Jak wybrać kierunek migracyjny?
Jedną z najpopularniejszych przyczyn migracji są pieniądze. Migracja ekonomiczna trwa z reguły kilka lat, dlatego warto celnie wybrać kierunek wyjazdowy. Oto co należy wziąć pod uwagę:
1. Kierunek a jego popularność wśród Polaków
Próbując znaleźć kierunek migracyjny, kraj do zamieszkania i zarabiania, bardzo często bierzemy pod uwagę miejsca, które są popularne wśród rodaków. Według GUS-u jest to: Wielka Brytania, w której w 2016 r. przebywało 788 tys. Polaków, Niemcy (687 tys.), Holandia (116 tys.), Irlandia (112 tys.) oraz Włochy (93 tys.). Czasem bardziej przekonują nas w kraje, w których Polonia nie jest tak silna. Do tej grupy należą: Cypr i Portugalia – w tych krajach mieszkało w minionym roku po tysiąc Polaków, Finlandia – 3 tys., Grecja – 8 tys., Czechy – 9 tys.
W krajach, w których jest więcej Polaków, można liczyć na to, że będą organizowane np. imprezy kultury polskiej, w sklepach znajdą się polskie produkty, a w miejscu pracy będzie można spotkać rodaków. Z kolei w miejscach, w których Polaków jest mniej, będziemy musieli dostosować się do miejscowego jedzenia, a w pracy najpewniej będziemy pracować z lokalnymi mieszkańcami. Warto przeanalizować, w którym z wariantów będziemy czuć się lepiej i wówczas wybrać kierunek migracyjny.
2. Oferty pracy
Przed wyjazdem należy sprawdzić stopę bezrobocia w danym kraju oraz ogólnie panujące nastroje społeczno-gospodarcze. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE w sierpniu br. według Eurostatu wyniosła 7,6 proc. Najwyższa była w Grecji – 21,2 proc, Hiszpanii – 17,2 proc., we Włoszech – 11,2 proc. Chorwacji – 10,9 proc. oraz na Cyprze – 10,7 proc. Najlepiej w unijnych statystykach wypadły Czechy, gdzie stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 2,9 proc., Niemcy – 3,6 proc, Malta – 4,2 proc., Węgry oraz Wielka Brytania – po 4,3 proc.
Wysokie bezrobocie w danym kraju nie sprzyja zatrudnianiu cudzoziemców, chyba że reprezentują oni poszukiwane zawody m.in. wykwalifikowanych specjalistów. Tylko w takiej sytuacji taki kierunek wyjazdowy może być brany pod uwagę – podkreśla Joanna Żukowska, ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.
3. Język
Warto sprawdzić nie tylko, jaki język obowiązuje w danym państwie, ale i jakiego języka wymaga pracodawca. Może się okazać, że francuski pracodawca poszukuje pracownika ze znajomością języka angielskiego i dodatkowo oferuje szkolenia z języka francuskiego. Wówczas czas spędzony w innym kraju, może być okazją do zdobycia nowych kompetencji językowych.
4. Wysokość płac w kierunek migracyjny
Pieniądze to jedna z ważniejszych kwestii, jakie należy sprawdzić, zanim wybierzemy kierunek migracyjny. Przede wszystkim warto przejrzeć raporty płacowe dla danego państwa, ale też warto zbadać dany rynek poprzez rozmowy z osobami, które już pracowały w danej branży, na podobnym stanowisku. Wiedzę o płacach, umowach oraz zasadach opodatkowania w danym kraju mają polskie ambasady. W razie wątpliwości można skontaktować się z polskim urzędem lub organizacją. Wysokość potencjalnego wynagrodzenia na konkretnym stanowisku w danym kraju można sprawdzić również na międzynarodowym portalu porównującym zarobki – Paylab.com, którego częścią jest Pensjometr od MonsterPolska.
Według danych Eurostatu z lutego br. obecnie płacy minimalnej nie ma Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia oraz Szwecja – w sumie sześć państw unijnych. Pozostałe 22 kraje posiadają płace minimalne. I tak w państwach Europy Środkowo-Wschodniej obowiązuje płaca minimalna poniżej 500 euro miesięcznie. Najniższa jest w Bułgarii – w przeliczeniu wynosi 235 euro miesięcznie. Następnie są: Rumunia (275 euro), Łotwa i Litwa (po 380 euro), Czechy (407 euro), Węgry (412 euro), Chorwacja (433 euro), Słowacja (435 euro), a także Polska (453 euro) oraz Estonia (470 euro). Kolejna grupa krajów, gdzie płaca minimalna mieści się w przedziale od 500 do 1000 euro to państwa z południa Europy. I tak: Portugalia (650 euro), Grecja (684 euro), Malta (736 euro), Hiszpania (826 euro), a także Słowenia (805 euro). W ostatniej grupie na północy i zachodzie Europy pensja minimalna wynosi ponad 1000 euro. Na tej liście jest Wielka Brytania (1397 euro), Francja (1480 euro), Niemcy (1498 euro), Belgia (1532 euro), Holandia (1552 euro), Irlandia (1563 euro) i Luksemburg (1999 euro). Bardzo często to właśnie pieniądze wyznaczają kierunek wyjazdu.
5. Koszty życia i zakwaterowanie
Wyjeżdżając za granicę musimy zrobić kalkulację zysków i wydatków. Wyliczenia należy zrobić uwzględniając przede wszystkim największe koszty, w tym wynajem, bilety komunikacji miejskiej, wyżywienie. Na tym etapie najlepiej porozmawiać z kimś, kto mieszka w danym kraju lub zajrzeć na blogi osób mieszkających za granicą.
6. Dostępność oferty edukacyjnej i naukowej
W momencie, w którym chcemy połączyć wyjazd za granicę z dokształcaniem, należy sprawdzić już w Polsce ofertę edukacyjną w danym mieście, do którego planujemy wyjechać – mówi Żukowska. Uczelnie lub szkoły językowe najlepiej znaleźć przez internet już na etapie planowania wyjazdu. Warto się z nimi skontaktować i zapytać o wymagane dokumenty, tłumaczenia, możliwość zdobycia stypendiów i czesne. Wiedząc wcześniej, co jest wymagane, można wykonać odpowiednie tłumaczenia dokumentów i wziąć je ze sobą – dodaje.
7. Docelowe miasto
Bardzo ważne jest także sprawdzenie miejscowości, w której mamy podjąć pracę i zamieszkać. Możemy mieć bowiem wyobrażenie o danym kraju, nawet mieć na koncie podróż do metropolii, ale nie odnajdziemy się w miejscowości, w której przyjdzie nam osiąść na jakiś czas. Szczególną wagę należy zwrócić na dobrą komunikację i dostęp do miejsc takich jak kawiarnie czy kino. Zwłaszcza w początkowym etapie pobytu za granicą chcemy poznać dane miejsce, stać się jego częścią, bywać.
8. Pogoda
Osoby, które są szczególnie drażliwe, jeśli chodzi o liczbę deszczowych dni w roku muszą szczególnie dobrze kierunek migracyjny. Nie każdy wytrzyma pobyt w krajach skandynawskich, gdzie ponure dni nie należą do wyjątków, a są normą. W takich sytuacjach warto szukać w cieplejszych rejonach Europy, nawet kosztem niższych zarobków.
9. Obecność znajomych i bliskich
Łatwiej zadomowić się w kraju, w którym mieszka już ktoś z naszej rodziny lub bliskich znajomych. To szczególnie dobry początek, jeśli wyjeżdżamy „w ciemno”, czyli nie mając gwarancji stałej pracy. Dzięki wsparciu łatwiej będzie znieść poczucie obcości, tęsknotę za pozostawionym domem i bliskimi w kraju.
10. Koszty połączeń do Polski
Lecąc na „koniec świata”, musimy liczyć się z tym, że nieprędko będziemy mogli odwiedzić Polskę. Dlatego osoby, które chciałyby mieć poczucie, że w razie potrzeby, mogą kupić tani bilet i wsiąść do samolotu, powinny wybrać kierunek z ekonomicznymi połączeniami do Polski. Ten z powodu błahy czynnik jest bardzo ważny, gdyż wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz naszą psychikę. Dobre nastawienie może decydować o jakości całego zagranicznego wyjazdu.
- Skomentuj [ 2 ]
- 10:55, 20.12.2017 r.
Wasze komentarze
AEC @ 16:15, 20.12.2017r. IP: *.*.142.133
To nie ma pracy w Polsce dla Polaków?Dlaczego promuje sie emigrację?
do AEC @ 09:19, 21.12.2017r. IP: *.*.129.157
Może dla tego, że na emigracji nie ma PiS-u i ludziom się spokojniej żyje.
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Wypadek przy Vendo
- IX sesja Rady Miejskiej w Łasku (zdjęcia, video)
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Partie herbaty wycofane ze sklepów. Powód: "Zagrożenie dla zdrowia"
- Łask. IX Sesja Rady Miejskiej w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Odeszli do wieczności
- Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy w Łasku
- LGD. Relacja z Walnego Zebrania Członków
- Papierosów nie palimy, bo wolimy witaminy
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Sprzedam ławę
- Prace porzadkowe
- Budynek do wynajecia
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Kobieta szuka pracy
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzedam używany dywan
- Znalaziono psa
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
- Podwyźka za ścieki
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Nie tnie się biało-czerwonej.
- Radna Kaźmierczak i państwo Kamieńca to zbieg okoliczności, czy rodzina?
- Z pana Urbana taki bezpartyjny radny jak z Nawrockiego, że jest kandydatem społecznym na prezydent
- Czego mi zabrakło na tej ostatniej sesji? Zabrakło mi: - sprostowania w sprawie oszacowania ceny
- Jaki ty jesteś osioł a może wysłać cię do pacanowa na wycieczkę i nie ośmieszaj się idioto
- Czyli nie zarejestrował różnicy pomiędzy 36 a 38zł ? A to ciekawe. Wymarzony kandydat na burmis
- Urban po decyzji rady wczoraj był zdrowy a dziś jest na zwolnieniu ,bo jest chory na pisowską cho
- Czyli o wycieczce w Bieszczady dla każdego nie głosowano?
- W swoim filmiku radny Urban mówi, ze była głosowana uchwała o cenie śmieci, ale on nie wie jak
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)