Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Literacko - kulturalne Sędziejowice na Pomorzu

(fot. GBP Sędziejowice)

W dniach 8-10.04.2016 r. dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziejowicach - Beata Magdziak - brała udział w wizycie studyjnej na Pomorzu: „Na ludowo, na sportowo oraz w każdy inny sposób – rola biblioteki oraz domu kultury w edukacji i promocji”.

Wizyta odbyła się w ramach Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który w całości ją sfinansował. Brali w niej udział uczestnicy obecnej (czyli XI) edycji Programu, prowadzonego przez Fundację Szkoła Liderów w Warszawie. Przygotowali ją absolwenci programu czyli: Paweł Żmuda – dyrektor Domu Kultury w Główczycach (IX edycja) oraz Danuta Sroka (dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Słupsku (VII edycja).

 

Na 7 liderów z całej Polski (Sędziejowice, Gorlice, Bystrzyca Kłodzka, Pszczyna, Szczecinek, Osiek, Górzyce) czekało mnóstwo kulturalnych atrakcji oraz inspiracji, przygotowanych na najwyższym poziomie, i to już od pierwszych chwil. Beatę Magdziak powitał w drzwiach biblioteki laureat literackiej Nagrody Nike 2011, goszczący w 2012 r. w Sędziejowicach – Daniel Odija, który na co dzień, oprócz pisarstwa, prowadzi projekty kulturalne, literackie i teatralne dla młodzieży w słupskiej książnicy. Danuta Sroka przedstawiła ostatnie projekty bardzo prężnie działającej instytucji („Fotografia chłopów pomorskich”, „Detektywi historii. Młodzi na tropach historii” oraz „Palimpset. Słupskie archiwum pamięci”). Goście spotkali się także z władzami miasta, wolontariuszami Społecznej Pracowni Digitalizacji przy Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej, przedstawicielką słupskich NGO, a potem z młodzieżą w Klubie Czarnego Krążka. Nie brakło także spotkania z członkami i prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz degustacji węgierskich potraw. Przebogaty program słupskiej biblioteki, umiejscowionej w budynku kościoła, obejmował także udział w konsultacjach społecznych z mieszkańcami miasta. Członkowie stowarzyszenia Witkacy Cacy Cacy zadbali o to, by goście z Polski, ubrani w malarskie kombinezony oraz maski, pokryte elementami znanych obrazów Witkacego, zachęcali mieszkańców Słupska do wyboru cytatów z dzieł artysty. Tego samego dnia liderzy pomagali wypisać cytat na ścianie biblioteki w postaci muralu. Wieża ciśnień, spacer Bulwarem Czarownic, prapremiera sztuki Daniela Odiji „Ulica” w Teatrze im. Witkacego dopełniła całości atrakcji, oferowanych gościom pierwszego dnia wizyty.

 

Kolejnego dnia wizytę prowadził Paweł Żmuda, dyrektor GOK w Główczycach. Miała ona głównie charakter terenowy. Jako specjalista od geocachingu zaprezentował zasady tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu oraz promocji regionu. Dzięki miłośnikom geocachingu w Słupsku znajduje się około 150 skrzynek, a w Główczycach około 70. Dyrektor Żmuda jest bardzo zainteresowany ideą questingu, zapoczątkowaną na naszym terenie prze Lokalną Grupę Działania Dolina rzeki Grabi i chciałby ją „przeszczepić” na swój teren. W Sędziejowicach funkcjonuje 6 questów; za sprawą biblioteki powstało ich 5. Beata Magdziak udzielała instrukcji, jak tworzyć ulotki, jak oznaczać questowe szlaki turystyczne. Spotkania z młodzieżą główczycką (Wolontariat AMICUS) oraz paniami z kurpiowskiego zespołu śpiewaczego „Klęcinianki” dopełniły obrazu uczty kulturalnej. Wieczorem gości zakwaterowano w Ustce, by już w godzinach rannych (obowiązkowo po spacerach nadmorskich) mogli odbyć spotkanie z władzami tego miasta, przedstawicielami Lokalnej Organizacji Turystycznej, a następnie zwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej oraz Centrum Aktywności Twórczej.

 

Wizyta studyjna „Na ludowo, na sportowo oraz w każdy inny sposób”… to wspaniały przykład najlepszych „dobrych praktyk”, prezentacji wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i organizacji życia kulturalnego. Stanowią one sposób wychodzenia poza utarty schemat działania bibliotek i ośrodków kultury, różnią się znacznie od stereotypowych zaszłości i w znaczący sposób zamieniają świat wokół nas. Dla Beaty Magdziak, na co dzień organizującej życie literacko-kulturalne mieszkańców Gminy Sędziejowice, wizyta studyjna w Słupsku, Główczycach i Ustce stanowiła prawdziwy kulturalny nektar i ambrozję, którą podczas 3 dni mogła się delektować. I dzięki Szkole Liderów oraz przychylności władz gminnych zacznie wcielać w życie niektóre „dobre praktyki”, które ją zainspirowały i oczarowały.

 

 

 

 

 

 

Źródło: GBP Sędziejowice

Skomentuj [ 0 ]
12:05, 24.04.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET