Środa, 27 listopada 2024 r., imieniny Waleriana, Wirgiliusza, Ody

Pogotowie Reporterskie

Świetlana przyszłość miejskiej kamienicy

(fot. Panorama Łaska)

W starej części Łasku, na placu 11 Listopada dwie zabytkowe kamienice są własnością gminy Łask. Jedna to siedziba Muzeum Historii Łasku, a druga o adresie: plac 11 Listopada 1 dotychczas pełniła rolę budynku mieszkalnego. 

Przez kilkadziesiąt lat z powodu nieuregulowanego stanu prawnego, drugi z wymienionych budynków ulegał stopniowej dewastacji.

 

Za przyczyną Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego zaistniała obecnie możliwość pozyskania środków na rewitalizację obszarów dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami społecznymi, takimi jak duże bezrobocie, marginalizacja społeczna, duża przestępczość i zaniedbania inwestycyjne. Teoretycznie istnieje więc możliwość na pozyskanie odpowiednich pieniędzy, aby zniszczonemu obiektowi przywrócić świetność pod warunkiem, że będziemy potrafili wykorzystać przedmiotową kamienicę na zadania, które spowodują zmniejszenie zjawisk patologicznych na wybranym obszarze.

Postanowiliśmy złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie modernizacji budynku przy placu 11 Listopada 1 z przeznaczeniem na Dom Pracy Twórczej. Ocena naszej propozycji potrwa kilka miesięcy, ale już teraz pragniemy Państwa zapoznać z przygotowanym projektem. Wykonany został program funkcjonalno-użytkowy, który określa zakres niezbędnych prac budowlanych, po wykonaniu których zabytkowa kamienica przyczyni się do podniesienia atrakcyjności miasta i regionu. Przedmiotowy budynek o powierzchni zabudowy 137,22 m² i kubaturze 1042,48 m³ jest podpiwniczony i składa się z dwóch kondygnacji i nieużytkowego poddasza. Piwnice częściowo pełnią funkcję komórek lokatorskich, na parterze znajdują się sklepy i pomieszczenia usługowe, a na piętrze – mieszkania.

Przewiduje się wykonanie kompleksowej modernizacji, która wynika ze złego stanu technicznego, a ma prowadzić do powstania nowych pomieszczeń na kondygnacjach naziemnych przeznaczonych na biura, sale spotkań i sale wystaw. Poddasze zostanie dostosowane do funkcji społecznej (sala spotkań o pow. 170 m²), a piwnice (po pogłębieniu) będą wykorzystane na pierwszą w łaskim rynku kawiarnię. Miejmy nadzieję, że stylowa kawiarnia znajdzie uznanie mieszkańców. Po remoncie elewacja budynku będzie dodatkowo oświetlona, co znacząco wpłynie na wizerunek jakości przestrzeni publicznej. Kolejnym efektem prac będzie odtworzenie pierwotnych walorów architektonicznych i zabytkowych obiektu. Z myślą o tym, aby wszystkie prace dokładnie przygotować i przewidzieć zachowanie cennych elementów zabytkowych, wykonano wcześniej ekspertyzę stanu technicznego i ekspertyzę zachowania walorów historycznych. Prace ziemne wymagać będą dodatkowo nadzoru archeologicznego.

Należy także podkreślić, że budynek wyposażony będzie we wszystkie nowe instalacje, a system grzewczy zostanie oparty na pompie cieplnej.

Ze względu na to, że dostęp do budynku istnieje również od strony placu Dąbrowskiego to także podwórko zostanie zrewitalizowane i udostępnione do użytku publicznego.

Planuje się, że po modernizacji budynek będzie pełnił funkcje związane z obszarem kultury. Przeprowadzone działania wpłyną na poprawę oferty kulturalnej miasta, gdyż stworzone zostanie miejsce spotkań dla mieszkańców, w którym będą mogły odbywać się odczyty, kursy, konkursy i wystawy. Planuje się wydarzenia związane z ochroną środowiska, zdrowia i aktywnością zawodową.

Wartość całości inwestycji została określona w kosztorysie na kwotę ponad 3 083 000 zł z czego 2 130 000 zł to kwota, o którą ubiegamy się w Urzędzie Marszałkowskim.

 

 

Janina Kosman

Panorama Łaska

Skomentuj [ 8 ]
17:20, 02.04.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

mietek @ 19:20, 02.04.2017r. IP: *.*.221.75

Brawo. Oby jak najszybciej przystąpiono do remontu. Obiekt umiera od lat .

pan Kazimierz @ 21:01, 02.04.2017r. IP: *.*.18.133

Łaskowi to się po prostu należy! Jest tylko jedno ale... dlaczego tak późno? Dlaczego dopiero teraz?

ariadna @ 21:06, 02.04.2017r. IP: *.*.63.27

Lepiej późno, niż wcale

czarek @ 09:30, 04.04.2017r. IP: *.*.18.113

Mam bogate doswiadczenie w tego typu projektach i dziwi mnie ,ze inwestor nie zaczyna przygotowania obiektu tzn jego remontu od uzyskania zgody od bezposredich sasiadow . Z tego co wiem Oni nie wyrazaja zgody. Uzasadiaja to tym ,ze na ulicy Koscielnej od dobrych kilku lat byl wykonany remont zabytkowej kamienicy i prosze zobaczyc co sie dzieje z kamienicami sasiednimi. Skandal ten trwa lata.Sciany szczytowe nie zabezpieczone ,.Wyglada tragocznie .Gdzie Konserwator Zabytkow ??????????

mietek @ 16:48, 04.04.2017r. IP: *.*.241.156

na Kościelnej jest jakaś zabytkowa kamienica?

jola @ 10:28, 09.04.2017r. IP: *.*.44.44

oby nie było jak z kamienicami w innych miastach!po generalnym remoncie za gminne(nasze)pieniądze znajdzie się jakiś 150-cio letni Mosiek z Izraela!

Mow @ 13:27, 15.06.2022r. IP: *.*.8.173

Żeby tylko ktoś mądry nie wpadł na pomysł zrobienia w piwnicy kawuarni. Kawiarenka powinna być na parterze z widokiem na plac 11 go listopada jako wizytówka Łasku, no i tym samym z uwagi na łatwoś w dostepie zachęcać do jej odwiedzania. Stowarzyszenia i biura mogą być w piwnicy i na piętrze. Tak by logika wskazywała.

Slow @ 13:30, 15.06.2022r. IP: *

Firma tynkujaca elewacje zrobiła to bardzo niestarannie (krzywo). Czegoś takiego prywatnie nikt by nie odebrał. No chyba że jest to celowo zrobione aby uwidocznić zabytkowe nierówności ściany

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET