Środa, 27 listopada 2024 r., imieniny Waleriana, Wirgiliusza, Ody

Pogotowie Reporterskie

Zasiłek chorobowy to rekompensata a nie dochód

Tylko w ostatnim kwartale 2016 r. oddziały ZUS w województwie łódzkim zapobiegły uszczupleniu Funduszu Chorobowego na kwotę 1 mln 267 tys. zł. Środki z których finansowane są świadczenia z ubezpieczenia chorobowego pochodzą z Funduszu Chorobowego.

Regularnie co miesiąc wpływają do niego składki od ubezpieczonych. Wpłacający powinni mieć pewność, że świadczenia z Funduszu na które wszyscy się składają, wypłacane są tym osobom, które mają do nich prawo. Nie brakuje bowiem osób, które z Funduszu Chorobowego próbują sobie zrobić źródło łatwego zarobku. Warto zatem przypomnieć, że zasiłek chorobowy to rekompensata za utracone z powodu choroby dochody a nie sposób na ich osiąganie.
ZUS mocą ustawy systemowej z 1998 r. został zobowiązany do zarządzania Funduszem Ubezpieczeń Społecznych i odpowiada za dysponowanie środkami m.in z Funduszu Chorobowego. Odpowiada też za ustalanie prawa do wypłaty świadczeń, w tym zasiłków chorobowych i macierzyńskich. Dlatego przed wypłatą zasiłku weryfikuje do niego prawo, nie brakuje bowiem osób, które z pobierania zasiłków chorobowych próbują zrobić sobie źródło utrzymania. Zadaniem Zakładu jest sprawdzenie czy zawarta umowa o pracę lub zgłoszona działalność gospodarcza jest zawarta zgodnie z rzeczywistą potrzebą, czy jedynie po to, by zainteresowani uzyskali świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i zdrowotnego.
„Naszą uwagę zwracają zwolnienia lekarskie wystawione po krótkim okresie ubezpieczenia, po którym następuje długi okres pobierania świadczenia z wysokiej podstawy wymiaru, czyli przychodu od którego naliczany jest zasiłek. Niektóre osoby, zawierają pozorne umowy o pracę lub zgłaszają się do ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, wpłacają kilka wysokich składek i idą na długie zwolnienie.  Pobierają przy tym  wysokie świadczenia z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby
i macierzyństwa.” – mówi Bogusława Balcerek Kierownik Referatu Zasiłków w II Oddziale ZUS w Łodzi.
W ramach weryfikacji prawa do zasiłku chorobowego w ostatnim kwartale 2016 r. oddziały ZUS
w województwie łódzkim zatrzymały w Funduszu Chorobowym kwotę ponad 1 mln 267 tys. zł. Taką kwotę próbowały wypłacić w formie zasiłku osoby, które nie miały do niego prawa, bo nie miały tytułu do ubezpieczeń.
Zweryfikowanych zostało 231 spraw, 127 z nich było bezwynikowych, co oznacza, że po weryfikacji prawa do zasiłku świadczenia zostały wypłacone. Pozostałe 104 sprawy uznano za wynikowe. W tych przypadkach nie zostały wypłacone zasiłki. Z uwagi na zakwestionowane prawo do ubezpieczenia chorobowego i wyłączenie z ubezpieczeń, wydane zostały decyzje odmawiające prawa do zasiłku chorobowego. Od decyzji odwołała się tylko jedna trzecia ubezpieczonych.
W tym samym czasie, czyli w IV kwartale 2016 r., w sądzie zakończyły się sprawy sądowe dotyczące weryfikacji prawa do ubezpieczenia chorobowego, z których ponad połowa została wygrana przez ZUS.


Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
18:40, 06.04.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET