Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Orkiestra na medal

(fot. naszemiasto)

Strażacka Orkiestra Dęta „Druh” działająca w Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziejowicach powstała ponad 16 lat temu, w listopadzie 1999 roku. 

W procesie tworzenia orkiestry dużą rolę odegrał prezes OSP Sędziejowice Władysław Gabrysiak, który ufundował remont i zakup instrumentów. Kwestiami organizacyjnymi i zatrudnieniem kapelmistrza zajął się dyrektor GOK Grzegorz Brożyński.

Dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu już po kilku miesiącach nowo utworzona orkiestra po raz pierwszy wystąpiła publicznie podczas Świąt Wielkanocnych. Członkami nowo utworzonej orkiestry byli okoliczni muzycy oraz duża grupa dzieci i młodzieży, która przygodę z muzyką rozpoczęła kilka miesięcy wcześniej pod okiem ówczesnego kapelmistrza Jana Kondratowicza. Przez kolejne 8 lat batutę dzierżył Zbigniew Radzik. Był to czas sporego rozwoju orkiestry, gdyż otrzymała w tym czasie nowe jednolite mundury. Był to również czas uczestnictwa w festiwalach i pierwszych sukcesów.
Od 2009 roku kapelmistrzem orkiestry jest Anna Smolarek – Łągiewczyk absolwentka Akademii Muzycznych w Łodzi i Poznaniu. Dzięki niej przez ostatnie siedem lat orkiestra notuje największy rozwój. Oprócz marszy i pieśni kościelnych orkiestra wzbogaciła repertuar o utwory koncertowe takie jak: wiązanki utworów zespołu „Abba”, muzyki rosyjskiej, „Zacznij od Bacha” z rep. Zbigniewa Wodeckiego przez utwory popularne „Hej Sokoły” - czy „Słodko słodka”, aż po znane tematy muzyki klasycznej np. wiązanki walców Johanna Straussa.

Z inicjatywy pani kapelmistrz w 2012 roku powstała grupa taneczna mażoretek – dziewcząt, które tańczą do muzyki orkiestry używając rekwizytów takich jak pompony czy pałeczki marszowe. W 2014 roku orkiestra uzyskała dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego na zakup strojów dla grupy mażoretek, kurtek dla orkiestry oraz przeprowadzenie warsztatów musztry paradnej. W kwietniu tego samego roku orkiestra uczyła się musztry paradnej pod okiem najlepszego w kraju instruktora – tamburmajora Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego Mirosława Chilmanowicza. Efektem tej współpracy było stworzenie indywidualnej choreografii dla orkiestry „Druh”.
- Warsztaty musztry paradnej były dla nas wszystkich niezwykłym przeżyciem, ale też dużym wyzwaniem. Musztra paradna to najtrudniejszy element pracy orkiestry dętej. Biorąc pod uwagę fakt, iż nasza orkiestra jest zespołem amatorskim, mamy sporo kłopotów i barier z tym związanych. Oprócz skupiania się na grze, trzeba jednocześnie liczyć kroki, zwroty i wykonywać inne trudne figury. Jest to bardzo trudne, wymaga dużego skupienia, sporych umiejętności muzycznych, a także konieczne jest nauczenie się wszystkich wykonywanych utworów na pamięć. – mówi kapelmistrz Anna Smolarek – Łągiewczyk

 

Z pewnością będzie trzeba poświęcić jeszcze wiele miesięcy na dopracowanie poszczególnych elementów. W roku bieżącym 30 druhów w białych strojach występowało już ponad 10 razy. W samym tylko miesiącu maju było już 7 występów.

 

Edward Nowak - gra od początku, grają jego trzej synowie Piotr, Jan i Grzegorz oraz synowa Joanna.
"Swoją grę na instrumencie rozpocząłem już jako mały chłopiec w straży w Marzeninie. Kiedy zaczęto tworzyć Orkiestrę w Sędziejowicach, dyrektor GOK u poszukiwał ludzi, którzy mieli jakąś styczność z muzyką. Z chęcią podjąłem się tego wyzwania. Mam trzech synów, jako pierwszy, tuż po mnie, do orkiestry dołączył ten średni. Swoją przygodę rozpoczynał grając na alcie, jednak teraz gra na saksofonie altowym. Zaraz potem dołączyli również pozostali synowie, zarażeni pasją do gry ma instrumentach. Najstarszy puzonista, a najmłodszy przeniósł się niedawno z klarnetu na perkusję. Z czasem dołączyła do nas również synowa, która skończyła Szkołę Muzyczną i po kilku lekcjach u naszej pani kapelmistrz rozpoczęła grę na saksofonie altowym. Mamy nadzieję, że w przyszłości dołączy do nas również mój wnuk."

Bartłomiej Gabrysiak - pierwszy trębacz (wykonuje wszystkie partie solowe w orkiestrze)
"Gdy miałem osiem lat zaimponowała mi muzyka orkiestrowa i postanowiłem spróbować nauczyć się grać na instrumencie dętym, nie myślałem wtedy, że już rok później wstąpię do orkiestry. Ta przygoda trwa już szesnaście lat. Koledzy z orkiestry są dla mnie jak rodzina. Wspólne próby, występy i wyjazdy - nie wyobrażam sobie, że mógł bym to stracić. Dzięki nauce i grze w orkiestrze dętej mogę również rozwijać się muzycznie w innych kierunkach."
Żona Katarzyna - "Dlaczego nie mam nic przeciwko grze męża w orkiestrze? Bo to jego pasja, hobby, a bez tego człowiek staje się nudnym. Zresztą przez orkiestrę też się znamy i jesteśmy razem. Muzyka nas połączyła, a obowiązki przecież da się pogodzić z codziennym życiem."

 

Joanna i Piotr Nowak z Nieceni poznali się dzięki orkiestrze, by kilka miesięcy później wziąć ślub na którym zagrali marsza weselnego koledzy z SOD „Druh”

 

Oto skład imienny i instrumentalny członków Orkiestry:

Anna Smolarek-Łągiewczyk - kapelmistrz

Joanna Piechal - flet poprzeczny

Klaudia Stępień - flet poprzeczny

Piotr Chachuła - klarnet (syn Krzysztofa)

Agata Gajewska - klarnet

Anita Gajewska - klarnet (siostry)

Patrycja Mielczarek - saksofon sopranowy/klarnet

Piotr Nowak - saksofon altowy (syn Edwarda, mąż Joanny)

Joanna Nowak - saksofon altowy (żona Piotra)

Dariusz Woźniak - saksofon altowy

Michał Matusiak - saksofon altowy

Jan Krata - saksofon tenorowy

Piotr Piechol - saksofon tenorowy

Damian Krawczyk - saksofon tenorowy

Czesław Zieliński - saksofon barytonowy

Adam Kmiecik - saksofon barytonowy

Dawid Chadrysiak - sakshorn altowy

Bartłomiej Gabrysiak - trąbka

Zdzisław Karpiński - trąbka (zastępca kapelmistrza)

Jan Piechol - trąbka

Tomasz Nowiński - trąbka

Edward Nowak - sakshorn tenorowy (ojciec Piotra, Jana i Grzegorza)

Daniel Lewandowski - sakshorn tenorowy

Krzysztof Chachuła- sakshorn barytonowy (ojciec Piotra)

Tomasz Winnicki - sakshorn barytonowy

Jan Nowak - puzon (syn Edwarda)

Lucjan Malinowski - puzon

Hubert Skowron - tuba

Arkadiusz Sztuka - tuba

Czesław Masiak - bęben

Bogusław Łągiewczyk - czynele

Grzegorz Maląg - perkusja/werbel

Grzegorz Nowak - perkusja/werbel (syn Edwarda)

Oprócz obecnych członków orkiestry naukę gry pobiera jeszcze 11 uczniów, którzy w przyszłości zasilą szeregi orkiestry.

 

 

 

 

 

Źródło: naszemiasto

Skomentuj [ 0 ]
15:40, 05.06.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET