Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

40 proc. młodych Polaków rozważa emigrację zarobkową

40 proc. młodych Polaków rozważa emigrację zarobkową ze względów finansowych. Blisko połowa młodych Polaków w wieku od 18 do 24 roku życia nie ma pieniędzy na opłacenie podstawowych comiesięcznych rachunków.

Większość z nich woli opuścić kraj niż zaciągać kolejne zobowiązania. O emigracji zarobkowej myśli 40 proc. młodych obywateli.

Podobny odsetek przyznaje, że w razie potrzeby nie jest w stanie jednorazowo wydać bez zaciągania pożyczki więcej niż równowartość 300 euro. Jedną z przyczyn ich problemów finansowych może być brak edukacji w zakresie zarządzania budżetem domowym.

- Młodzi Polacy nie mają doświadczenia w kontroli finansów osobistych i nie potrafią dostosować wydatków do otrzymywanych w danym miesiącu dochodów - przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Krzysztof Krauze, prezes firmy Intrum Justitia. - 60 proc. młodych ludzi wie, jakich rachunków może spodziewać się w danym miesiącu, ale trudno im pogodzić opłaty z codziennymi wydatkami.

Jak wynika z "Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich", przeprowadzonego przez Intrum Justitia w 21 krajach europejskich, dla 80 proc. młodych osób w Polsce opłacenie rachunków jest ważne. 35 proc. obawia się, że po uregulowaniu tego rodzaju zobowiązań nie starczy im środków na inne, bieżące wydatki.

- Interesujące jest to, że około jednej trzeciej młodych mieszkańców naszego kraju jest zdania, że radzi sobie lepiej w zarządzaniu domowym budżetem niż przeciętny Europejczyk - mówi Krauze.

37 proc. Polaków w wieku 18-24 lata przyznaje, że bez pożyczki nie jest w stanie wydać jednorazowo 300 euro, liczonego jako połowa średniego, miesięcznego wynagrodzenia. Nie lepiej jest wśród osób mających od 25 do 34 lat. Do takiego problemu przyznaje się nieco ponad jedna czwarta tej grupy.

W związku z tym prawie połowa (40 proc.) rozważa przeprowadzkę do innego kraju. Więcej kreślących takie plany jest tylko na Węgrzech, gdzie chęć emigracji deklaruje 60 proc. młodych respondentów.

- Największym problemem młodych Polaków jest wysokie bezrobocie w kraju - tłumaczy Krzysztof Krauze. - Zwracają oni także uwagę na koszty opieki zdrowotnej, codzienne wydatki i wysokie podatki. Najmniejszy problem stanowią dla nich koszty rozwodów, paliwa, wakacji, korzystania z telefonu komórkowego oraz internetu.

Bezrobocie w grupie osób między 18 i 24 rokiem życia wynosi obecnie w Polsce 19,3 proc. W Niemczech ten poziom to ok. 7 proc.

Ponad 60 proc. respondentów w grupie wiekowej 18-24 lata oraz 25-34 lata zadeklarowało, że już podczas edukacji wczesnoszkolnej dzieci powinny uczyć się prawidłowego zarządzania budżetem domowym.

- Pozwoliłoby to wykluczyć nieprzyjemne sytuacje związane z niedopasowaniem wydatków do dochodów sprawiając, że młode pokolenie pewnie i bez kompleksów wkraczałoby w dorosłe życie nie szukając alternatyw za granicą - mówi Krzysztof Krauze.

Skomentuj [ 4 ]
07:50, 11.04.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

M P @ 10:50, 11.04.2016r. IP: *.*.248.21

Znakiem tego należy nałożyć większy nacisk na edukacje matematyczną. Czym może różnic się jak to się tutaj nazywa "zarządzanie budżetem domowym" od prostych działań dodawania i odejmowania.

Jak widać z powyższego artykułu:
Najmniejszy problem stanowią dla nich koszty rozwodów, telefonów internetu i wakacji, to świadczy tylko o lekkim podejściu do życia i myśleniu o nim niezbyt poważnie.

I jeszcze na temat bezrobocia, znam przedsiębiorców którzy szukają ludzi do pracy. I nie mogą znaleźć uczciwych pracowitych ludzi. W bezrobocie w tym przedziale wiekowym wsadzam miedzy bajki.

Wacek @ 11:32, 12.04.2016r. IP: *.*.247.254

Nic dziwnego. Przecież dziś w Polsce nie liczą się umiejętności ani wykształcenie. Ważna jest legitymacja partyjna. Startowałem na kilka stanowisk w samorządzie w Łasku i za każdym razem działał "program rodzina na swoim". Raz jedna "gwiazda rekrutacji" zapytała czy mam legitymację PSL-u! Szkoda, że w naszym regionie nie ma rozwiniętej świadomości "społeczeństwa obywatelskiego" jak na Zachodzie, gdzie ludzie z pewnym fachem, wykształceniem i doświadczeniem są szanowani i nikt nie patrzy, czy popiera Ciebie chomik czy inny królik.

do Wacek @ 21:07, 12.04.2016r. IP: *.*.75.77

Wacek, a nie pomyślałeś, że poza chęcią "startowania" powinieneś jeszcze coś umieć ?

M P @ 22:12, 12.04.2016r. IP: *.*.36.233

A czy mówił, że nie umie... Skąd wiadomo, że nie umie. No chyba, że panowie się znacie bo inaczej nie sposób oceniać drugą osobę jeśli nie zna się jej kompetencji.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET