RAPORT: Polska oczami obcokrajowców
W sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce pracuje coraz więcej obcokrajowców. Już dzisiaj odsetek pracowników spoza polskich granic wynosi – 9% w branży i według opinii specjalistów będzie wciąż wzrastał.
O to – dlaczego obcokrajowcy decydują się na Polskę, co im się u nas podoba, a co przeszkadza – zapytał Monster Talent Sourcing Services, a wyniki przedstawił w raporcie „Skuteczne sposoby na rekrutacje językowe”.
W badaniu wzięli udział obcokrajowcy z 20 europejskich krajów m.in. z Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz przedstawiciele działów HR firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych, którzy na co dzień zajmują się rekrutacjami językowymi.
Dlaczego Polska?
Polska przyciąga cudzoziemców głównie z dwóch powodów. Aż 40 proc. badanych wybrało Polskę właśnie ze względu na możliwość znalezienia tutaj atrakcyjnej pracy, a 38 proc. z powodów uczuciowych – przeprowadziło się, by zamieszkać w kraju swojego partnera / swojej partnerki. Ci, którzy decydowali się na Polskę ze względów zawodowych, często wskazywali, że sytuacja na polskim rynku pracy daje większe możliwości rozwoju niż w kraju ojczystym. Takie odpowiedzi nie dziwią, gdy przyjrzymy się, jak wysoki poziom bezrobocia dotyka mieszkańców Grecji (21,7 proc.), Hiszpanii (17,1 proc.) Włoch (11,1 proc.), Francji (9,6 proc.) czy Portugalii (9 proc.) Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce staje się wtedy zachęcającą alternatywą – oferuje stabilne zatrudnienie i dynamiczną ścieżkę rozwoju.
Okazuje się, że studia w Polsce przyciągają niewielu cudzoziemców, bo tylko 9 proc. badanych przyjechało do kraju nad Wisłą w celach edukacyjnych. Tyle samo osób wybrało nasz kraj ze względu na zainteresowanie polską kulturą.
Co ciekawe aż 50 proc. cudzoziemców, którzy finalnie wybrali Polskę, przed przyjazdem rozważało również inny kraj. Na liście znalazły się m.in. Wielka Brytania, Irlandia, Holandia czy Niemcy.
- Polska kontra inny kraj UE – to częsty dylemat cudzoziemców. Wskazówka dla działów HR: warto rekrutować wśród pracowników gotowych mieszkać za granicą bez względu na lokalizację. Wabikiem jest
z pewnością praca w międzynarodowym środowisku – komentuje Aleksandra Pocheć, Konsultant w Monster Talent Sourcing Services.
Niskie koszty życia i dobra lokalizacja
Jako główną zaletę życia w Polsce obcokrajowcy wskazali niskie koszty życia. Ten czynnik, jako najważniejszy wybrało aż 68 proc. badanych. Polska wciąż postrzegana jest jako kraj tani, gdyż ceny wielu usług i produktów są zdecydowanie niższe niż w Europie Zachodniej. Obcokrajowcy doceniają również atrakcyjną lokalizację Polski w centrum Europy – 43 proc. odpowiedzi.
Na kolejnych miejscach znalazły się także możliwość przebywania w międzynarodowym środowisku – 42 proc., okazja do poznania polskiej kultury i obyczajów – 41 proc. oraz bogate życie kulturalne i towarzyskie – 36 proc. Fakt, że obcokrajowcy są ciekawi polskiej kultury i chcą ją poznawać, na pewno cieszy, gdyż zwiększa to zrozumienie otaczającej ich rzeczywistości i sprzyja integracji.
Problemy z komunikacją
Z drugiej strony cudzoziemcy widzą też wady mieszkania w Polsce. Dużym minusem jest bariera językowa, która ogranicza zdolność integracji przyjezdnych z Polakami. Brak znajomości języka polskiego za trudność w codziennym życiu uznało aż 55 proc. badanych. Niestety obcokrajowcy dostrzegają także brak otwartości Polaków – poskarżyło się na nią 31 proc. ankietowanych. Narzekają również na trudność w nawiązywaniu kontaktów z Polakami – to kłopot dla 26 proc. respondentów.
Ponadto cudzoziemcy wskazują na niższy standard życia w porównaniu z krajem ojczystym – 25 proc. oraz trudności związane z organizacją życia – 23 proc.
Kłopotliwy i utrudniający integrację jest również brak oferty kulturalno-rozrywkowej w języku angielskim. Na ten aspekt zwróciło uwagę aż 21 proc. badanych. Tyle samo osób wskazało na niską znajomość angielskiego wśród Polaków.
Język polski coraz mniej obcy
Brak znajomości języka polskiego wciąż stanowi duże wyzwanie dla obcokrajowców. Wprawdzie nasz język ojczysty nie jest im zazwyczaj potrzebny do celów związanych z pracą, ale ogranicza ich w sferze prywatnej. Mimo trudności, które wiążę się z nauką nowego języka – większość obcokrajowców deklaruje, że obecnie uczy się polskiego (39 proc.) lub zamierza rozpocząć naukę w przyszłości (23 proc.) Jedynie 18 proc. wskazało, że w ogóle nie planuje uczyć się naszego języka.
Powody, dla których obcokrajowcy decydują się na naukę języka polskiego, są związane z ich życiem prywatnym. Takiej odpowiedzi udzieliło 64 proc. badanych. Ponadto 51 proc. przyznaje, że język polski jest mi potrzebny w codziennych sytuacjach, a 42 proc. uważa, że język jest przepustką do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Jedynie 8 proc. odczuwa brak znajomości języka polskiego w pracy.
Potrzebę nauki języka polskiego widzą również pracodawcy, którzy oferują pracownikom z zagranicy, jako benefit pozapłacowy – dodatkowy kurs językowy. 41 proc. obcokrajowców wskazało w badaniu, że otrzymało od pracodawcy tego rodzaju wsparcie.
Co ciekawe aż 37 proc. respondentów deklaruje znajomość języka polskiego w stopniu co najmniej podstawowym, a 32 proc. może pochwalić się polskim na poziomie średniozaawansowanym lub wyższym.
Obcokrajowcy zadowoleni z pracy w Polsce
Pozytywnym wnioskiem z badań jest dobry obraz rynku pracy w oczach cudzoziemców. Poziom satysfakcji z pracy w Polsce oraz pracy w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu jest zbliżony i wysoki. Wynosi odpowiednio 7,75 punktów dla kraju i 7,39 – dla biznesu (w skali od 1 do 10).
Aż 75 proc. badanych docenia fakt, że praca w Polsce to doskonała okazja do zdobycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku. Jako ważne atuty zatrudnienia w Polsce w sektorze nowoczesnych usług biznesowych obcokrajowcy wymienili również – możliwość podniesienia kwalifikacji językowych oraz atrakcyjną ścieżkę rozwoju i kariery (po 46 proc. odpowiedzi). Z kolei 43 proc. doceniło atrakcyjne warunki pracy, pakiety relokacyjne i dodatkowe benefity, które stały się już normą w branży.
Wysokie zarobki jako zaletę wymieniło jedynie 14 proc. obcokrajowców. W odwrotnym pytaniu o największe wady pracy w Polsce niskie zarobki znalazły się na pierwszym miejscu. Na kiepskie płace wskazało aż 64 proc. badanych.
- Niestety na tym polu ciężko nam konkurować z krajami Zachodniej Europy, jednak Polska i sektor nowoczesnych usług biznesowych to wciąż bardzo atrakcyjne miejsce pracy, które może wiele zaoferować – dynamiczny rozwój, ciekawą ścieżkę kariery, doświadczenie w pracy w zespołach wielokulturowych i międzynarodowym środowisku, otwartość oraz poszanowanie odmienności kulturowej pracowników – wylicza Aleksandra Pocheć, Konsultant w Monster Talent Sourcing Services.
Wśród innych wad pracy w Polsce, które wskazali obcokrajowcy – znalazły się: skomplikowane formalności i rozbudowana administracja – 45 proc., konieczność dostosowania się do kultury organizacji pracy w Polsce – 37 proc. i niesatysfakcjonujące benefity pozapłacowe – 18 proc.
Polska i co dalej? Plany na przyszłość
Obcokrajowcy mają zarówno dobry obraz Polski, jak i polskiego rynku pracy. W większości planują pozostanie w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat. W skali od 1 (niezdecydowany) do 10 (zdecydowany) cudzoziemcy, którzy chcą pozostać w Polsce, osiągnęli 6,9 punktów. Jednocześnie – pytani o dalszą przyszłość zawodową i prywatną – nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Takie rezultaty mogą być wynikiem kilku czynników: młodego wieku, braku konkretnego planu kariery, a jednocześnie sporych wymagań finansowych i rozwojowych. Ponieważ młodzi zdają sobie sprawę z tego, jak dynamicznie zmienia się globalny rynek pracy, są otwarci na migracje zawodowe. Ważne, że Polska coraz częściej staje się celem tych migracji i pozwala obcokrajowcom realizować się zawodowo w sektorze nowoczesnych usług biznesowych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rekrutacjach językowych i międzynarodowych zarówno z perspektywy zatrudniających jak i zatrudnianych – zapraszamy do pobrania całego raportu na stronie http://pobierz-raport.monsterpraca.pl/.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Monster Talent Sourcing Services przez ośrodek PMR Consulting & Research w lipcu i sierpniu 2017 roku. W ramach badania jakościowego przeprowadzono serię telefonicznych wywiadów pogłębionych (n=16) z przedstawicielami firm z branży nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Równolegle z badaniem jakościowym zrealizowane zostało badanie ilościowe online (CAWI, n=107) wśród obcokrajowców pochodzących z krajów Unii Europejskiej, pracujących w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce.
***
Monster Talent Sourcing Services to profesjonalne usługi w zakresie rekrutacji językowych, skupiające się na wyszukiwaniu i pozyskiwaniu pracowników ze specyficznymi językami do pracy w Polsce, ale również w Czechach i na Węgrzech. Monster Talent Sourcing Services to dział Monster Polska, partnera w lokalnych i międzynarodowych rekrutacjach, który dostarcza produkty i usługi z zakresu pozyskiwania talentów, publikacji ofert pracy oraz kampanii rekrutacyjnych. Dzięki współpracy z Monster Worldwide i Alma Career Oy klienci otrzymują dostęp do wiodących portali rekrutacyjnych w 52 krajach i do 400 milionów kandydatów na całym świecie.
Więcej informacji na stronie: https://szukampracownika.monsterpolska.pl/uslugi-rekrutacyjne/monster-talent-sourcing.aspx.
Kontakt dla mediów:
Patrycja Karwowska
patrycja.karwowska@inb-digital.pl
+48 787 900 100
- Skomentuj [ 0 ]
- 13:40, 18.10.2017 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Wypadek przy Vendo
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- IX sesja Rady Miejskiej w Łasku (zdjęcia, video)
- Kolejne niebezpieczne zdarzenie. Przyczyna: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- Partie herbaty wycofane ze sklepów. Powód: "Zagrożenie dla zdrowia"
- Łask. IX Sesja Rady Miejskiej w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- LGD. Relacja z Walnego Zebrania Członków
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Sprzedam ławę
- Prace porzadkowe
- Budynek do wynajecia
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Kobieta szuka pracy
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzedam używany dywan
- Znalaziono psa
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
- Podwyźka za ścieki
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Nie jest charyzmatycznym przywódcą, ale jest dobrym manipulantem chorym na władzę
- "cofanie się wsteczne" napisała głupiutka Irenka... ;D
- Do roboty nygusy!
- Żeby pani Kolasa była taka biegła w cyferkach jak zaczynała remont OSP to nie było by rozgrzeba
- Nie róbcie z Florczaka takiego charyzmatycznego przywódcy, którego słowo znaczy wszystko. Pokrzy
- Kiedyś byłem pierwszy do tego by namawiać wszystkich do dania szansy naszym nowym włodarzom, by
- Pan Michał pyta kto następny poleci ze stołka? W mojej opini powinniśmy zmienić przewodniczące
- A łaski PiS ciągle jak zdarta płyta. Jakie spektakularne sukcesy ma ostatnio powiat nie licząc t
- Ja się dziwię. Pani burmistrz ma męża i dzieci, którzy wydają się inteligentni, czy oni nie m
- Kompromitacja za kompromitacja Zmarnowane kolejne miesiące. Cofanie się wsteczne miasteczka Łask
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)