Wtorek, 26 listopada 2024 r., imieniny Delfiny, Lechosława, Konrada

Pogotowie Reporterskie

Seniorzy wolą już przelewy świadczeń na konto

Coraz więcej świadczeniobiorców ZUS pobiera emerytury i renty bezpośrednio na rachunek bankowy. W województwie łódzkim, tak jak w całym kraju, Zakład przekazuje blisko 70 procent świadczeń przelewem. Z 7,8 mln osób pobierających świadczenia z ZUS już 5,3 mln otrzymuje je na rachunek bankowy.

W II oddziale ZUS w Łodzi na konta emerytów i rencistów przelewanych jest 66% świadczeń emerytalno-rentowych. W sumie jest to ok. 107,5 tys. świadczeń.

Wskaźnik ubankowienia seniorów cały czas rośnie, ale jak wynika z raportu Banku Światowego nadal ok 22 proc. dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego, z czego większość to właśnie osoby starsze. Postęp technologiczny nigdy nie stawał się od razu udziałem starszego pokolenia, ale bardzo ważne jest podnoszenie świadomości, dzięki której wszyscy skorzystają z postępu.

Korzyści i wygoda jakie daje taki rodzaj pobierania świadczeń zaczyna przeważać nad strachem przed nowymi technologiami.

„Przekazywanie świadczeń wypłacanych przez ZUS na rachunki bankowe klientów skraca czas oczekiwania na pieniądze, które najpóźniej następnego dnia są dostępne na koncie, zwiększa bezpieczeństwo przekazu, ponieważ nie są angażowane osoby trzecie czyli listonosz i zapewnia dyskrecję w kwestii wysokości wypłacanych kwot” – mówi Elżbieta Dąbrówka – główny specjalista
z II Oddziału ZUS w Łodzi.

Dodatkowo musimy pamiętać z czym wiąże się odkładanie pieniędzy do domowych skrytek. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Bardzo często do ZUS wpływają sygnały o oszustach podszywających się pod pracowników ZUS czy innych instytucji, do drzwi pukają nieznane osoby, które pod byle pretekstem starają się wejść do domu a po ich wyjściu osoby starsze orientują się, że zostały okradzione.

Koszty
Ważnym aspektem ubankowienia są także koszty jakie w związku z obrotem gotówkowym ponosi budżet, czyli my wszyscy. Dla przykładu Zakład Ubezpieczeń Społecznych na samą dystrybucję świadczeń za pośrednictwem poczty wydaje rocznie w granicach 200 mln zł. Koszt przekazania emerytury, czy renty na rachunek w banku to dziś, dzięki korzystnym umowom, które zawarł ZUS, zero złotych.
To banki konkurują o seniora
Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się wspierać swoich klientów także w aspekcie wyboru banku, w którym otwarty zostanie rachunek. W zorganizowanym w 2015 konkursie, ZUS postawił bankom zadanie przedstawienia pomysłu i planu działań, mających zachęcać emerytów i rencistów do korzystania z kont bankowych i bezgotówkowego odbioru świadczeń. W ramach zwycięskiej oferty bank BPH zaproponował darmowe prowadzenie rachunku, przelewy krajowe, wypłaty
z bankomatów, czy obsługę karty płatniczej przez okres 2 lat. Oprócz tego bank zaproponował zwrot części wydatków na leki opłacane w aptece kartą oraz otwarcie limitu na koncie, również bez opłat. Do tego dochodzą usługi assistance czy bezpłatna pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach. Każdy emeryt czy rencista bez obaw może założyć konto we wskazanym banku. Jego bezpieczeństwo i brak ponoszenia opłat gwarantuje sam ZUS.

Monika Kiełczyńska
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
woj. łódzkie

 

Skomentuj [ 0 ]
12:50, 17.09.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET