Wtorek, 26 listopada 2024 r., imieniny Delfiny, Lechosława, Konrada

Pogotowie Reporterskie

Czad i ogień – obudź czujność!

Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie MSWiA, świadomość Polaków dotycząca tlenku węgla i zagrożenia pożarowego jest niedostateczna. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną, rozpoczęło kampanię społeczną „Czad i ogień – obudź czujność”.

Kampania ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat wspomnianych zagrożeń i sposobów zabezpieczenia się przed nimi.

 

Według badań 41% ankietowanych zadeklarowało, że jest w stanie rozpoznać sygnały świadczące o ulatnianiu się tlenku węgla. Niestety nadal nie rozpowszechniła się w społeczeństwie świadomość faktu, że jest to gaz bezbarwny i bezwonny. Aż co czwarty Polak sądzi, że pojawienie się czadu zwiastuje zapach lub dym! Czujniki tlenku węgla znane są jedynie co piątemu respondentowi.

Ponad 25% Polaków jest przekonana, że wystarczy być uważnym, by zapobiec powstaniu pożaru. Zaledwie 6% mieszkańców naszego kraju ma świadomość, że konieczne jest spełnienie jeszcze innych warunków, przede wszystkim posiadanie sprawnej instalacji elektrycznej, grzewczej i gazowej. Tymczasem wady urządzeń i instalacji, niewłaściwa ich eksploatacja to, jak wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej, przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach.

Badania wykonane na zlecenie MSWiA nie przynoszą też optymistycznych wniosków, jeśli chodzi o świadomość społeczeństwa w kwestii wyposażenia domu w gaśnicę i kontroli szczelności komina. Tylko 10% osób zdaje sobie sprawę, że gaśnica w mieszkaniu jest niezbędna, a 8% wie, że instalacja kominowa powinna być regularnie czyszczona i sprawdzana przez fachowca.

Dane Państwowej Straży Pożarnej dotyczące liczby interwencji związanych z ulatnianiem się tlenku węgla i pożarami są alarmujące. W tym roku nasza formacja była wzywana w związku z pierwszym z tych zagrożeń już 365 razy. W całym zeszłym roku doszło do 7400 interwencji. Poprzedni sezon grzewczy (liczony od września 2015 r. do końca marca 2016 r.) przyniósł 2229 podtruć tlenkiem węgla wymagających długiej hospitalizacji i 50 zatruć ze skutkiem śmiertelnym. Od września tego roku już 169 osób zostało poszkodowanych, a 1 osoba zmarła.

Statystyki związane z pożarami w budynkach mieszkalnych są jeszcze bardziej niepokojące. W poprzednim sezonie grzewczym 2201 osób zostało rannych, a 304 zginęły. Od września br. 437 osób zostało poszkodowanych, a 40 osób straciło życie.

Kampania „Czad i ogień – obudź czujność” ma szansę zmienić te niepokojące statystyki. Akcje edukacyjne, konkursy, rozpowszechnianie wiedzy w mediach i inne przedsięwzięcia pozwolą dotrzeć do szerokich rzesz odbiorców i uświadomić im, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

 

 

 

Źródło: Straż Łódź

Skomentuj [ 0 ]
20:30, 20.11.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET