Wtorek, 26 listopada 2024 r., imieniny Delfiny, Lechosława, Konrada

Pogotowie Reporterskie

Zdaniem burmistrza: Tragedia wojny

W każdym wydaniu Panoramy Łaskiej, pisma samorządowców, burmistrz miasta Gabriel Szkudlarek odnosi się do aktualnych wydarzeń i sytuacji w naszym mieście. Tekst artykułu publikujemy w całości.

Postęp cywilizacyjny czyni nasze życie łatwiejszym, ciekawszym, dającym większe możliwości rozwoju, poznawania świata. Wdrażane są coraz bardziej nowoczesne i skuteczniejsze metody leczenia chorób. Niestety postęp cywilizacyjny niesie też zagrożenia, ale o tym za chwilę, zacznę od dramatycznej przeszłości.

 

TRAGEDIA WOJNY

30 września br. wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej uczestniczyliśmy w konferencji naukowej pod tytułem „Niezłomni – Wierni Bogu i Ojczyźnie” organizowanej przez Archidiecezję Łódzką w ramach jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski, a poświęconej martyrologi narodu polskiego ze szczególnym podkreśleniem męczeństwa duchowieństwa. Na wstępie miła niespodzianka. Każdy z uczestników konferencji otrzymał książeczkę napisaną przez ks. Ludwika Bujacza „na podstawie własnych przeżyć” pt. „Obóz koncentracyjny w Dachau”. Odwracam okładkę, a tam kopia dokumentu wydanego przez wyzwoleńczą armię amerykańską, na którym widnieje słowo Lask. Okazuje się bowiem, że autor był wikariuszem w kolegiacie łaskiej, nauczycielem w łaskich szkołach, aresztowany 6 października 1941 roku, więziony w różnych miejscach i 30 października umieszczony w obozie w Dachau. Treść książki jest dramatyczna, ukazująca tragedię więźniów faszystowskich niemieckich obozów, ale także stan ducha autora bezpośrednio po tragicznych przejściach. We wstępie pisze on: Niech ta straszna, bandycka wojna budzi odrazę do wszczynania wojen. Ludzkość nareszcie powinna poznać swoje błędy i zejść na drogę pokoju i uczyć wszystkie następne pokolenia, że są dwa największe przykazania: Kochać Boga – to pierwsze i bliźniego – to drugie. Bez tych dwóch podstaw moralnych zginie cała ludzkość i próżna będzie praca nad pokojem. Korzystam też z okazji, aby podziękować tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się mi do przetrwania w obozie. Składam serdeczne podziękowanie tym wszystkim Łaskowianom, z którymi łączy mnie pierwsza praca i wspólne przeżycia z okresu wojny, oraz za gorące i ofiarne serca z okresu mego pobytu w obozie dachaowskim. Na zakończenie tragicznych wspomnień następujące refleksje: Polska nie jest własnością żadnego z nas, należy ona do wszystkich pokoleń polskich, które żyły, budowały i broniły naszą Ojczyznę. /…/ Wszystkie siły, jakie nam pozostały, umiejmy poświęcić w zgodnej pracy dla rychłej odbudowy naszej drogiej Polski. Kiedy patrzymy na tragedię Syrii, gdzie tysiące dzieci ginie na oczach obojętnego świata, kiedy obserwujemy niebywałą agresję, demagogię, kłamstwo i egoizm charakteryzujące nasze życie polityczne to rodzi się pytanie – co pozostało ze wskazań tamtego, tragicznego pokolenia.

Do tematu powrócę w następnym numerze między innymi dlatego, iż ks. Bujacz podaje przyczyny śmierci 2 innych łaskich księży zamęczonych w Dachau. Informuję także Państwa, że 2 egz. książki pozyskane dodatkowo przekazałem do biblioteki, jest zatem możliwość przeczytania jej.

 

WYPRZEDZIĆ CUKRZYCĘ

W sobotę, 8 października, w ŁDK odbyła się interesująca konferencja naukowa pod hasłem „Wyprzedzić cukrzycę”. Głównymi organizatorami konferencji były panie z naszego GP ZOZ Agnieszka Łukaszewska i Renata Cholerzyńska. Zważywszy, że wystąpienia prelegentów były około 20-minutowe i ciekawe, nie wdarła się zwykła w takich przypadkach nuda i zniechęcenie.

Wojewódzki konsultant w zakresie diabetologii prof. Loba jednym uświadomił (jak mnie) innym zapewne tylko przypomniał jak ważna jest dieta dziecka w zapobieganiu tej chorobie cywilizacji - cukrzycy. Są oczywiście uwarunkowania genetyczne, jednakże często w źle pojmowanym interesie dziecka jego bliscy zachęcają małego członka rodziny do spożywania bardzo przesłodzonych, szkodliwych napojów lub zawierających niezdrowe - jak twierdzi profesor wręcz uzależniające - tłuszcze dań. Podkreślano także jak ważny jest wszelkiego rodzaju ruch. Niestety odnotowuje się wzrastającą ilość zachorowań na cukrzycę wśród dzieci. Dlatego poprosiłem panie, aby w kolejnych numerach „Panoramy” przedstawiły zagrożenia i ich skutki oraz działania zapobiegające cukrzycy.

 

DZIĘKUJĘ, MAMO!

Byliśmy na poprawinach po weselu. Smaczne, obfite jedzenie, przeróżne nalewki i inne napoje „wyskokowe”, dobrze grający do tańca zespół muzyczny – słowem: radośnie, wesoło, beztrosko. Naraz kultywując piękny i mądry zwyczaj zespół zaśpiewał pieśń z podziękowaniem dla rodziców i stało się bardzo poważnie, ale jednocześnie rodzinnie. Słowa pieśni – cytuję z pamięci - dziękuję, że mnie urodziłaś, że byłaś dla mnie mamą, że mnie nie odrzuciłaś sprawiły, że wiele pań ocierało łzy, a Pani młoda rozpłakała się jak przysłowiowy bóbr. To bardzo pouczająca scena w pewnej dyskusji.

Karolinie i Darkowi życzmy szczęścia, zdrowia i satysfakcji z zachowania przyrzeczeń, które sobie składali. 11 października 2016 r.

 

Gabriel Szkudlarek

Skomentuj [ 0 ]
10:40, 29.10.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET