Jezioro Teodory???
Wszystko zaczęło się 2 lutego 2016, kiedy na profilu Grupy ARCHEO Łask na FB nasi koledzy z Grupy opisali wyniki „dochodzenia” jakie przeprowadzili wśród mieszkańców wioski Mauryca. Oto ich opis:
Zainspirowani ciekawą fotografią otrzymaną od p. Iwony Szweryn, przeprowadziliśmy rekonesans w celu ustalenia faktów dotyczących terenów sprzed powstania JW w Łasku.
Udaliśmy się do wsi Mauryca, mieszczącej się tuż przy lotnisku, gdzie na co dzień stacjonują polskie F-16 oraz kolekcja samolotów i śmigłowców Grupy Archeo. Początkowo lotnisko było nazywane Mauryca lub Brodnica. Wieś stanowi kilkadziesiąt domów i tutaj postanowiliśmy zaczerpnąć informacje od mieszkańców.
Wojna w Korei w latach 1950-1953, spowodowała nacisk na Polskę ze strony Kremla do zbrojeń ponad potrzeby obronne. Jednym z priorytetów było lotnictwo wojskowe. Na przełomie lat 40-50 XX w. Wojsko Polskie wskazało tereny położone na południowy-wschód od Łasku na przyszłe lotnisko. Lokalizacja ta dobrze wpisywała się w system lotnisk obrony aglomeracji miast Łodzi i Warszawy.
Znajdowały się tutaj tereny bogate w lasy, bagna, stawy, górki polodowcowe, które były własnością Państwa oraz ludności lokalnej. Największą ciekawostką jest informacja o istnieniu kilkunastohektarowego jeziora, które znajdowało się przed dzisiejszą Wieżą Kontroli Lotów. Była to atrakcja turystyczna dla mieszkańców Łodzi, Pabianic oraz okolicznych terenów, którzy chętnie przyjeżdżali wypoczywać i korzystać z uroków miejsca oraz dostępnych na miejscu kajaków i łódek. Można było również zaopatrzyć się w swojskiej produkcji jedzenie od mieszkańców wsi. W wyniku przeznaczenia miejsca na lotnisko z map zniknęła mała wieś Wymysłów.
Obecnie na tym terenie znajduje się 32 BLT. Teren został odwodniony, zasypany dowiezioną ziemią oraz z istniejących górek. Pozostałością górek jest ostatnia jaka się zachowała na której znajduje się „stara” wieża kontroli lotów.
Dzięki uprzejmości Pani Iwony oraz naszych rozmówców z Maurycy upubliczniamy fotografię tego jeziora, gdzie zdjęcie zostało wykonane oraz historię terenów lotniska.
Następnie informację na ten temat zostały umieszczone na stronie Grupy z prośbą o informacje na temat „Jeziora”.
Kolejną informację otrzymaliśmy od Naszego kolegi Darka Jakubczaka. Przeanalizował on mapy historyczne tych terenów i tak wyraził swoje wątpliwości:
Witam wszystkich.
Nie ukrywam że fotka z łódką na jeziorku bo trudno to nazwać stawem czy bajorkiem bardzo mnie zaciekawiła. Tym bardziej że nigdy wcześniej nikt o tym nie wspominał. Wszyscy wiedzieli o mokradłach ale zbiornik wodny tych rozmiarów to coś nowego.
Generalnie przyjąłem to bezkrytycznie do momentu gdy zadzwonił do mnie jeden z mieszkańców Łasku z uwagą że wprowadzamy ludzi w błąd bo po pierwsze na terenie lotniska nie było nigdy takiego zbiornika a jedynie mokradła. W najbliższej okolicy był owszem duży staw ale na pewno nie tej wielkości i nie na terenie lotniska a poza jego terenem w okolicy drogi Łask – Piotrków w Teodorach. Dzisiaj pozostały tam jedynie mokradła w lesie (zdjęcie 02). Dzięki Tacie i jego zbiorom map wojskowych jakie znalazł w Internecie mogłem wreszcie sprawdzić czy nasze sensacje na stronie Archeo są prawdziwe. (zdjęcia mapa 1929 i 1944).
Moim zdaniem o ile potrafię czytać mapy, Pan który dzwonił do mnie z uwagami ma rację. Na terenie lotniska po pierwsze rósł las (1929 i 1944) po drugie na mapie z 1944 w lesie pojawiają się mokradła ale jeziorka nie widać. Pozwoliłem sobie nanieść obie mapy na obecny widok z satelity i wszystko się pokrywa, obecny port lotniczy stoi na wzniesieniu ciągnącym się w stronę drogi na Piotrków.
Myślę że trzeba to jeszcze przeanalizować dlatego rozsyłam wam zdobyty materiał.
Darek
Materiały można zobaczyć na stronie ARCHEO Łask
O informację na temat jeziora zwróciliśmy się do Pana pułkownika pilota Janusza Kowalskiego. On wszak był już na tym lotnisku pod koniec lat pięćdziesiątych i przecież coś powinien wiedzieć na temat jeziora. W rozmowie potwierdził istnienie na terenie lotniska oczek wodnych na których lądowały łabędzie. Wspominał również na ten temat w swoich wierszach opisujących służbę w Łasku. Ale mowa jest wyłącznie o oczkach wodnych jakie były tam w latach 50-tych i 60-tych.
Ostatnim tropem był opis jaki przekazał nam Pan Marek Oleksiak, ostatnio zajmujący stanowisko Szefa sekcji techniki lotniczej 32 BLot. Oto co napisał Pan Oleksiak:
W nawiązaniu do historii.
Rozpocząłem pracę w 10 plm we wrześniu 1982 ( w/g papierów ) faktycznie styczeń 1983. Od zawsze " starzy wspominali, że lotnisko powstało na jeziorze i bagnach. Pozostałości po tych czasach to co osobiście znam:
- latem 1983 pełniąc służbę DTL ( tak oficerowie wtedy pełnili taka służbę ) gospodarz domku pilota zaprowadził mnie do stawu położonego w okolicy bliższej radiolatarni ( dokładnie linia poprowadzona prostopadle do osi pasa od BRL w kierunku buczku. nie pamiętam, czy było to jeszcze na lotnisku, czy tuz za ogrodzeniem ) - staw ok 1000 m2;
- bagna po prawej stronie drogi od domku pilota do BRL ( dokładnie naprzeciw dawnego obiektu nr 8, stacja zasilania lotniska, obecnie magazyn NATO)
- bagno pomiędzy dawnym SPiER, bombmoskładem i z lewej strony dawnej strzelnicy
- staw pod wieżą
- bagno pomiędzy boiskiem przy dawnym KOL, spadochroniarnią i ogródkiem chemicznym
- dwa stawy w strefie rozśrodkowania 2 eskadry ( obecnie rejon schronów w strefie od domku pilota w kierunku północno wschodniego rogu strefy)
- bagno pomiędzy stoiskiem klucza AN-2 a PWL-5 )
Tereny te wysychały wraz z powiększaniem się leja depresyjnego powstałego na skutek działalności kopalni Bełchatów. Po 1990 roku już prawie nie było po nich śladu. Ich istnienie odczuli budowniczowie strefy i spadochroniarni oraz magazynu NATO.
Pozdrawiam
Marek Oleksiak
( d-ca kl. II eskadry, inż. I eskadry, inżynier ekspl. 10 plm, starszy inż. 10plm, szef sekcji techniki lotniczej 32 BLot )
06.11. nadszedł mail następującej treści:
Proszę zwrócić uwagę na zbiornik w Kolumnie o szerokości 0.5 km,
Mapa Wojskowego Instytutu Geologicznego z 1992 r.
Zapewne autorowi chodziło o mapę z 1929 roku. Zbiornik w Kolumnie jest znany, niemniej jednak bazując na opiniach starszych mieszkańców podtrzymujemy opinię, że taki zbiornik był w okolicy dzisiejszego lotniska.
Zachęcamy do zajęcia stanowiska w tej sprawie. Interesuje nas, czy na stawie wielkości 1000 m2 czyli ca. 30x35 mb jest możliwość pływania taką łódką i w takiej scenerii jak na zdjęciu Pani Iwony Szweryn. A jeśli to było w Teodorach to dlaczego tego miejsca nie zaznaczano na starych mapach? Ponownie podajemy adres mailowy administrator@archeolask.pl .
Dopiszmy razem dalszy albo raczej wcześniejszy ciąg tej historii.
Źródło: Archeo Łask
- Skomentuj [ 9 ]
- 16:15, 06.11.2016 r.
Wasze komentarze
Agnieszka @ 20:38, 06.11.2016r. IP: *.*.251.127
z tego co mi wiadomo to zbiornik wodny, który dziś ma może ok. 1000m3 kiedyś był nieco większy, czy az tak duzy to nie wiem,ale od mamy i dziadków wiem że można się tam było kąpać, zimą na łyżwach jeździć...miejscowi mówili na to "kępiniec/kempieniec", mały i duży, na tym małym to i ja się kąpałam jakieś 20-25lat temu:)materiał do poszerzenia(jeśli kogoś interesuje)u miejscowych z Teodorów:) pozdrawiam
sowa @ 09:03, 07.11.2016r. IP: *.*.10.93
W którym miejscu dokładnie są te pozostałości po tym "jeziorku"? Kurcze szkoda, że nie ma u nas takiego jeziora, jak np. w Powidzu. Fajne lasy mamy, tylko wody brak... :)
tomek @ 10:55, 07.11.2016r. IP: *.*.46.147
Może piszę nie na temat, ale w byłej bazie w Gucinie niszczeje piękny" MIG"
Jan @ 23:29, 07.11.2016r. IP: *.*.232.122
Witam
Jestem w posiadaniu mapy rosyjskiej do
której dane pochodzą z okresu 1899-1901
Analizując w/w mapę jedynym jeziorkiem
z widokiem nawiązującym do zdjęcia jest
widoczny na mapie akwen kolo Kolumny
Dawniej mieściły się nad nim ośrodki kolonijne
Pabianickich zakładów .Kserokopie w/w mapy
do wglądu prześlę do administratora
Pozdrawiam
jedynak @ 13:57, 08.11.2016r. IP: *.*.92.5
Kępińce (mały i duży) zaznaczył strzałkami na mapach D.Jakubczak jako pozostałości mokradeł. Znajdowały się bliżej trasy: Łask-Piotrków. Ja też się w nich kąpałem ale jakieś 35 lat temu ;)
Jan @ 20:39, 09.11.2016r. IP: *.*.158.29
Małe kąpielisko ,a rozlegle jezioro z płynącą łódką
to zapewne nie tło widoku na zdjęciu w dali .To widok na rejon wsi Mogilno do strony Kolumny
5o lat temu często przejeżdżałem blisko i widziałem i jeziorko i pływające małe łodzie
Pozdrawiam
jedynak @ 08:12, 10.11.2016r. IP: *.*.92.5
Dość duże kąpielisko (dużo większe niż Kępińce) znajdowało się jakieś 40 lat temu w Rokitnicy (za piaskownią) tzw. Torfiarnie. Później zostało przejęte bodaj przez p.Guzickiego i pocięte na mniejsze stawy. W latach siedemdziesiątych pływałem po tym jeziorze łodzią z kabiną na której mogły nocować 4 osoby. Łódź tą zbudował mój ojciec.
Pozdr.
Jan @ 15:28, 11.11.2016r. IP: *.*.239.174
Witam
Na stronie ARCHEO pojawiła się dodatkowo moja rosyjska mapa z roku 1899-1901 i w rejonie lotniska
jeziorka brak. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Gmina Łask podpisała umowę na dofinasowanie do budowy dróg
- Kolejne niebezpieczne zdarzenie. Przyczyna: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- Łask. Odeszli do wieczności
- Partie herbaty wycofane ze sklepów. Powód: "Zagrożenie dla zdrowia"
- Jest praca w Packservice
- Łask. Odeszli do wieczności
- Wypadek przy Vendo
- Zaginął Kapsel
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- Budynek do wynajecia
- Sprzedam akordeon używany
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Kobieta szuka pracy
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzedam używany dywan
- Znalaziono psa
- Pozostałości po remoncie
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jakie ubrania przy azs
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
- Przed wyborami parlamentarnymi
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- kiedy Miasto -DOŚWIETLI - w końcu - Przejscia dla Pieszych w mieście ?
- A p. Kolasa coś ucichła narobiła brudu a teraz wystawia p. Urbana żeby na nim wszystko się skru
- Dzięki opiniom Pana Sławka będziemy wyczuleni na temat gruntów przy rzece: ,,Podjęcie uchwały
- I oby tylko nie było obecnych naszych polityków agitujących przed przyszłorocznymi wyborami, a j
- CELYNA uważasz się kmiotku za wyrocznię? To ze jestes pajac to wiem.
- Pani skarbnik niczego nie wyjaśni, bo jest ogólnie nieświadomą gułą i pewnie do tego głuchą.
- Dziękuję za wyjaśnienie. Teraz rozumiem
- Radnego nie można zwolnić z pracy bez zgody Rady. To jest przepis chroniący radnego, gdy wykonuje
- Skoro hala należy do powiatu, to czy nie powinna nad tą decyzją głosować rada powiatu? Ja wiem,
- Nasza pani burmistrz też bezpartyjna a z PO cyrograf podpisała. U Urbana działa to pewnie podobni
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1