Czwartek, 28 listopada 2024 r., imieniny Zdzisława, Lesława, Gościerada

Pogotowie Reporterskie

Porady dotyczące osób zaginionych

Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku funkcjonariusze Policji przyjmują około 17 tysięcy zawiadomień dotyczących zaginięć. Spośród osób zaginionych odnajduje się około 2 tysiące osób.

Problem zaginięć jest tematem bardzo subtelnym ze względu na skalę i charakter zjawiska, szczególnie jeśli chodzi o zaginięcia dzieci, których Policja odnotowuje około 300 tys. w skali roku, a dotyczą one dzieci do 6 roku życia [1].

Na terenie Łodzi w 2016r. przyjęto ogółem 848 zgłoszeń dotyczących zaginięcia osoby, z czego odnalazło się 793 osoby. Duża liczba zgłoszeń dotyczy zawiadomień związanych z zaginięciem tych samych osób (np. osób nieletnich opuszczających placówki, tj. domy dziecka, czy też seniorzy z DPS). Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych bliskich, pamiętajmy jak ważną rolę odgrywa rozmowa. W przypadku ujawnienia zmian w zachowaniu, które wydają się niepokojące, pamiętajmy aby ich nie bagatelizować - być może osoba z naszego otoczenia potrzebuje pomocy, a nie ma śmiałości, by o nią poprosić. W sytuacjach kryzysowych wsparcie ze strony drugiego człowieka może okazać się nieocenione.

Osobom, które posiadają problemy zdrowotne oraz problemy z pamięcią przygotujmy fiszkę z informacją umożliwiającą ustalenie miejsca zamieszkania, danymi personalnymi i numerem telefonu kontaktowego do osób najbliższych. Taką fiszkę ta osoba powinna zawsze nosić przy sobie.

Ustalmy z osobami nam bliskimi zasadę obowiązkowego informowania o wszelkich sytuacjach związanych z opuszczaniem miejsca zamieszkania- podanie lokalizacji pobytu i terminie powrotu.

Skorzystajmy, po ustaleniu i za zgodą naszych bliskich, z możliwości wykorzystania lokalizatora GPS zainstalowanego w telefonie komórkowym, dzięki któremu będziemy znać miejsce ich pobytu.

Przestrzegajmy podczas rozmów o zagrożeniach związanych z późnym powrotem do domu i unikaniem miejsc mało uczęszczanych oraz słabo oświetlonych.

W przypadku zaistnienia sytuacji uniemożliwiającej kontakt i ustalenie miejsca pobytu osoby mamy do czynienia z zaginięciem. Wówczas należy przypomnieć sobie i sprawdzić:

- kiedy ostatni raz osoba była widziana i kto miał z nią kontakt
- czy osoba planowała jakiś wyjazd, miała problemy finansowe lub zdrowotne
- o czym nas w ostatnim czasie informowała
- jakie było jej zachowanie
- czy ujawniały się objawy stresogenne
- czy w miejscu zamieszkania lub ostatniego pobytu pozostawiła rzeczy osobiste, dokumenty i pieniądze

W celu ustalenia bliższych okoliczności należy:

- skontaktować się z rodziną, znajomymi, pracodawcą, sąsiadami,
- zadzwonić do placówek medycznych, szpitala, pogotowia ratunkowego,
- sprawdzić uczęszczane miejsca, w których osoba może przebywać.

W przypadku wyczerpania powyższych środków i ciągłego braku kontaktu z osobą, o powyższym fakcie należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji, zgłaszając zaginięcie.

Pamiętaj aby w takiej sytuacji obowiązkowo przygotować aktualną fotografię, jak również dane personalne, dokument tożsamości (o ile to możliwe).

W sytuacji uzyskania informacji o miejscu pobytu osoby lub jej odnalezienia się, niezwłocznie należy powiadomić o tym fakcie najbliższą jednostkę Policji

[1]    NIK, Informacja o wynikach kontroli „Poszukiwanie osób zaginionych”, KBP-4101-003-00/2014, s.6

 

Źródło: KWP Łódź

 

Skomentuj [ 0 ]
19:20, 26.09.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET