć dla czyjegoś dobra, dla kultury, dla idei, dla własnych marzeń. Cieszmy się z tego! Chwytajmy! Póki ktoś chce zrobić coś wielkiego, póki ma jeszcze na tyle silne skrzydła, by ten Wasz łaski hejt i zrzędzenie udźwignąć...

PS. Smutne, że ludzie nie rozumieją tak poetyckiego opisu jak "śnieg okrył bielą wszystkie szarości i burowatości jesieni". Dla tych, co nie rozumieją, mam taki pokrzepiający cytacik, retoryczne pytanko:
"Jeśli przy zderzeniu się książki i głowy powstaje pusty dźwięk, czy jest to zawsze wina książki? "
- Georg Lichtenberg

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET