Szczepienia. Zgłaszanie działań niepożądanych
Zgłaszanie działań niepożądanych związanych ze szczepionkami ma wymiar populacyjny i tym samym duży wpływ na zdrowie publiczne- rozmowa portalu www.zaszczepsiewiedza.pl z Grzegorzem Cessakiem, Prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Wiceprzewodniczącym Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA).
Czym przede wszystkim zajmuje się Urząd i czy jego działalność dotyczy każdego obywatela?
Urząd Rejestracji jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach związanych z dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych. Uzyskanie przez podmiot odpowiedzialny pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego jest potwierdzeniem, że produkt ten ma odpowiednią jakość, jest bezpieczny i skuteczny. Do statutowych działań Urzędu należy również rejestracja i nadzór nad badaniami klinicznymi, w tym prowadzenie Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych.
Ponadto Urząd zajmuje się nadzorem nad bezpieczeństwem stosowania produktów leczniczych poprzez gromadzenie i analizowanie zgłoszeń o działaniach niepożądanych. Zgłoszenia dotyczące działań niepożądanych mogą być dokonywane przez osoby wykonujące zawód medyczny m.in. lekarzy i farmaceutów oraz przez pacjentów i ich opiekunów. Urząd sprawuje także nadzór nad realizowanymi w kraju badaniami klinicznymi poprzez prowadzenie inspekcji badań klinicznych.
Jak wygląda procedura rejestracji szczepionek w Polsce?
Szczepionki, podobnie jak inne produkty lecznicze, mogą być dopuszczane do obrotu w Polsce w trzech procedurach krajowych: narodowej, wzajemnego uznania i zdecentralizowanej. W tych przypadkach organem wydającym pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest Prezes Urzędu.
Szczepionki mogą być też dopuszczone do obrotu w ramach procedury centralnej. W tym przypadku proces o dopuszczenie do obrotu prowadzony jest przez Europejską Agencję Leków, a decyzja wydawana jest przez Komisję Europejską. Decyzja o dopuszczeniu do obrotu w procedurze centralnej jest ważna we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Czy w Państwa ocenie proces rejestracji szczepionek gwarantuje ich bezpieczeństwo?
Dopuszczenie do obrotu szczepionek następuje na podstawie pełnej dokumentacji przygotowanej w oparciu o szczegółowe wytyczne Farmakopei Europejskiej, Europejskiej Agencji Leków oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Wytyczne zawierają dokładne wymagania dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu.
Dokumentacja rejestracyjna szczepionek zawiera opis badań i szczegółową ich analizę. W dokumentacji znajduje się również plan badań po wprowadzeniu produktu na rynek. Badania te dotyczą trwałości odpowiedzi immunologicznej (utrzymywanie się odporności po szczepieniu) oraz bezpieczeństwa produktu zależnie od jego specyfiki. Ponadto każda seria szczepionki przed wprowadzeniem na rynek jest badana przez niezależne Laboratorium Kontroli Produktów Leczniczych (OMCL) według ustalonego dla danej szczepionki zakresu badań. W obrocie mogą znajdować się tylko te serie szczepionek, które uzyskały certyfikat państwowego laboratorium.
Jak często zgłaszane są do Państwa niepożądane działania szczepionek?
Rocznie do Urzędu wpływa ponad 2000 zgłoszeń niepożądanych działań dotyczących szczepionek. Są to zgłoszenia przesyłane głównie przez lekarzy. Liczba zgłoszeń przesyłanych przez pacjentów lub ich opiekunów nie przekracza rocznie stu. W stosunku do liczby wykonywanych w Polsce w każdym roku szczepień, liczba zgłoszeń dotyczących działań niepożądanych szczepionek jest niewielka.
Jaki charakter mają zgłaszane działania niepożądane?
W przypadku zgłoszeń niepożądanych działań szczepionek mówimy o wystąpieniu niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), czyli niepożądanych objawów chorobowych pozostających w związku czasowym z wykonanym szczepieniem ochronnym. Przyczyną może być działanie samej szczepionki, jej nieprawidłowe podanie lub inna przyczyna, przypadkowo występująca w tym samym czasie, co szczepienie. Działania niepożądane mogą mieć charakter ciężki (np. wymagające hospitalizacji) lub nieciężki. Zgłoszenia odczynów poszczepiennych najczęściej dotyczą niemowląt oraz małych dzieci i mają charakter nieciężki.
Do najczęściej występujących nieciężkich działań niepożądanych należą: ból, zaczerwienie, obrzęk w miejscu podania, gorączka, reakcje alergiczne w postaci wysypki lub pokrzywki, wymioty, biegunka, osłabienie, zmęczenie, pobudzenie, niepokój. Część zgłoszeń dotyczących tego typu reakcji, które zazwyczaj traktowane są jako nieciężkie, zostaje zakwalifikowanych jako ciężkie w sytuacji, gdy niezbędna okazała się obserwacja dziecka w ramach hospitalizacji lub objaw przyjmował przewlekły charakter. Ciężkie działania niepożądane najczęściej związane są ze szczepionkami przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio. Jednak większość nawet ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych kończy się pełnym powrotem do zdrowia.
Dlaczego warto zgłaszać NOP?
Monitorowanie działań niepożądanych leków, w tym również szczepionek – preparatów o wysokiej immunogenności, jest jednym z kluczowych działań w zakresie monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii. Zgłaszanie działań niepożądanych związanych ze szczepionkami ma wymiar populacyjny i tym samym duży wpływ na zdrowie publiczne. Wiedza na temat działań niepożądanych, o których wywołanie podejrzewa się szczepionki, umożliwia kontrolę bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego i wdrożenie niezbędnych działań w momencie, gdy zwiększona częstotliwość i ciężkość działań niepożądanych stanowić może niebezpieczeństwo dla zdrowia.
Poprzez zgłaszanie poszczepiennych działań niepożądanych uzyskujemy wiedzę, która umożliwia zaplanowanie i realizację procesów mających na celu obniżenie ryzyka ich występowania do minimum. Warto także zaznaczyć, że w chwili obecnej mechanizm zbierania danych o działaniach niepożądanych, ich analizowanie i wprowadzanie zmian do dokumentacji produktów leczniczych stosowanych u ludzi odbywa się globalnie na terenie całej UE.
Jeśli wystąpi jakieś poważne działanie niepożądane, to trafia ono do specjalnego Komitetu do spraw Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) działającego w ramach Europejskiej Agencji Leków, gdzie omawiany zostaje dany przypadek. Może to skutkować między innymi wprowadzeniem zmian w drukach informacyjnych w produktach we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Dziękuję za rozmowę
- Skomentuj [ 0 ]
- 09:20, 01.12.2016 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Gmina Łask podpisała umowę na dofinasowanie do budowy dróg
- Kolejne niebezpieczne zdarzenie. Przyczyna: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- Łask. Odeszli do wieczności
- Partie herbaty wycofane ze sklepów. Powód: "Zagrożenie dla zdrowia"
- Wypadek przy Vendo
- Jest praca w Packservice
- Łask. Odeszli do wieczności
- Zaginął Kapsel
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Budynek do wynajecia
- Sprzedam akordeon używany
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Kobieta szuka pracy
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzedam używany dywan
- Znalaziono psa
- Pozostałości po remoncie
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jakie ubrania przy azs
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- A wy nadal o polityce? Dajcie spokój...
- Zapytaj Urbana przecież się lubicie.
- Co powinno być a nie ma nie usprawiedliwia tego iż kierowcy nagminnie łamią przepisy ruchu drogo
- Faktycznie, nawet Pan Urban usunął ten film z fb o zakazie składania kwiatów pod pomnikiem. Z ja
- Podzielam opinie Ajajestemstad, że wyjazd z tak dużego centrum handlowego na drogę wojewódzką j
- Wielokrotnie zwalniałem jadąc od Łodzi, żeby "uświadomić" idiotom próbującym skręcić do VE
- Wieśniak, mądralo, taka organizacja ruchu może i nawet wystarczać w twojej wiosce ale Dante ma r
- haha kto wie:-))0 Może nie ostatnio jest agresywny , a zwyczajnie taki jest. Trafił swój na sweg
- Dante: W szczególności do takiej "uwagi" nadają się inteligentni inaczej, którzy notorycznie ni
- Ja myślę, że prędzej Florczak zrzuci ze schodów Urbana. Ostatnio on coś bardziej agresywny jes
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1