Środa, 27 listopada 2024 r., imieniny Waleriana, Wirgiliusza, Ody

Pogotowie Reporterskie

Szczepienia. Polaka zwycięska walka z wirusem polio

Historia życia polskiego wirusologa Hilarego Koprowskiego, którego setna rocznica urodzin przypada 5 grudnia, pokazuje, że, niestety, wielkie osiągnięcia naukowe, często pozostają anonimowe. Niewielu wie, że opracowana przez Koprowskiego szczepionka przeciw wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego Medina, ograniczyła epidemię zagrażającą dzieciom na całym świecie.

A dzięki podarowanym przez niego w 1959 roku 9 milionom szczepionek w Polsce ujarzmiono tę powodującą poważne powikłania chorobę.
Hilary Koprowski urodził się 5 grudnia 1916 roku w Warszawie w rodzinie żydowskiej. W 1939 roku ukończył zarówno Konserwatorium Muzyczne w klasie fortepianu, jak i Akademię Medyczną w Warszawie. Od wybuchu drugiej wojny światowej przebywał na emigracji- krótko we Włoszech, później w Brazylii, gdzie pracował dla Fundacji Rockefellera, a po zakończeniu wojny wyjechał do USA i zamieszkał w Pearl River, w stanie Nowy Jork.

W USA Profesor Koprowski rozpoczął pracę w Laboratorium Lederle. Profesor Jacek Wojcierowski, genetyk, który miał okazję pracować z profesorem Koprowskim pod koniec lat osiemdziesiątych, nie ma wątpliwości co do znaczenia pracy Koprowskiego dla świata nauki: „Był to wybitny naukowiec międzynarodowego formatu, który otarł się o nagrodę Nobla. Koprowski był wybuchowy, ale nigdy nie zrobił nikomu krzywdy. Pracownia biologii molekularnej w Instytucie Wistara, którą prowadził, dzięki niemu stała się jednym z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie”.
Pionierską dawkę szczepionki przeciw wirusowi polio, w styczniu 1948 roku, Koprowski wypróbował na sobie. W 1950 roku rozpoczął pilotażowe szczepienia niewielkiej grupy dzieci.

Testy kliniczne były bardzo pozytywne, a szczepionka okazała się zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. W 1959 roku Koprowski ofiarował Polsce 9 milionów szczepionek przeciwko polio, co pozwoliło na przeprowadzenie systematycznej akcji szczepień i zatrzymanie epidemii tej choroby również w naszym kraju.

Opracowanie szczepionki na polio nie było, niestety, jednoznaczne z pokonaniem wirusa na całym świecie. „Obecnie na kuli ziemskiej są obszary, gdzie udało się wykorzenić tę chorobę, ale niestety także obszary tzw. endemicznego występowania wirusa i zachorowań. To oznacza, że wirus wciąż krąży w środowisku i może zakażać”- wyjaśnia profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Jak podaje portal www.zaszczepsiewiedza.pl, gdzie znajdują się aktualne informacje na temat szczepień i chorób zakaźnych, na sąsiadującej z Polską Ukrainie w 2015 roku wykryto dwa przypadki zachorowania na polioi. Oznacza to, że dzieci w naszym kraju muszą nadal być szczepione przeciw tej chorobie.
Medycyna zdominowała także życie prywatne profesora Koprowskiego. Jego żona-Irena Koprowska (1917-2012)- zapisała się w historii medycyny, jako pionierka badań cytologicznych. Obaj synowie Koprowskiego również zostali lekarzami. Claude Koprowski jest już na emeryturze, zaś młodszy od niego o 11 lat Christopher specjalizuje się w neurologii oraz radiologii i jest kierownikiem katedry radiologii szpitala w Delaware, w USA.
Mimo iż na emigracji spędził ponad siedemdziesiąt lat, Koprowski nie zerwał kontaktów z Polską. Dzięki wizytom w prowadzonym przez niego przez ponad trzydzieści lat Instytucie Wistara w Filadelfii, polscy naukowcy mieli okazję poznać bardziej zaawansowane technologie oraz metody pracy badawczej, a później przeszczepić je na nasz grunt.

Profesor Jacek Wojcierowski wspomina, że Koprowski bardzo pomagał Polakom odnaleźć się w międzynarodowym środowisku naukowym „Pracować z nim to był wielki zaszczyt dla każdego naukowca specjalizującego się naukach biologicznych”. Po 1989 roku Koprowski otrzymał doktoraty honoris causa uczelni medycznych w Lublinie i Poznaniuii. Hilary Koprowski zmarł w 2013 roku.

Skomentuj [ 0 ]
12:50, 04.12.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET