Wtorek, 26 listopada 2024 r., imieniny Delfiny, Lechosława, Konrada

Pogotowie Reporterskie

Jezioro Teodory???

(fot. Zdjęcie użytkownika Grupa Archeo Łask.)

Wszystko zaczęło się 2 lutego 2016, kiedy na profilu Grupy ARCHEO Łask na FB nasi koledzy z Grupy opisali wyniki „dochodzenia” jakie przeprowadzili wśród mieszkańców wioski Mauryca. Oto ich opis:

Zainspirowani ciekawą fotografią otrzymaną od p. Iwony Szweryn, przeprowadziliśmy rekonesans w celu ustalenia faktów dotyczących terenów sprzed powstania JW w Łasku.

Udaliśmy się do wsi Mauryca, mieszczącej się tuż przy lotnisku, gdzie na co dzień stacjonują polskie F-16 oraz kolekcja samolotów i śmigłowców Grupy Archeo. Początkowo lotnisko było nazywane Mauryca lub Brodnica. Wieś stanowi kilkadziesiąt domów i tutaj postanowiliśmy zaczerpnąć informacje od mieszkańców.

Wojna w Korei w latach 1950-1953, spowodowała nacisk na Polskę ze strony Kremla do zbrojeń ponad potrzeby obronne. Jednym z priorytetów było lotnictwo wojskowe. Na przełomie lat 40-50 XX w. Wojsko Polskie wskazało tereny położone na południowy-wschód od Łasku na przyszłe lotnisko. Lokalizacja ta dobrze wpisywała się w system lotnisk obrony aglomeracji miast Łodzi i Warszawy.

Znajdowały się tutaj tereny bogate w lasy, bagna, stawy, górki polodowcowe, które były własnością Państwa oraz ludności lokalnej. Największą ciekawostką jest informacja o istnieniu kilkunastohektarowego jeziora, które znajdowało się przed dzisiejszą Wieżą Kontroli Lotów. Była to atrakcja turystyczna dla mieszkańców Łodzi, Pabianic oraz okolicznych terenów, którzy chętnie przyjeżdżali wypoczywać i korzystać z uroków miejsca oraz dostępnych na miejscu kajaków i łódek. Można było również zaopatrzyć się w swojskiej produkcji jedzenie od mieszkańców wsi. W wyniku przeznaczenia miejsca na lotnisko z map zniknęła mała wieś Wymysłów.

Obecnie na tym terenie znajduje się 32 BLT. Teren został odwodniony, zasypany dowiezioną ziemią oraz z istniejących górek. Pozostałością górek jest ostatnia jaka się zachowała na której znajduje się „stara” wieża kontroli lotów.

Dzięki uprzejmości Pani Iwony oraz naszych rozmówców z Maurycy upubliczniamy fotografię tego jeziora, gdzie zdjęcie zostało wykonane oraz historię terenów lotniska.

Następnie informację na ten temat zostały umieszczone na stronie Grupy z prośbą o informacje na temat „Jeziora”.

Kolejną informację otrzymaliśmy od Naszego kolegi Darka Jakubczaka. Przeanalizował on mapy historyczne tych terenów i tak wyraził swoje wątpliwości:

Witam wszystkich.

Nie ukrywam że fotka z łódką na jeziorku bo trudno to nazwać stawem czy bajorkiem bardzo mnie zaciekawiła. Tym bardziej że nigdy wcześniej nikt o tym nie wspominał. Wszyscy wiedzieli o mokradłach ale zbiornik wodny tych rozmiarów to coś nowego.

Generalnie przyjąłem to bezkrytycznie do momentu gdy zadzwonił do mnie jeden z mieszkańców Łasku z uwagą że wprowadzamy ludzi w błąd bo po pierwsze na terenie lotniska nie było nigdy takiego zbiornika a jedynie mokradła. W najbliższej okolicy był owszem duży staw ale na pewno nie tej wielkości i nie na terenie lotniska a poza jego terenem w okolicy drogi Łask – Piotrków w Teodorach. Dzisiaj pozostały tam jedynie mokradła w lesie (zdjęcie 02). Dzięki Tacie i jego zbiorom map wojskowych jakie znalazł w Internecie mogłem wreszcie sprawdzić czy nasze sensacje na stronie Archeo są prawdziwe. (zdjęcia mapa 1929 i 1944).

Moim zdaniem o ile potrafię czytać mapy, Pan który dzwonił do mnie z uwagami ma rację. Na terenie lotniska po pierwsze rósł las (1929 i 1944) po drugie na mapie z 1944 w lesie pojawiają się mokradła ale jeziorka nie widać. Pozwoliłem sobie nanieść obie mapy na obecny widok z satelity i wszystko się pokrywa, obecny port lotniczy stoi na wzniesieniu ciągnącym się w stronę drogi na Piotrków.

Myślę że trzeba to jeszcze przeanalizować dlatego rozsyłam wam zdobyty materiał.

Darek

 Materiały można zobaczyć na stronie ARCHEO Łask

O informację na temat jeziora zwróciliśmy się do Pana pułkownika pilota Janusza Kowalskiego. On wszak był już na tym lotnisku pod koniec lat pięćdziesiątych i przecież coś powinien wiedzieć na temat jeziora. W rozmowie potwierdził istnienie na terenie lotniska oczek wodnych na których lądowały łabędzie. Wspominał również na ten temat w swoich wierszach opisujących służbę w Łasku. Ale mowa jest wyłącznie o oczkach wodnych jakie były tam w latach 50-tych i 60-tych.

Ostatnim tropem był opis jaki przekazał nam Pan Marek Oleksiak, ostatnio zajmujący stanowisko Szefa sekcji techniki lotniczej 32 BLot. Oto co napisał Pan Oleksiak:

W nawiązaniu do historii.

Rozpocząłem pracę w 10 plm we wrześniu 1982 ( w/g papierów ) faktycznie styczeń 1983. Od zawsze " starzy wspominali, że lotnisko powstało na jeziorze i bagnach. Pozostałości po tych czasach to co osobiście znam:

- latem 1983 pełniąc służbę DTL ( tak oficerowie wtedy pełnili taka służbę ) gospodarz domku pilota zaprowadził mnie do stawu położonego w okolicy bliższej radiolatarni ( dokładnie linia poprowadzona prostopadle do osi pasa od BRL w kierunku buczku. nie pamiętam, czy było to jeszcze na lotnisku, czy tuz za ogrodzeniem ) - staw ok 1000 m2;

- bagna po prawej stronie drogi od domku pilota do BRL ( dokładnie naprzeciw dawnego obiektu nr 8, stacja zasilania lotniska, obecnie magazyn NATO)

- bagno pomiędzy dawnym SPiER,  bombmoskładem i z lewej strony dawnej strzelnicy

- staw pod wieżą

- bagno pomiędzy boiskiem przy dawnym KOL, spadochroniarnią i ogródkiem chemicznym

- dwa stawy w strefie rozśrodkowania 2 eskadry ( obecnie rejon schronów w strefie od domku pilota w kierunku północno wschodniego rogu strefy)

- bagno pomiędzy stoiskiem klucza AN-2 a PWL-5 )

Tereny te wysychały wraz z powiększaniem się leja depresyjnego powstałego na skutek działalności kopalni Bełchatów. Po 1990 roku już prawie nie było po nich śladu. Ich istnienie odczuli budowniczowie strefy i spadochroniarni oraz magazynu NATO.

Pozdrawiam

Marek Oleksiak

( d-ca kl. II eskadry, inż. I eskadry, inżynier ekspl. 10 plm, starszy inż. 10plm, szef sekcji techniki lotniczej 32 BLot )

06.11. nadszedł mail następującej treści:

Proszę zwrócić uwagę na zbiornik w Kolumnie o szerokości 0.5 km,
Mapa Wojskowego Instytutu Geologicznego z 1992 r.

 
Zapewne autorowi chodziło o mapę z 1929 roku. Zbiornik w Kolumnie jest znany, niemniej jednak bazując na opiniach starszych mieszkańców podtrzymujemy opinię, że taki zbiornik był w okolicy dzisiejszego lotniska.

 

 Zachęcamy do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Interesuje nas, czy na stawie wielkości 1000 m2 czyli ca. 30x35 mb jest możliwość pływania taką łódką i w takiej scenerii jak na zdjęciu Pani Iwony Szweryn. A jeśli to było w Teodorach to dlaczego tego miejsca nie zaznaczano na starych mapach? Ponownie podajemy adres mailowy administrator@archeolask.pl .

Dopiszmy razem dalszy albo raczej wcześniejszy ciąg tej historii.

 

 

Źródło: Archeo Łask

Skomentuj [ 9 ]
16:15, 06.11.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Agnieszka @ 20:38, 06.11.2016r. IP: *.*.251.127

z tego co mi wiadomo to zbiornik wodny, który dziś ma może ok. 1000m3 kiedyś był nieco większy, czy az tak duzy to nie wiem,ale od mamy i dziadków wiem że można się tam było kąpać, zimą na łyżwach jeździć...miejscowi mówili na to "kępiniec/kempieniec", mały i duży, na tym małym to i ja się kąpałam jakieś 20-25lat temu:)materiał do poszerzenia(jeśli kogoś interesuje)u miejscowych z Teodorów:) pozdrawiam

sowa @ 09:03, 07.11.2016r. IP: *.*.10.93

W którym miejscu dokładnie są te pozostałości po tym "jeziorku"? Kurcze szkoda, że nie ma u nas takiego jeziora, jak np. w Powidzu. Fajne lasy mamy, tylko wody brak... :)

tomek @ 10:55, 07.11.2016r. IP: *.*.46.147

Może piszę nie na temat, ale w byłej bazie w Gucinie niszczeje piękny" MIG"

sowa @ 12:38, 07.11.2016r. IP: *.*.10.93

Własność prywatna, to i niszczeje prywatnie...

Jan @ 23:29, 07.11.2016r. IP: *.*.232.122

Witam
Jestem w posiadaniu mapy rosyjskiej do
której dane pochodzą z okresu 1899-1901
Analizując w/w mapę jedynym jeziorkiem
z widokiem nawiązującym do zdjęcia jest
widoczny na mapie akwen kolo Kolumny
Dawniej mieściły się nad nim ośrodki kolonijne
Pabianickich zakładów .Kserokopie w/w mapy
do wglądu prześlę do administratora
Pozdrawiam

jedynak @ 13:57, 08.11.2016r. IP: *.*.92.5

Kępińce (mały i duży) zaznaczył strzałkami na mapach D.Jakubczak jako pozostałości mokradeł. Znajdowały się bliżej trasy: Łask-Piotrków. Ja też się w nich kąpałem ale jakieś 35 lat temu ;)

Jan @ 20:39, 09.11.2016r. IP: *.*.158.29

Małe kąpielisko ,a rozlegle jezioro z płynącą łódką
to zapewne nie tło widoku na zdjęciu w dali .To widok na rejon wsi Mogilno do strony Kolumny
5o lat temu często przejeżdżałem blisko i widziałem i jeziorko i pływające małe łodzie
Pozdrawiam

jedynak @ 08:12, 10.11.2016r. IP: *.*.92.5

Dość duże kąpielisko (dużo większe niż Kępińce) znajdowało się jakieś 40 lat temu w Rokitnicy (za piaskownią) tzw. Torfiarnie. Później zostało przejęte bodaj przez p.Guzickiego i pocięte na mniejsze stawy. W latach siedemdziesiątych pływałem po tym jeziorze łodzią z kabiną na której mogły nocować 4 osoby. Łódź tą zbudował mój ojciec.
Pozdr.

Jan @ 15:28, 11.11.2016r. IP: *.*.239.174

Witam
Na stronie ARCHEO pojawiła się dodatkowo moja rosyjska mapa z roku 1899-1901 i w rejonie lotniska
jeziorka brak. Pozdrawiam

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET