Wtorek, 26 listopada 2024 r., imieniny Delfiny, Lechosława, Konrada

Pogotowie Reporterskie

Stosunek do szczepień przedmiotem zainteresowania badaczy na całym świecie

W internetowym czasopiśmie eBioMedicine (wspieranym przez prestiżowy periodyk The Lancet oraz portal Cell) ukazał się artykuł na temat stosunku ludzi do szczepionek, zatytułowany „Poziom zaufania do szczepionek 2016: Wyniki badań w 67 krajach” (State of Vaccine Confidence: Global Insight Through a 67- Country Survey”).

Tekst przedstawia największe do tej pory, przeprowadzone na całym świecie badania ankietowe, poruszające tę problematykę1. Ośmiu naukowców reprezentujących wiodące uniwersytety z Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Singapuru, zapytało o stosunek do szczepień ponad 65 tysięcy osób zamieszkujących wszystkie kontynenty naszego globu. Badacze podjęli się tej problematyki ze względu na jej niezwykłą wagę dla zdrowia publicznego w aspekcie globalnym, gdyż negatywny stosunek do szczepień mógłby grozić wybuchem epidemii, wzrostem zachorowań na choroby zakaźne oraz dużą ilością groźnych powikłań. Monitorowanie postaw wobec szczepień jest kluczowe, ponieważ, jak zauważają autorzy publikacji, nawet mała grupa osób odmawiających szczepień, może mieć nieproporcjonalnie duży, negatywny wpływ na odporność zbiorowiskową i rozprzestrzenianie się chorób.
Analiza przedstawiona w artykule wykazała, że we wszystkich przebadanych krajach, stosunek do szczepień można uznać za przeważnie pozytywny. Najwięcej sceptyków mieszka w krajach europejskich, przede wszystkim we Francji oraz Bośni i Hercegowinie, gdzie, odpowiednio 41% i 35% badanych, wyraziło obawy, co do bezpieczeństwa szczepionek. Z zasady starsi respondenci (powyżej 65 roku życia) mieli stosunek bardziej pozytywny do szczepień, podobnie jak osoby wyznania rzymsko-katolickiego.
Według badania stosunek Polaków do szczepień można uznać za pozytywny. Z twierdzeniem „Ważne jest, żeby dziecko zostało zaszczepione” zdecydowanie zgadza się oraz w zasadzie zgadza się prawie 88% Polaków, nie ma zdania 4%, w zasadzie nie zgadza się 5%, zaś zdecydowanie nie zgadza się niecałe 3% osób. Podobnie przestawia się opinia Polaków na temat bezpieczeństwa szczepionek. Ze zdaniem „Ogólnie szczepionki są bezpieczne” zdecydowanie zgadza się i w zasadzie zgadza się w sumie ponad 80% badanych, zdania nie ma 8%, zaś nie zgadza się 12% zapytanych osób2.
Wyniki międzynarodowych badań zgodne są z tymi, które zostały opublikowane na stronach kampanii „Zaszczep się wiedzą” www.zaszczepsiewiedza.pl na początku lutego 2016. Instytut Badawczy Millward Brown przeprowadził badanie na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18+ mieszkających na terenie całej Polski. W ramach badania skontaktowano się z 1002 osobami, które odpowiedziały na pytania w specjalnie opracowanej ankiecie. Celem badania było poznanie głównych źródeł wiedzy Polaków o szczepieniach oraz poznanie stosunku Polaków do szczepionek i szczepień. 86% ankietowanych przyznało, że uważa szczepienia za skuteczną formę zabezpieczenia przed zachorowaniem, a 94% z badanych regularnie szczepi swoje dzieci3. Dane wynikające z raportu „Szczepienia” Millward Brown, dowodzą więc, podobnie jak opisane wyżej wyniki, że Polacy mają bardzo wysoką świadomość skuteczności szczepień.

INFORMACJE DODATKOWE:
Zaszczep się wiedzą to akcja społeczna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych
i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień - wymagających wiedzy i odpowiedzialności decydujących o zdrowiu i życiu. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Skomentuj [ 0 ]
08:25, 12.10.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET