Ostrzeżenie o zagrożeniach prosto na ekran telefonu
SMS pomoże uchronić się przed zagrożeniami pogodowymi i innymi niebezpieczeństwami. Gdzie można zapisać swój numer, by na czas zostać ostrzeżonym? Jak system działa w praktyce? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
Gwałtowne zjawiska pogodowe, utrudnienia drogowe czy sytuacje kryzysowe to tylko niektóre przypadki, w których sprawna komunikacja może okazać się kluczowa, by uniknąć zagrożenia. Najskuteczniejszym narzędziem informowania o niebezpieczeństwie jest SMS, dzięki któremu ostrzeżenie dotrze do odbiorców natychmiast, wprost na ekran telefonu komórkowego lub smartfona.
Nawałnica, ulewne deszcze czy grad, wyrządziły tego lata Polakom wiele strat. Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem? Podstawa to przede wszystkim świadomość zagrożenia.
Podczas nawałnic, które nawiedziły kraj w połowie sierpnia zginęło 6 osób, a 55 zostało rannych. Olbrzymie były też straty materialne. Wielu osobom nie udało się znaleźć schronienia, gdyż o zbliżającym się zagrożeniu nie dowiedziały się na czas. Przy tak gwałtownych zjawiskach niezbędna jest pełna wiedza na temat pogody, dzięki czemu będziemy mieć więcej czasu, by zabezpieczyć swoje domostwa, a przede wszystkim by znaleźć bezpieczne schronienie. Nie każdy regularnie sprawdza pogodę, szczególnie że dynamika zjawisk sprawia, że sprawdzalność prognoz bywa kiepska, ale każdy może w razie potrzeby otrzymać… specjalne ostrzeżenie.
RSO – jak to działa?
Pierwsza możliwość to skorzystanie z Regionalnego Systemu Ostrzegania. Dzięki niemu każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację w smartfonie, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych.
Komunikaty tworzy Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ostrzeżenie RSO pojawia się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, można je też zobaczyć w programach regionalnych Telewizji Polskiej na przykład w postaci zwięzłego komunikatu odsyłającego na daną stronę telegazety.
O zagrożeniu może informować także bezpłatna aplikacja w telefonach komórkowych. Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
Jest ona również do pobrania ze stron urzędów wojewódzkich. Jakie są główne zalety aplikacji?
· bieżący dostęp do ostrzeżeń o sytuacjach nadzwyczajnych w całym kraju;
· możliwość otrzymywania informacji: meteorologicznych, hydrologicznych, drogowych, ogólnych;
· przegląd informacji o stanach wód w rzekach całej Polski;
· dostęp do bazy wiedzy w postaci poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Co ważne, ostrzeżenia pochodzą z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, które otrzymują informacje o zagrożeniach m.in. od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
RSO przekazuje informacje dotyczące nie tylko klęsk żywiołowych: burz i nawałnic, wichur, powodzi, upałów, silnych mrozów, ale także dotyczące alarmów bombowych, zagrożenia terrorystycznego, pożarów, skażenia substancją toksyczną czy też pierwszej pomocy.
Szczegółowe prognozy i aktualne informacje pogodowe można sprawdzić na oficjalnej stronie Instytutu www.pogodynka.pl oraz w aplikacjach mobilnych Pogodynka METEO-IMGW i Pogodynka ALERT-IMGW.
Prosto na ekran telefonu
Innym rozwiązaniem, które coraz więcej samorządów udostępnia swoim mieszkańcom, jest specjalny system, który w razie potrzeby będzie informował mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu SMS-em. Sprawnie przekazane informacje wprost na ekran telefonu dają szansę, by uchronić się przed utratą zdrowia lub nawet życia, a także przed znacznymi stratami materialnymi. Możliwość skorzystania z alertów SMS mają m. in. mieszkańcy Poznania. Jak system działa w praktyce?
Zjawiska pogodowe stale obserwuje IMGW, który ocenia zagrożenia meteorologiczne w trzy stopniowej skali i informacje przekazuje do Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- W przypadku prognozy IMGW dotyczącej wystąpienia zagrożenia I stopnia oraz zdarzeń nie mających bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta, informujemy mieszkańców za pomocą komunikatów medialnych i facebooka. Z kolei w przypadku prognozy wystąpienia zagrożenia meteorologicznego II i III stopnia oraz zdarzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta dodatkowo ostrzegamy SMS-ami. Natomiast w przypadku sytuacji kryzysowej lub zagrożenia zewnętrznego bezpieczeństwa państwa lub katastrofy dotyczącej całego miasta zostaną uruchomione również syreny – tłumaczy Maciej Kubiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania.
Miasto na wykorzystanie do komunikacji SMS-owej profesjonalnej platformy zdecydowało się po powodziach, które miały miejsce w Polsce w 2010 roku. Co ważne, z alertów SMS-owych korzysta też w innych przypadkach, informowaniu o: awariach systemu ciepłowniczego, utrudnieniach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej związanych z wypadkami drogowymi lub imprezami masowymi. Kilka razy ostrzegano również mieszkańców o przekroczeniu stężenia pyłu zawieszonego PM-10 (smogu).
- SMS dzięki swojej niezawodności i uniwersalności to najszybsza i najbardziej skuteczna droga szybkiego informowania o zagrożeniach. Osoby, które chcą na bieżąco otrzymywać ważne komunikaty, nie muszą szukać ich na stronach internetowych czy ściągać aplikacji. Szczegółowe informacje mogą znaleźć na stronach internetowych samorządów – mówi Edyta Godziek, Marketing & PR Manager w platformie SerwerSMS.pl.
- Skomentuj [ 0 ]
- 15:15, 26.09.2017 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Wypadek przy Vendo
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- IX sesja Rady Miejskiej w Łasku (zdjęcia, video)
- Kolejne niebezpieczne zdarzenie. Przyczyna: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- Partie herbaty wycofane ze sklepów. Powód: "Zagrożenie dla zdrowia"
- Łask. IX Sesja Rady Miejskiej w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy w Łasku
- Łask. Odeszli do wieczności
- LGD. Relacja z Walnego Zebrania Członków
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Sprzedam ławę
- Prace porzadkowe
- Budynek do wynajecia
- Sprzedam akordeon używany
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Kobieta szuka pracy
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzedam używany dywan
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
- Podwyźka za ścieki
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- A łaski PiS ciągle jak zdarta płyta. Jakie spektakularne sukcesy ma ostatnio powiat nie licząc t
- Ja się dziwię. Pani burmistrz ma męża i dzieci, którzy wydają się inteligentni, czy oni nie m
- Kompromitacja za kompromitacja Zmarnowane kolejne miesiące. Cofanie się wsteczne miasteczka Łask
- Trzebaby Starostę i Członka zapytać, chłopaki robią czystki!! W powiecie się nie szczypią!!
- Dajcie spokoj szkoda na to patrzec.Kiedy w Łasku bedzie spokojnie?Ciekawe kto nastepny poleci ze st
- Co tam, spuścili cię z łańcucha żebyś ujadał. Nie mamy burmistrza, owszem, bo mamy Panią bur
- Obejrzałam to i naprawdę jest źle.Kurde żeby czytać nie umieć.Panie Bartosik prosze wrocic cze
- Wpis wyzej jest prawda.Ratujcie tez urzad naprawde.Pani Burmistrz czas powiedziec dość.Ludzie na t
- Smiech na sali ta rada...Pani Burmistrz widze ze nie ma prawa glosu .Pani Moniko prosze sie szybko z
- A to przecież tylko Łask... W sumie taka Polska w pomniejszeniu, czyli struktury wojska, policji,
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
IX sesja Rady Miejskiej w Łasku
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)