Wtorek, 26 listopada 2024 r., imieniny Delfiny, Lechosława, Konrada

Pogotowie Reporterskie

Niezapomniana pielgrzymka do Lichenia (zdjęcia)

Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej 6 września br. na długo zapadnie w pamięć Uczestników ŚDS w Sędziejowicach. Pobyt w Licheniu rozpoczęto udziałem we wspólnej mszy świętej. Później przywitał ich przewodnik, który towarzyszył podczas całego pobytu w Licheniu.

Pierwszym punktem była ogromna i jakże piękna Bazylika. Jest to największy kościół w Polsce. Oficjalne jego otwarcie nastąpiło w 2004 roku, lecz pierwsze prace rozpoczęto już w roku 1994. Świątynia ta porównywana jest do największych budowli sakralnych świata.

Powstała dzięki ofiarności pielgrzymów. Sama świątynia posiada 3 tys. miejsc siedzących i ok. 7 tys. miejsc stojących, natomiast plac przed Bazyliką pomieści 250 tys. pielgrzymów. Przewodnik w czasie zwiedzania zainteresował wszystkich swoimi ciekawymi opowieściami i informacjami, chociażby tą, że do bazyliki prowadzą marmurowe stopnie symbolizujące 33 lata życia Jezusa Chrystusa na ziemi, a także tym, że w całym sanktuarium znajdują się 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje tygodnie roku kalendarzowego.

W czasie zwiedzania najwytrwalsi weszli na Golgotę. Jest to kamienna góra wysokości 25 m z labiryntem przejść, kapliczek, grot, figur i płaskorzeźb. Kolejnym punktem był przebudowywany i remontowany kilkakrotnie kościół św. Doroty. Stamtąd sędziejowicka grupa dzielnych pielgrzymów udała się do apartamentów papieskich.

Dziś jest tam niewielkie muzeum, składające się z pomieszczeń, które w czasie pielgrzymki do Polski w 1999 roku zamieszkiwał św. Jan Paweł II. Niesamowite wrażenie zrobiło na nas to cudowne miejsce. Gabinet, biblioteczka, a także sypialnia i łazienka, z których korzystał Karol Wojtyła, tworzą małe przytulne mieszkanko. Całości dopełniają akcesoria, pozostawione przez Niego, na pamiątkę pobytu, takie jak: piuska z podpisem Jana Pawła II oraz stuła użyta podczas nabożeństwa w Licheniu. Przewodnik pokazał i opowiedział również krótką historię źródełka, z którego woda uznana jest za uzdrawiającą.

Zobacz zdjęcia:
Wycieczka do Lichenia

Najbardziej odważni wjechali także na wieżę widokową, W wieży znajdują się dwa zamknięte, wentylowane tarasy widokowe. Pierwszy na wysokości 98 m (27 piętro), drugi na wysokości 114 m (31 piętro). Można także wejść schodami, choć trzeba uczynić wysiłek, ponieważ na górę prowadzą 762 stopnie schodów. Na ten wyczyn nikt się jednak nie zdecydował.

Z punktu widokowego wieży rozciąga się wspaniały widok na lasy, jeziora, pola. W wieży, na pamiątkę pobytu, można uzyskać stempel okolicznościowy na pocztówkę.
Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się na zasłużoną przerwę obiadową.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy przystani jachtowej w Ślesinie gdzie czekał już na nas statek pasażerski „Pawełek”. Godzinny rejs był okazją do odpoczynku i delektowania się pięknymi widokami Kanału Ślesińskiego.

Celem wycieczki było kształtowanie postaw i zachowań w miejscach kultu religijnego, rozwijanie zainteresowań, formowanie postawy chrześcijańskiej, integracja grupy oraz spotkanie z historią, architekturą i sztuką naszej ojczyzny.

Wyjazd został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Źródło: Gmina Sędziejowice

Skomentuj [ 1 ]
18:25, 15.09.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

filip @ 11:28, 16.09.2016r. IP: *.*.235.244

do dyrektora czas sie teraz wybrac,torun zwiedzic datki zostawić!

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET