Literacko - kulturalne Sędziejowice na Pomorzu
W dniach 8-10.04.2016 r. dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziejowicach - Beata Magdziak - brała udział w wizycie studyjnej na Pomorzu: „Na ludowo, na sportowo oraz w każdy inny sposób – rola biblioteki oraz domu kultury w edukacji i promocji”.
Wizyta odbyła się w ramach Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który w całości ją sfinansował. Brali w niej udział uczestnicy obecnej (czyli XI) edycji Programu, prowadzonego przez Fundację Szkoła Liderów w Warszawie. Przygotowali ją absolwenci programu czyli: Paweł Żmuda – dyrektor Domu Kultury w Główczycach (IX edycja) oraz Danuta Sroka (dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Słupsku (VII edycja).
Na 7 liderów z całej Polski (Sędziejowice, Gorlice, Bystrzyca Kłodzka, Pszczyna, Szczecinek, Osiek, Górzyce) czekało mnóstwo kulturalnych atrakcji oraz inspiracji, przygotowanych na najwyższym poziomie, i to już od pierwszych chwil. Beatę Magdziak powitał w drzwiach biblioteki laureat literackiej Nagrody Nike 2011, goszczący w 2012 r. w Sędziejowicach – Daniel Odija, który na co dzień, oprócz pisarstwa, prowadzi projekty kulturalne, literackie i teatralne dla młodzieży w słupskiej książnicy. Danuta Sroka przedstawiła ostatnie projekty bardzo prężnie działającej instytucji („Fotografia chłopów pomorskich”, „Detektywi historii. Młodzi na tropach historii” oraz „Palimpset. Słupskie archiwum pamięci”). Goście spotkali się także z władzami miasta, wolontariuszami Społecznej Pracowni Digitalizacji przy Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej, przedstawicielką słupskich NGO, a potem z młodzieżą w Klubie Czarnego Krążka. Nie brakło także spotkania z członkami i prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz degustacji węgierskich potraw. Przebogaty program słupskiej biblioteki, umiejscowionej w budynku kościoła, obejmował także udział w konsultacjach społecznych z mieszkańcami miasta. Członkowie stowarzyszenia Witkacy Cacy Cacy zadbali o to, by goście z Polski, ubrani w malarskie kombinezony oraz maski, pokryte elementami znanych obrazów Witkacego, zachęcali mieszkańców Słupska do wyboru cytatów z dzieł artysty. Tego samego dnia liderzy pomagali wypisać cytat na ścianie biblioteki w postaci muralu. Wieża ciśnień, spacer Bulwarem Czarownic, prapremiera sztuki Daniela Odiji „Ulica” w Teatrze im. Witkacego dopełniła całości atrakcji, oferowanych gościom pierwszego dnia wizyty.
Kolejnego dnia wizytę prowadził Paweł Żmuda, dyrektor GOK w Główczycach. Miała ona głównie charakter terenowy. Jako specjalista od geocachingu zaprezentował zasady tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu oraz promocji regionu. Dzięki miłośnikom geocachingu w Słupsku znajduje się około 150 skrzynek, a w Główczycach około 70. Dyrektor Żmuda jest bardzo zainteresowany ideą questingu, zapoczątkowaną na naszym terenie prze Lokalną Grupę Działania Dolina rzeki Grabi i chciałby ją „przeszczepić” na swój teren. W Sędziejowicach funkcjonuje 6 questów; za sprawą biblioteki powstało ich 5. Beata Magdziak udzielała instrukcji, jak tworzyć ulotki, jak oznaczać questowe szlaki turystyczne. Spotkania z młodzieżą główczycką (Wolontariat AMICUS) oraz paniami z kurpiowskiego zespołu śpiewaczego „Klęcinianki” dopełniły obrazu uczty kulturalnej. Wieczorem gości zakwaterowano w Ustce, by już w godzinach rannych (obowiązkowo po spacerach nadmorskich) mogli odbyć spotkanie z władzami tego miasta, przedstawicielami Lokalnej Organizacji Turystycznej, a następnie zwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej oraz Centrum Aktywności Twórczej.
Wizyta studyjna „Na ludowo, na sportowo oraz w każdy inny sposób”… to wspaniały przykład najlepszych „dobrych praktyk”, prezentacji wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i organizacji życia kulturalnego. Stanowią one sposób wychodzenia poza utarty schemat działania bibliotek i ośrodków kultury, różnią się znacznie od stereotypowych zaszłości i w znaczący sposób zamieniają świat wokół nas. Dla Beaty Magdziak, na co dzień organizującej życie literacko-kulturalne mieszkańców Gminy Sędziejowice, wizyta studyjna w Słupsku, Główczycach i Ustce stanowiła prawdziwy kulturalny nektar i ambrozję, którą podczas 3 dni mogła się delektować. I dzięki Szkole Liderów oraz przychylności władz gminnych zacznie wcielać w życie niektóre „dobre praktyki”, które ją zainspirowały i oczarowały.
Źródło: GBP Sędziejowice
- Skomentuj [ 0 ]
- 12:05, 24.04.2016 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Gmina Łask podpisała umowę na dofinasowanie do budowy dróg
- Kolejne niebezpieczne zdarzenie. Przyczyna: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- Łask. Odeszli do wieczności
- Partie herbaty wycofane ze sklepów. Powód: "Zagrożenie dla zdrowia"
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Jest praca w Packservice
- Zaginął Kapsel
- LGD. Relacja z Walnego Zebrania Członków
- Uwaga, przerwa w dostawie wody
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Kobieta szuka pracy
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzedam akordeon używany
- Sprzedam używany dywan
- Znalaziono psa
- Pozostałości po remoncie
- Zaginal pies
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Играй на Vavada – твой способ заработать крупный выигрыш!
- Jakie ubrania przy azs
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Mój ulubiony zwrot to: pan z ryneczku na przewodniczącego
. - Oj sylvuś, sylvuś . Co tam u przyjaciół w powiecie? Łby już lecą. Pierwsza i druga ofiara tra
- Mój ulubiony zwrot to: ,,Z czym do ludzi?". Lubię także deficyt, mam takie prawo. Cały czas jest
- Wielki szacunek za wyprostowanie nawierzchni w Ostrowie. W końcu 4 m2 prostej nawierzchni w postaci
- Za taką cenę to w kranie nie woda mineralna a Johnny Walker powinien płynąć;-)
- No jak można było zapomnieć o słynnym - WAS JUŻ NIE MA🤪. Słownik laskowskich zwrotów, któ
- To było 5 lat temu. A cyfryzacja jaka jest w Polsce wszyscy wiedzą. Tak więc nie kozacz. Tyle wsz
- Pijemy od lat
- Oczywiście siebie nie uważasz za cofniętego w rozwoju, a wnioski odnośnie śmieci są w Internec
- I doda- I was już nie ma
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1