Wtorek, 26 listopada 2024 r., imieniny Delfiny, Lechosława, Konrada

Pogotowie Reporterskie

Szczepienia. Szczepionki ratują życie

A dokładnie uratowały 20,3 miliona dzieci przed śmiercią z powodu odry w ciągu ostatnich 15 lat, jak podaje najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Mimo iż umieralność na odrę zmniejszyła się o prawie 80% w ostatnich latach, to nadal każdego dnia prawie 400 dzieci, głównie w krajach rozwijających się, umiera z powodu tej choroby. Na stronach www.zaszczepsięwiedza.pl można niestety przeczytać, że i kraje znacznie bliższe Polsce, jak Niemcy czy Rumunia, nie są wolne od tego groźnego wirusa. Jednak tam przyczyną zachorowań oraz poważnych powikłań, w tym śmierci dzieci, nie jest ograniczony dostęp do szczepień, ale rosnące w siłę ruchu antyszczepionkowe.

Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą, która przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub drogą kropelkową. Chory może zarazić nawet 18 osób, podczas gdy, dla porównania, chory na grypę od 2 do 4 osób. Odra jest też jedną z głównych przyczyn umieralności dzieci na świecie, a można jej w dużym stopniu zapobiec podając dwie dawki szczepionki. Szczepienie na tę chorobę musi jednak być prowadzone w danym kraju nieprzerwanie, systematycznie, inaczej możliwy jest szybki powrót epidemii. W krajach, gdzie jest przerwa w szczepieniach, na przykład z powodów gospodarczych, konfliktów zbrojnych lub klęsk żywiołowych, wirus zaczyna atakować głównie dzieci oraz osoby starsze.

W 2015 roku ogniska zachorowań zanotowano w Egipcie, Etiopii, Niemczech, Kirgistanie oraz Mongolii. W Mongolii oraz Niemczech zachorowania zanotowano głównie u osób starszych, co zwraca uwagę na potrzebę prowadzenia szczepień przeciw odrze nastolatków oraz młodych dorosłych, którzy nie mają odpowiedniej ochrony przeciw tej chorobie. W Polsce szczepi się przeciw odrze szczepionką skojarzoną, popularnie zwaną MMR, która zawiera żywe, ale osłabione, wirusy odry świnki i różyczki, lub odry, świnki, różyczki i ospy wietrznej (MMR-V). Jak podaje portal Polskiego Zakładu Higieny poświęcony szczepieniom: „Skuteczność szczepionek MMR i MMR-V jest bardzo wysoka. Po podaniu dwóch dawek szczepionki MMR lub MMR-V co najmniej 96% (86%-100%) dzieci jest chronionych przed zachorowaniem na odrę”.  

W informacji prasowej WHO z 16 listopada tego roku poświęconej szczepieniom przeciw odrze, można przeczytać zdanie Robina Nandy’ego odpowiedzialnego za szczepienia w UNICEF, które stanowi dobre podsumowanie rozważań na temat zasadności szczepień przeciw tej chorobie: „Całkowite wyeliminowanie odry jest zadaniem możliwym do osiągnięcia. Mamy odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby tego dokonać, brakuje nam jednak politycznej woli, aby dotrzeć do każdego dziecka na świecie, nie ważne jak daleko się ono znajduje. Bez tej woli, dzieci nadal będą umierać na chorobę, której w łatwy i tani sposób można zapobiec.”

 

INFORMACJE DODATKOWE:
Zaszczep się wiedzą to akcja społeczna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych
i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień - wymagających wiedzy i odpowiedzialności decydujących o zdrowiu i życiu. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

 

Skomentuj [ 5 ]
15:30, 20.11.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

G @ 16:51, 20.11.2016r. IP: *.*.112.128

Chętnie bym się zaszczepił, gdyby nie Triomersal
(zawierający rtęć) był składnikiem tych szczepionek !!!

Uovca @ 18:53, 20.11.2016r. IP: *.*.113.140

to jeszcze ryb nie jedz! zawierają tysiące razy większe stężenie rtęci, niż te mikrogramy w szczepionkach ;)

Rysiek @ 20:50, 20.11.2016r. IP: *.*.131.99

Szczególnie tuńczyka, rekina i miecznika!

Hi @ 07:34, 21.11.2016r. IP: *.*.12.232

A czytał ktoś z was chociaż ulotkę przed zaszczepieniem siebie lub dziecka? Jakoś nie sądzę a jest tam trochę ciekawych rzeczy.
Poza tym sposób przechowywania i podania jest kluczowy - kontrolujecie czy wszystko jest ok? Wiecie jak powinna być podana? Jak sprawdzić czy nie jest przeterminowana? Gdzie się zgłosić przy objawach niepożądanych?

Rysiek @ 16:03, 21.11.2016r. IP: *.*.129.128

A to ktoś nie wie i nie czyta takich rzeczy? Coś podobnego.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET