Połowa Polaków chce wyjechać z kraju
Prawie połowa Polaków (47%) jest gotowa wyjechać do pracy za granicę – wskazuje raport1 dostarczony przez grupę Paylab, której członkiem jest serwis MonsterPolska.pl. Kolejne 22% rozpatruje taką możliwość przy sprzyjających warunkach.
A tylko co trzeci Polak całkowicie wyklucza emigrację ekonomiczną.
Jak wykazał raport, który badał problem migracji zarobkowej w Europie Środkowej i Wschodniej – Polska wciąż pozostaje w czołówce krajów o największym poziomie emigracji w regionie. Badanie zostało przeprowadzone w 11 państwach: Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz w Serbii.
Polska znalazła się na czwartym najwyższym miejscu ze względu na odsetek pracowników, którzy chcieliby opuścić kraj w celach zarobkowych. Wyżej od Polski uplasowały się Czechy, gdzie 55% zatrudnionych chce wyjechać do pracy za granicę. Na kolejnym miejscu znalazły się Serbia (51%) oraz Bośnia i Hercegowina (również 51%).
Jednak różnica pomiędzy Czechami a krajami bałkańskimi jest dość duża, jeśli weźmiemy pod uwagę czas, jaki pracownicy z tych krajów chcieliby spędzić za granicą. Czesi najczęściej wybierali możliwość wyjazdu na kilka tygodni (26% badanych). Co wskazuje, że krótka emigracja miałaby być możliwością zdobycia wartościowego doświadczenia i dobrego punktu w CV. Natomiast Serbowie i Bośniacy najczęściej wybierali opcję wyjazdu na dłużej niż rok (37% ankietowanych). Tutaj emigracja traktowana jest raczej jako stały wyjazd z kraju zapewniający wyższe zarobki i większe możliwości rozwoju.
Polsce pod tym względem bliżej do krajów bałkańskich niż południowych sąsiadów. 11% rodaków rozpatruje możliwość wyjazdu na kilka tygodni, 10% na kilka miesięcy, a największa grupa – 26% na dłużej niż rok. W naszym kraju emigracja wciąż rozumiana jest najczęściej w kategorii stałego lub dłuższego wyjazdu za granicę.
Porównując jednak bezwzględne dane, a nie procent populacji – Polska jako największe z badanych państw, wciąż jest krajem, który „dostarcza” największą liczbę emigrantów do krajów Zachodnich.
Najmniej osób, chce emigrować z Łotwy – 33%, Estonii – 37% i Litwy – 38%. Niskie wyniki krajów bałtyckich są skutkiem podejmowanych w ostatnich latach reform, które miały na celu zatrzymać dużą falę emigracji (np. w Estonii – znacząco wzrosła płaca minimalna a bezrobocie spadło do 6,5%). Biorąc jednak pod uwagę niewielką populację tych krajów – są to wciąż duże liczby. Dla takich krajów, jak Litwa, Łotwa i Estonia – odpływ 30% pracowników to bardzo dużo.
„Brain drain” – czyli odpływ specjalistów
Badanie pokazało, że Polacy nie chcą wyjeżdżać do jakiejkolwiek pracy za granicą. Aż 73% badanych odpowiedziało, że chciałoby pracować za granicą, ale tylko w swoim zawodzie.
Na ten moment dużo większym zagrożeniem z punktu widzenia ekonomii wydaje się nie emigracja w ogóle, a emigracja specjalistów – mówi Joanna Żukowska, ekspert międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl (członka grupy Paylab). To wysoko wykwalifikowani pracownicy zapewniają dynamiczny rozwój i wysoki poziom innowacyjności każdej gospodarki – dodaje.
Skalę problemu pokazuje fakt, że Polska zajęła drugie miejsce wśród wszystkich badanych krajów. Więcej wykwalifikowanych osób chce opuścić tylko Litwę – tam ten odsetek wynosi 75% pracowników.
Po przeciwnej stronie znów znalazły się kraje bałkańskie, gdzie ludzie gotowi są wyjeżdżać do jakiekolwiek pracy – bez względu na swoją profesję. Do każdej możliwej pracy chce wyjechać aż 48% Bośniaków oraz 43% Serbów i tyle samo Chorwatów. Wyniki badania odzwierciedlają niestabilną sytuację ekonomiczną krajów bałkańskich, które borykają się z wieloma problemami (np. bezrobocie w Bośni w 2016 roku osiągnęło poziom 42%, a wśród najmłodszych wyniosło aż 58%).
Pomimo rozbieżności pomiędzy wynikami w poszczególnych krajach. Problem emigracji wykwalifikowanych pracowników jest zjawiskiem charakterystycznym dla regionu, gdzie średnio 64% ankietowanych chciałoby pracować za granicą, ale tylko w swoim zawodzie. Co więcej, badanie wykazało, że najczęściej za granicę wyjeżdżają osoby o najwyższym wykształceniu.
Aż 56% osób z wykształceniem doktorskim oraz 54% magistrów ze wszystkich krajów jest gotowych wyjechać do pracy za granicę. W porównaniu – tylko 34% osób z najniższym (podstawowym) wykształceniem chce emigrować.
Pieniądze na pierwszym miejscu
Badanie pokazało, że największą motywacją do wyjazdu pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej są wyższe zarobki za granicą. Ważne są również możliwości rozwoju oraz zdobycie doświadczenia i nowych umiejętności, w tym również umiejętności językowych.
Złe strony emigracji
Wśród czynników, które zniechęcają do wyjazdów za granicę, ankietowani ze wszystkich krajów zgodnie na pierwszym miejscu postawili – rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi. Jest to główny powód, dla którego pracownicy nie decydują się na opuszczenie kraju. Wśród innych złych stron emigracji uczestnicy badania wskazali – obcość w nowym środowisku, problemy z komunikacją w obcym języku czy obawy o dyskryminację w pracy.
Badanie wykazało, że wysoka emigracja z krajów Europy Środkowej i Wschodniej wciąż jest zjawiskiem charakterystycznym dla regionu. W najbliższych latach na pewno najbardziej palącym problemem będzie odpływ wykwalifikowanych pracowników zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Wyjściem dla Polski mogłoby być zachęcanie do przyjazdu do naszego kraju specjalistów ze Wschodu i innych mniej rozwiniętych państw, dla których Polska jest wciąż szansą na wyższe zarobki i lepsze perspektywy zawodowe – podsumowuje Joanna Żukowska z MonsterPolska.pl.
„Work migration abroad” to raport przygotowany przez międzynarodową grupę PayLab, której członkiem jest serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 35 476 pracowników z 11 krajów Europy Środkowej i Wschodniej w 2016 roku.
- Skomentuj [ 1 ]
- 16:00, 16.02.2017 r.
Wasze komentarze
Jaga @ 16:59, 20.02.2017r. IP: *.*.57.195
Boże,spraw żeby wyjechali wszyscy wrogowie Polaków,ty wiesz kto to jest, więc nie piszę bo cenzor usunie mój post.
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Gmina Łask podpisała umowę na dofinasowanie do budowy dróg
- Wypadek przy Vendo
- Kolejne niebezpieczne zdarzenie. Przyczyna: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- Łask. Odeszli do wieczności
- Partie herbaty wycofane ze sklepów. Powód: "Zagrożenie dla zdrowia"
- Jest praca w Packservice
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. IX Sesja Rady Miejskiej w Łasku
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Budynek do wynajecia
- Sprzedam akordeon używany
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Kobieta szuka pracy
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzedam używany dywan
- Znalaziono psa
- Pozostałości po remoncie
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jakie ubrania przy azs
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Jaki miesiąc temu?
- Miesiąc temu 300 metrów dalej na przejściu doszło do śmiertelnego potrącenia. Przepraszam Pa
- MPWIK, rozumiem, że Rada Nadzorcza zasiada pro bono? Korzystając z okazji proszę zatem o wyjaśni
- Ja tu widze wyjscie by naprawde robic swoje i tyle.Juz widac gdzie sie bija o posady.Szkoda ze kiedy
- "systematycznie dochodzi do wypadków"? Na pewno? Wg jakiego systemu? Skoro odkryłaś "system", to
- No tak ale fotka z dziećmi jedzącymi obiad w szkole jest mało wartościowa, bo one będą mogły
- Panie @Igor dobrze napisane, że masz Pan nadzieję, bo od prawie roku mamy nowy rząd, nowe władze
- A może, zanim na wyjeździe z centrum handlowego zostaną wprowadzone istotne zmiany (oby!), po pro
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1