Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Orkiestra na medal

(fot. Nasze Miasto)

Strażacka Orkiestra Dęta „Druh” działająca w Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziejowicach powstała ponad 16 lat temu, w listopadzie 1999 roku. W naszym plebiscycie zajęła piąte miejsce. Oddano na nią ponad dziesięć tysięcy głosów.

W procesie tworzenia orkiestry dużą rolę odegrał prezes OSP Sędziejowice Władysław Gabrysiak, który ufundował remont i zakup instrumentów. Kwestiami organizacyjnymi i zatrudnieniem kapelmistrza zajął się dyrektor GOK Grzegorz Brożyński.


Dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu już po kilku miesiącach nowo utworzona orkiestra po raz pierwszy wystąpiła publicznie podczas Świąt Wielkanocnych. Członkami nowo utworzonej orkiestry byli okoliczni muzycy oraz duża grupa dzieci i młodzieży, która przygodę z muzyką rozpoczęła kilka miesięcy wcześniej pod okiem ówczesnego kapelmistrza Jana Kondratowicza.

Przez kolejne 8 lat batutę dzierżył Zbigniew Radzik. Był to czas sporego rozwoju orkiestry, gdyż otrzymała w tym czasie nowe jednolite mundury. Był to również czas uczestnictwa w festiwalach i pierwszych sukcesów.
Od 2009 roku kapelmistrzem orkiestry jest Anna Smolarek – Łągiewczyk absolwentka Akademii Muzycznych w Łodzi i Poznaniu. Dzięki niej przez ostatnie siedem lat orkiestra notuje największy rozwój. Oprócz marszy i pieśni kościelnych orkiestra wzbogaciła repertuar o utwory koncertowe takie jak: wiązanki utworów zespołu „Abba”, muzyki rosyjskiej, „Zacznij od Bacha” z rep. Zbigniewa Wodeckiego przez utwory popularne „Hej Sokoły” - czy „Słodko słodka”, aż po znane tematy muzyki klasycznej np. wiązanki walców Johanna Straussa.


Z inicjatywy pani kapelmistrz w 2012 roku powstała grupa taneczna mażoretek – dziewcząt, które tańczą do muzyki orkiestry używając rekwizytów takich jak pompony czy pałeczki marszowe. W 2014 roku orkiestra uzyskała dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego na zakup strojów dla grupy mażoretek, kurtek dla orkiestry oraz przeprowadzenie warsztatów musztry paradnej.

W kwietniu tego samego roku orkiestra uczyła się musztry paradnej pod okiem najlepszego w kraju instruktora – tamburmajora Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego Mirosława Chilmanowicza. Efektem tej współpracy było stworzenie indywidualnej choreografii dla orkiestry „Druh”.


- Warsztaty musztry paradnej były dla nas wszystkich niezwykłym przeżyciem, ale też dużym wyzwaniem. Musztra paradna to najtrudniejszy element pracy orkiestry dętej. Biorąc pod uwagę fakt, iż nasza orkiestra jest zespołem amatorskim, mamy sporo kłopotów i barier z tym związanych. Oprócz skupiania się na grze, trzeba jednocześnie liczyć kroki, zwroty i wykonywać inne trudne figury.

Jest to bardzo trudne, wymaga dużego skupienia, sporych umiejętności muzycznych, a także konieczne jest nauczenie się wszystkich wykonywanych utworów na pamięć. – mówi kapelmistrz Anna Smolarek – Łągiewczyk

 

Czytaj dalej: Nasze Miasto

Skomentuj [ 0 ]
11:25, 08.06.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET