Środa, 27 listopada 2024 r., imieniny Waleriana, Wirgiliusza, Ody

Pogotowie Reporterskie

Europejski Tydzień Szczepień 24.04-30.04. Szczepienia działają!

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) po raz kolejny w Europie będzie obchodzony Europejski Tydzień Szczepień (24.04-30.04). W tym roku hasło przewodnie to „Vaccines Work”, czyli „Szczepienia działają”.

Europejski Tydzień Szczepień to okazja przyjrzenia się zjawisku szczepień w ujęciu społecznym i próba odpowiedzi na pytania pozamedyczne, dotyczące, między innymi, rosnącej w Europie nieufność wobec szczepień.

Winić nie można za to zjawisko samych szczepionek, których skuteczność możemy obserwować niemal codziennie, porównując choćby statystyki zachorowań na choroby, przeciwko którym szczepienie w Polsce jest obowiązkowe: „Na gruźlicę w 1960 roku chorowało 85 529 osób, po wprowadzeniu szczepień liczba ta stopniowo malała i w roku 2015 wynosiła 6430. Innym przykładem jest zachorowanie na polio, na które w 1951 roku zachorowało 3060 osób, zmarły 252 osoby, w 1959 roku zachorowało dwukrotnie więcej osób, bo aż 6090.

Począwszy od lat 60-tych sytuacja zaczęła się zmieniać i od roku 1999, kiedy został zarejestrowany ostatni przypadek poliomyelitis w Polsce, nie występują zachorowania na tę chorobę” wylicza profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii. Światowa Organizacja Zdrowia informuje natomiast, że w ciągu pięciu lat, od 2010 do 2015 roku, dzięki szczepieniom śmierci uniknęło 10 milionów osób, zaś wirus polio, obecne tylko w trzech krajach, zbliża się do fazy eradykacji1. Dane pokazują jednoznacznie – szczepienia działają!
Brak zaufania do szczepień można przypisać za to szumowi informacyjnemu, który wylewa się z Internetu. Rodzice, szukając informacji na temat szczepień, niestety, stykają się z mało wiarygodnymi stronami, które pod płaszczykiem naukowej i medycznej terminologii sprzedają szarlatanerię. Gdzie więc szukać wiarygodnych informacji? Najlepiej na stronach instytucji takich jak Główny Inspektor Sanitarny (www.szczepienia.gis.gov.pl) lub Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego -Państwowy Zakład Higieny (www.szczepienia.info).

Doktor Ewa Augustynowicz, z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH, prowadząca portal www.szczepienia.info, wyjaśnia: „Staramy się wyjaśniać i komentować tematy dotyczące szczepionek budzące najwięcej emocji oraz zainteresowania. Potwierdzeniem naszej wiarygodności jest dodatkowo fakt, że portal poprzez akredytację WHO uzyskał statut członka sieci portali informujących o bezpieczeństwie szczepień (VSN- Vaccine Safety Network)
i został dodany do listy stron internetowych polecanych przez WHO jako informujące o szczepieniach w sposób rzetelny i wiarygodny.” Wiele aktualnych informacji oraz najnowszych doniesień ze świata nauki na temat szczepień można również znaleźć na stronie kampanii edukacyjnej „Zaszczep się wiedzą” www.zaszczepsiewiedza.pl.
Europejski Tydzień Szczepień jest też czasem, w którym powinni pomyśleć o szczepieniach jako skutecznym działaniu profilaktycznym, mogącym zapobiec wielu groźnym chorobom. Szczepienia, wbrew temu, co się uważa powszechnie, nie są tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Najlepiej zacząć od sprawdzenia, na co byliśmy szczepieni w dzieciństwie.

Taka informacja może być cenna przede wszystkim dla kobiet planujących ciążę: „Przygotowując się do ciąży dobrze jest oznaczyć przeciwciała ospy wietrzej w klasie Igg, czyli sprawdzić, czy chorowaliśmy na tę chorobę lub byliśmy szczepieni. Jeśli będą one dodatnie, to oznacza, że jesteśmy odporni na zachorowanie.

Ospa wietrzna w ciąży może być naprawdę groźną chorobą, jeśli więc nie mamy przeciwciał, powinnyśmy zaszczepić się co najmniej dwa miesiące przed planowaną ciążą. Podobnie w przypadku różyczki, również warto oznaczyć przeciwciała.

Ponieważ różyczka jest w programie obowiązkowych szczepień ochronnych, to prawie wszyscy mamy odpowiednią ochronę przed zachorowaniem. Ale ujemy wynik badania na przeciwciała to sygnał, że powinnyśmy rozważyć zaszczepienie się przeciw różyczce co najmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą” powiedziała portalowi www.zaszczepsiewiedza.pl Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik, starszy asystent w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Szczepienia powinny nam towarzyszyć przez całe życie: „Ponieważ „szczepienia działają”, niezależnie od naszego wieku, od okresu niemowlęcego, aż po okres starości. I w każdym okresie naszego życia możemy zastosować profilaktykę w postaci odpowiednio dobranych do wieku i potrzeb szczepionek „na zdrowie”” dodaje profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz.

 

Skomentuj [ 1 ]
09:25, 27.04.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

czarek @ 13:37, 28.04.2017r. IP: *.*.18.113

A ja jak mantre powtarzam apel do wladz miasta ;kiedy odbeda sie bezplatne szczepienia p-ko grypie dla studentow 3 ciego wieku i emerytow i rencistow 70 + ??????? Mysle ,ze dopiero za nowego burmistrza bo ten jest gruboskorny na moje apele......

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET