Piątek, 29 listopada 2024 r., imieniny Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Pogotowie Reporterskie

Jak działają szczepienia i dlaczego nie warto się ich bać

Niedźwiadek Szczepan na co dzień mieszka w przychodni, gdzie pomaga dzieciom przezwyciężyć lęk związany ze szczepieniem. Kiedy dzieci przytulają pluszaka od razu poprawia im się humor, obawy znikają, a szczepienie okazuje się tylko nieszkodliwym ukłuciem.

 Niedźwiadek czuje się jednak samotny, dlatego postanawia uciec. Tak zaczyna się wielka przygoda Szczepana, dzięki której nie tylko pozna sympatyczną dziewczynkę Alicję, ale przede wszystkim dowie się, jak działają szczepienia i dlaczego są niezbędne do zachowania zdrowia od wczesnego dzieciństwa do późnej starości.
Bajka „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana” powstała w ramach kampanii „Zaszczep się wiedzą”, której celem jest informowanie o szczepieniach ochronnych w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną. Patronatem instytucjonalnym objęły wydawnictwo Główny Inspektorat Sanitarny oraz Fundacja Rozwoju Pediatrii. Ilustrowaną publikację w formacie plików pdf, epub i mobi można pobrać za darmo ze strony www.zaszczepsiewiedza.pl/bajka-dla-dzieci. Tam również znajduje się audiobook, którego słuchanie umili wieczory całej rodzinie.
Autorką książki jest znana dziennikarka Izabela Filc-Redlińska. „Po napisaniu książki dla dorosłych „Szczepionki. Nie daj się zwariować” poszłam za ciosem i napisałam bajkę dla najmłodszych – powiedziała portalowi www.zaszczepsiewiedza.pl Izabela Filc-Redlińska – Szczepienie jest jednym z pierwszych poważnych wyzwań w życiu dziecka związanym z bólem, lękiem przed nim i chorobą. Istotną rolę odgrywa w tym rodzic, który potrzebuje wsparcia, aby mądrze przygotować dziecko do zabiegu. Mam nadzieję, że po lekturze bajki szczepienie zapisze się w pamięci małego czytelnika nie tylko jako przykrość, ale także jako przygoda”.
Niektórzy rodzice, pod wpływem nieprawdziwych informacji, obawiają się o zdrowie dziecka po szczepieniu. Niesłusznie. Prawdziwe zagrożenie związane jest z ewentualnym zachorowaniem na poważne choroby oraz ich powikłaniami, przed którymi chronią właśnie szczepienia. Złudnym jest również poczucie, że nie ma sensu się szczepić, gdyż wiele chorób, takich jak odra, czy polio, już w Polsce nie występuje: „Odwołam się do obrazowej metafory: wyobraźmy sobie mieszkańców terenów zalewowych, którzy dochodzą do wniosku, że nie ma powodu budować wałów i się zabezpieczać, bo aktualnie wokół nie widzą wody. Jednak, kiedy rzeka wyleje, to staną oko w oko z trudną do opanowania katastrofą, w której życie mogą stracić zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Szczepienia to właśnie takie wały powodziowe zdrowia publicznego- wyjaśnia portalowi www.zaszczepsiewiedza.pl Minister Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny - Szczepimy się, aby zapobiegać chorobom i ich powikłaniom.

Z niektórymi chorobami, na przykład ospą prawdziwą, udało nam się dzięki szczepieniom skutecznie walczyć i nie występuje już ona na naszym globie, więc przeciwko niej nie szczepimy. Szczepimy się, myśląc właśnie o przyszłości i bezpieczeństwie własnym oraz innych. Jeśli odstąpimy od szczepień powszechnych, choroby, których prawie nie ma w Polsce, mogą powrócić”- dodaje Minister Posobkiewicz .
Jednym z celów kampanii „Zaszczep się wiedzą” jest przekazywanie wiarygodnych, przystępnych informacji na temat szczepień. Tylko w ten sposób można walczyć ze szkodliwymi mitami na ich temat. Dzięki bajce o Niedźwiadku Szczepanie już najmłodsi mogą zrozumieć, jak działają szczepienia oraz dlaczego są tak ważne dla każdego z nas. Niedźwiadek Szczepan pomoże również rodzicom wytłumaczyć najmłodszym, że wizyta szczepienna, choć związana z ukłuciem, nie jest ani straszna ani nie wiąże się z dużym bólem.
Zaszczep się wiedzą to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję.

Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Skomentuj [ 1 ]
13:50, 21.12.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Aska @ 14:36, 23.02.2018r. IP: *.*.202.123

czytając te brednie straciłam szacunek do osób redagujących tą stronę jak można upubliczniać takie brednie ?

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET