Czwartek, 28 listopada 2024 r., imieniny Zdzisława, Lesława, Gościerada

Pogotowie Reporterskie

Ślubowanie w ZSMT Ostrów

W dniu 10 listopada b. r. w Zespole Szkół Mundurowo – Technicznych w Ostrowie odbyła się uroczystość Ślubowania Kadetów.

Uczniowie klasy pierwszej w obecności znamienitych gości – przedstawicieli władz państwowych , samorządowych , służb mundurowych oraz najbliższych i przyjaciół złożyli przed sztandarem szkoły uroczyste ślubowanie, zobowiązując się dbać o honor ojczyzny, szanować flagę i godło państwowe, godnie nosić mundur oraz reprezentować społeczność szkolną, pomagać słabszym i potrzebującym i przestrzegać statutu szkoły oraz regulaminu klas mundurowych, wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Słowa przysięgi wypowiedziane w przede dniu Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę wybrzmiały szczególnie dobitnie, podkreśliły nasz narodowy i lokalny marsz do Niepodległej, wszak jak mawiał poeta - „ Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” .

Uroczystość uświetniła obecność szacownych gości, wśród których znaleźli się min.: p. Tomasz Rzymkowski - Poseł na Sejm RP, p. Bronisław Węglewski - Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, wójt Gminy Buczek, p. Marek Krawczyk - Wicestarosta Łaski, płk. Robert Gurzęda - dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, mł.insp. PIOTR BIELEWSKI - Komendant Powiatowy Policji w Łasku.

Po ślubowaniu nadszedł czas na żywą lekcję historii. W magicznej scenerii dworu należącego niegdyś do rodziny Szweycerów rozegrał się epizod z powstania styczniowego. W role dziedzica, powstańców i żołnierzy carskich wcielili się kadeci , którzy z udziałem grupy rekonstrukcyjnej „ Złoty krzyż” niezwykle realistycznie przedstawili sceny bitwy z 1863 roku. Wystrzały armatnie, walka kosynierów i okrucieństwo carskiego wojska wobec dziedzica Wincentego Szweycera wywarły na

 publiczności ogromne wrażenie. Wyjątkowe emocje towarzyszyły obecnej na Ślubowaniu wnuczce Janusza Szweycera – p. Barbarze Szweycer - Buks. W 1917 r. w majątku jej dziadka odbywały się szkolenia legionistów. Potem Janusz walczył z bolszewikami w 1920 r. W 1939 r. został aresztowany przez Niemców.

 Ślubowaniu towarzyszą imprezy dodatkowe: wystawa IPN w Łodzi p.t.: Okręg Łódź AK "Barka", ukazująca losy konspiracji łódzkiej i osób zaangażowanych w działalność niepodległościową.

Czasowa Wystawa historyczna prezentująca oryginalne mundury, broń, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku żołnierza 1939-1945, autorstwa kolekcjonera i pasjonaty militariów p. Jacka Pniewskiego.Dziękujemy wszystkim za wsparcie. Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia kierujemy na ręce : p .Agnieszki Manios - prezes stowarzyszenia " For People", p. Roberta Szczepaniaka - prezesa stowarzyszenia " Polska Myśl Patriotyczna Łask", p. Moniki Stelmaszewskiej - przewodniczącej Rady Rodziców, p. Jacka Pniewskiego, p. Radosława Grabarczyka, p. Iwony Deresz, Rodziców uczniów klasy I LO, Nauczycieli i Pracowników szkoły oraz uczniów: Jakuba Ochocińskiego, Jakuba Sobczaka, Macieja Kaźmierczaka, Natalii Frachowicz, Marty Stasiak,Wiktorii Durkowskiej, Julity Owsiak.

 

 

 

 

Skomentuj [ 1 ]
07:40, 14.11.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Malwina @ 10:32, 18.11.2017r. IP: *.*.168.53

Szkoda, że w podziękowaniach nie zostali wymienieni uczniowie, którzy faktycznie coś robili.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET