Czwartek, 28 listopada 2024 r., imieniny Zdzisława, Lesława, Gościerada

Pogotowie Reporterskie

Kolejne zmiany w ustawie o ochronie przyrody

Nowe przepisy zaostrzają obowiązujące od nowego roku prawo dotyczące wycinki drzew na prywatnym gruncie. Przewidują, że prywatny właściciel gruntu, chcąc dokonać wycinki drzew na swojej nieruchomości, na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, będzie musiał zgłosić to wcześniej do gminy.

Natomiast pozostałe podmioty nadal mają obowiązek wystąpić z wnioskiem na usunięcie drzew i krzewów. Jednakże ponownie zmieniły się obwody drzew, dla których trzeba uzyskać zezwolenie na wycinkę.

Zgodnie z nowelizacją nie trzeba będzie zgłaszać, jak również uzyskiwać zezwolenia na wycinkę drzew, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał:

80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Jeżeli drzewa będą miały większy obwód, planowaną wycinkę należy zgłosić w gminie. Kiedy dokona się takiego zgłoszenia, urzędnik w ciągu 21 dni przeprowadzi oględziny drzewa, które miałoby zostać usunięte. Następnie burmistrz będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego zakazu. Jeśli nie zgłosi sprzeciwu (tzw. milcząca zgoda) wówczas będzie można dokonać wycinki. Należy zaznaczyć, że w przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od dnia przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Zgodnie z prawem burmistrz będzie mógł nie wyrazić zgody na wycinkę m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego.

Nowelizacja zakłada ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

Ponadto została przywrócona konieczność uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska zezwolenia na usunięcie drzew w pasie przydrożnym dróg publicznych. Wyjątek będą stanowić niektóre gatunki topoli.
 

 

Skomentuj [ 0 ]
14:10, 16.06.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET