Czwartek, 28 listopada 2024 r., imieniny Zdzisława, Lesława, Gościerada

Pogotowie Reporterskie

Kultura antyczna. Starożytne biblioteki

W dniu 14.11.2017 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łasku z klas 2a, 2b oraz 2d wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach poświęconych bibliotekom starożytnym.

W pierwszej części spotkania, pan Maciej Szulc – nauczyciel z I LO opowiadał o języku łacińskim, zachęcając do jego poznania. Uczestnicy mieli okazję poznać prawnicze i medyczne sentencje łacińskie oraz przeczytać dwa teksty: „O języku łacińskim” oraz „O szkole rzymskiej”.
W drugiej części prelekcji, pani Ilona Pluszyńska – kierownik BP przekazała wiedzę na temat funkcjonowania książki i biblioteki w starożytności.

Uczniowie dowiedzieli się o historii książki oraz jej dwóch upowszechnionych w starożytności postaciach: zwoju i kodeksu. Następnie usłyszeli historię powstania pierwszych bibliotek w Mezopotamii i Egipcie, a następnie o największych i najwspanialszych bibliotekach okresu hellenistycznego, a mianowicie o Bibliotece Aleksandryjskiej i Bibliotece Pergamońskiej oraz o mniej znanych bibliotekach w Antiochii i Macedonii.

Kolejnym omówionym okresem był okres rzymski. Do najznakomitszych bibliotek rzymskich należała Biblioteka Ulpia, założona przez cesarza Trajana i Biblioteka Celsusa w Efezie. Mamy nadzieję, że zajęcia były dla uczniów dobrą okazją do zdobycia wiedzy, wykraczającej poza program nauczania szkół średnich.

 

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna Łask

Skomentuj [ 2 ]
09:25, 15.11.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Wilhełm @ 10:44, 15.11.2017r. IP: *.*.46.255

Szkoda, że poprzestano na bibliotekach w STAROŻYTNEJ Grecji i w STAROŻYTNYM Rzymie i nie przekazano uczniom wiedzy o tym jak to "rozwijało się" czytelnictwo i bibliotekarstwo przez następne wieki, wieki średniowiecza. Nie wyjaśniono np. kto i dlaczego blokował wprowadzenie papieru, który za sprawą Arabów trafił do Europy (na ziemie obecnej Hiszpanii) na wiele, wile lat jeszcze rokiem tysięcznym, a powszechniej zaczął być wykorzystywany dopiero 6 wieków później i to tylko dzięki Lutrowi i jego reformacji, bo gdyby nie on pewnie do dziś pisalibyśmy (a mówiąc konkretniej - niektórzy z nas pisaliby) na wyprawionych skórach albo na glinianych tabliczkach.

Podobnie należy się młodzieży wyjaśnienie kto i dlaczego przez setki lat blokował rozwój druku, bo potocznie mówi się, że druk wynalazł Gutenberg, co nie do końca jest prawdziwe, bo druk znany był od setek lat, a Gutenberg jedynie opracował metodę przemysłowego wytwarzania czcionek i ich użycia w druku. I podobnie jak z papierem stało sie to za sprawą Lutra i jego reformacji. Pierwszego człowieka, który pomimo klątwy postanowił krzewić swe idee i potrzebował nowego środka do ich głoszenia.

Biblioteka @ 23:27, 15.11.2017r. IP: *.*.11.54

Dziękujemy za komentarz. Pierwszym tematem z historii bibliotek i piśmiennictwa była Starożytność. W kolejnych warsztatach będą przedstawione następne epoki.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET