Czwartek, 28 listopada 2024 r., imieniny Zdzisława, Lesława, Gościerada

Pogotowie Reporterskie

Usuwanie drzew i krzewów

Zmiany obowiązujących przepisów w zakresie wycinki drzew rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych Informujemy, że 17 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017 r., poz. 1074).

Zmiana ustawy przywraca między innymi prawną ochronę drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

            W przypadku, o którym mowa wyżej, właściciel nieruchomości od 17 czerwca br. zobowiązany będzie dokonać zgłoszenia do właściwego organu, zamiar usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:

a) 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

            Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości,
z której drzewo ma być usunięte, oraz szczegółowy rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.

            Zgłoszenie rodzi po stronie organu obowiązek przeprowadzenia, w terminie 21 dni od jego dokonania, oględzin drzewa, które ma być usunięte i sporządzenie z tej czynności protokołu.

            Możliwość usunięcia drzewa nastąpi dopiero w przypadku braku sprzeciwu ze strony odpowiedniego organu (wójta, burmistrza, prezydenta miasta).

            Organ, w terminie 14 dni od daty oględzin, może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw w przypadku lokalizacji drzewa:

na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
na terenach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–5 (tj. parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000),
jak również spełnienia przez drzewo kryteriów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 3 (dot. wykładników dla pomników przyrody np. – wielkość, wiek, pokrój, znaczenie historyczne).
Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji administracyjnej w placówce pocztowej.

  Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ, uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nakłada na właściciela nieruchomości, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

 

Źródło: Gmina Wodzierady

Skomentuj [ 3 ]
10:50, 27.06.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

k @ 11:10, 27.06.2017r. IP: *.*.255.192

jak szyszko wszystko już u siebie wyciął, to zmieniają przepisy
dobra, dojna zmiana...

Ojczyznę dojną racz zachować P @ 11:29, 27.06.2017r. IP: *.*.108.171

Ojczyznę dojną racz zachować Panie

Rysiek @ 14:08, 27.06.2017r. IP: *.*.229.92

Dokładnie jest tak jak piszę k@. To co mieli już wyciąć to wycieli, a teraz będą zmiany robić. Głupków z nas robią w biały dzień.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET