Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą

„Panorama” rozmawia z Komendantem  Powiatowym Policji w Łasku podinsp. Piotrem Bielewskim. 

- W ubiegłym miesiącu ruszyły konsultacje w ramach tworzenia mapy zagrożeń w powiecie łaskim, jednak podobne projekty realizowane są w całym kraju. Proszę opowiedzieć o tej inicjatywie oraz jej celach?

 

- „Mapa zagrożeń bezpieczeństwa” jest to nowe narzędzie pracy Policji, które ma na celu rzetelne i czytelne zdiagnozowanie występujących na danym obszarze zagrożeń, ma ona być elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Mapa powstaje na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa dokonanej przez Policję oraz informacji zebranych w ramach współpracy z samorządami lokalnymi, służbami zajmującymi się bezpieczeństwem i porządkiem publicznym oraz społeczeństwem. Mapy tworzone są nie tylko na szczeblu powiatowym, ale też wojewódzkim i krajowym.

 

- Do kiedy potrwają społeczne konsultacje i jakie będą kolejne etapy tworzenia mapy zagrożeń?


- W KPP w Łasku zostały już utworzone Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa za rok 2015. Obecnie czekamy na informację kiedy i w jaki sposób mapy te mają być publikowane. Założeniem przedsięwzięcia jest kwartalne aktualizowanie map. Konsultacje społeczne prowadzone będą na bieżąco, a informacje od społeczeństwa na temat miejsc zagrożonych można przekazywać bezpośrednio dzielnicowym w Punktach Przyjęć Interesantów oraz drogą mailową. Planowane są również debaty z mieszkańcami.


- W jaki sposób końcowy projekt będzie przedstawiony mieszkańcom?

 

- Gotowe mapy zostaną opublikowane na stronie internetowej KPP w Łasku, natomiast inne formy rozpowszechnienia projektu będą w dużej mierze uzależnione od oczekiwań mieszkańców.


- Jakie problemy podczas spotkań zgłaszali mieszkańcy?

 

- Podczas konsultacji ze społeczeństwem najczęstszymi problemami zgłaszanym przez mieszkańców były m.in.: gromadzenie się osób zakłócających ład i porządek publiczny, spożywających alkohol i dewastujących mienie w piwnicach przyblokowych, w parkach 

i na placach zabaw oraz miejsca, gdzie pojazdy stwarzają zagrożenie lub utrudnienia w ruchu drogowym poprzez nieprawidłowe parkowanie lub poruszanie się z nadmierną prędkością.


- W jakim stopniu zgłaszane problemy i uwagi pokrywają się z dotychczasową wiedzą Policji?

 

- Większość miejsc wskazywanych przez mieszkańców jako zagrożone jest znana funkcjonariuszom naszej Komendy i uwzględniana w dyslokacji służb patrolowych podczas ich planowania.


- Jak będą przedstawiane opinii publicznej konkretne działania, które będą realizowane w oparciu o wspomnianą mapę?

 

- Działania Policji przedstawiane będą na stronie internetowej KPP Łask oraz na bieżąco przekazywane mieszkańcom podczas kolejnych spotkań, a także w Punktach Przyjęć Interesantów.

 

- Kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów?

 

- Jeśli chodzi o Mapy zagrożeń to chcielibyśmy, aby społeczeństwo informowało nas o problemach za każdym razem, kiedy zauważy coś niepokojącego. Ważnym jest, aby mieszkańcy wiedzieli, że większość interwencji mogą zgłaszać anonimowo. Nie muszą wtedy podawać swoich danych osobowych. Jednym z wyjątków jest zakłócanie spokoju, porządku publicznego i spoczynku nocnego, gdzie warunkiem koniecznym jest, aby komuś takie zachowanie przeszkadzało. Priorytetem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania poprzez np. kierowanie sił we wskazane rejony.

 

- Jakby Pan zachęcił mieszkańców naszego powiatu do aktywnego udziału w tej inicjatywie?

 

- Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Ważnym jest, aby potrzebę tę zaspokoić, a my, jako Policja chcemy społeczeństwu pomóc. Szybciej możemy reagować, kiedy od razu mamy zgłoszenie, że coś się dzieje w danym miejscu, a nie po fakcie. Bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą, dlatego wszystkim nam powinno zależeć na jego poprawie. Priorytetem działań Policji jest dbanie o bezpieczeństwo, mapy są jedynie kolejnym narzędziem mającym usprawnić nasze działanie. Efektem dotychczasowej pracy jest zauważalny od 2011 roku spadek przestępczości na terenie powiatu. Trzeba podkreślić, że nasze skuteczne działania w dużej mierze opierają się właśnie na informacji od społeczeństwa. Dzięki temu możemy szybko zareagować. Dobro mieszkańców jest najważniejsze, a bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą i wszystkim powinno na tym zależeć.

 

 

 

 

Źródło: Panorama Łaska

Skomentuj [ 5 ]
10:05, 03.04.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

awa @ 22:51, 03.04.2016r. IP: *.*.159.34

Panie weź sie za swoich podwładnych bo robią co chcą.

Jan @ 23:43, 03.04.2016r. IP: *.*.13.63

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa jest to nowe narzędzie pracy Policji", oj, ciekawych rzeczy się dowiadujemy, chociaż... rzeczywiście, poprzednio przecież były tylko ruiny, zgliszcza i nic nie było. Pewnie wkrótce się też dowiemy, że to PiS odkrył Amerykę nie jakiś tam Krzysiek Kolumb.

gość @ 13:48, 04.04.2016r. IP: *.*.237.17

Po zapoznaniu się z Pana wypowiedzią nasunęło mi się pytanie:
Panie komendancie, co powinni zrobić policjanci po przeczytaniu informacji o łamaniu prawa, której treść dotyczy artykułów ściganych z urzędu?

auksar @ 15:06, 04.04.2016r. IP: *.*.37.68

nareszcie! już się nie mogłem doczekać ;D

gość @ 13:48, 05.04.2016r. IP: *.*.255.241

Nie wie Pan? To podpowiem, odpyskować Panie komendancie, odpyskować.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET