Bezpieczna Wielkanoc 2016
Przed nami okres przedświątecznej gorączki zakupów, biegania po sklepach, a potem czas Świąt Wielkanocnych, w czasie których odwiedzamy rodziny, najbliższych i wyjeżdżamy by odpocząć.
Wszędzie tam, gdzie jest tłok - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi jej wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.Na ulicach naszych miast w okresie przedświątecznym pojawi się więcej policjantów. W szczególności będą oni kontrolować dworce, przystanki, a także okolice centrów handlowych. Oprócz tych umundurowanych nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą również nieumundurowani funkcjonariusze.
Pamiętaj !
• Nie zabieraj ze sobą całej gotówki, tylko odliczone kwoty, które schowaj w różnych częściach odzieży.
• Płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela.
• Uważaj na tzw. sztuczny tłok.
• Torebkę z dokumentami i pieniędzmi noś zawsze zapiętą, przed sobą.
• Podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu dyskretnie wprowadź pin sprawdzając wcześniej czy nie ma dodatkowych nakładek na klawiaturze.
W miarę możliwości korzystaj z dobrze oświetlonych bankomatów lub tych znajdujących się w placówkach bankowych. Unikaj wręczania karty osobom obcym w sytuacji, kiedy jej nie widzisz.
Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, może dojść do kradzieży. Dlatego też na osiedlach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policyjnych, które będą sprawdzać czy mieszkania pod naszą nieobecność nie padają łupem złodziei. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem, wodą, dokładnie zamknąć drzwi i okna. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.
Pamiętaj !
• Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy ludzie.
• Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż „na przechowanie” cenne rzeczy osobom zaufanym.
• Unikaj zostawiania w drzwiach, na automatycznych sekretarkach czy
w mediach społecznościowych informacji o wyjazdach lub okresie nieobecności w lokalu.
• Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem.
• Wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi.
• Jeśli wyjeżdżasz na święta do rodziny poproś zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zerknął na twoje mieszkanie i zabrał ewentualne ulotki spod drzwi.
• Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii.
Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy taki zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w wewnętrznych kieszeniach naszego odzienia.
Pamiętaj !
• Wsiadając do komunikacji miejskiej uważaj na tzw. sztuczny tłok przy drzwiach, pilnuj wtedy torebki/plecaka/bagażu.
• Podczas jazdy trzymaj bagaż przed sobą tak, aby mieć nad nim kontrolę.
• Nie zasypiaj w podróży, bagaż podręczny trzymaj blisko siebie.
• W pociągu/ autokarze nie przyjmuj żadnych poczęstunków od nieznajomych, możesz mieć podany środek nasenny a później zostać okradzionym.
• Jeśli w pociągu wychodzisz z przedziału pamiętaj o zabraniu cennych przedmiotów ze sobą.
Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Jeżeli zaś wyruszamy w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. Podczas postojów, na przykład na stacjach benzynowych, kiedy oddalamy się od samochodu, upewnijmy się, że jest on w odpowiedni sposób zabezpieczony. Starajmy się z jak największym zaangażowaniem unikać sytuacji, kiedy możemy paść ofiarami rabunku lub innych przestępstw.
Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.
Pamiętaj !
• Samochód parkuj w dobrze oświetlonych miejscach, wysiadając z samochodu pamiętaj o jego zamknięciu i załączeniu urządzeń alarmowych, nie zostawiaj cennych przedmiotów na „widoku”.
• Sprawdź samochód pod względem technicznym przed podróżą.
• Unikaj odludnych parkingów, zatrzymuj się na stacjach benzynowych
i wyznaczonych parkingach.
• Jeśli udajesz się w daleką podróż, rób częste przystanki, aby odpocząć.
• Podczas postoju zamykaj auto i nie zostawiaj na siedzeniach cennych przedmiotów /laptopy, telefony komórkowe, itp./.
Śmigus-dyngus
Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.
Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.
Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.
Pamiętaj !
• Polewanie przechodniów wodą wbrew ich woli, wlewanie wody do tramwajów czy autobusów to wykroczenie.
• Polewanie wodą jadącego rowerzysty czy samochodu może skutkować spowodowaniem zagrożenia w ruchu drogowym, co również jest wykroczeniem.
• Zrzucanie torebek z wodą z wiaduktów na jadące samochody grozi wypadkiem a dla sprawcy konsekwencjami karnymi.
Nierespektowanie tych zasad może powodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała lub zniszczenie mienia. Za nieodpowiedzialne zachowania oraz naruszenie przepisów grozi odpowiedzialność karna, prawna lub cywilna.
Unormowania prawne w w/w przedmiocie.
Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
Art. 76. k.w. kto rzuca kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Art. 124. § 1 k.w. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
Art. 126. § 1 k.w. Kto zabiera w celu przywłaszczenia, przywłaszcza sobie albo umyślnie niszczy lub uszkadza cudzą rzecz przedstawiającą wartość niemajątkową,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
Art. 140 k.w. Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
Art. 145 k.w. Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności,
a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec,
podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
Podczas świąt Wielkanocnych, podobnie jak w Noc Sylwestrową używa się petard lub fajerwerków.
Apelujemy o dużą rozwagę przy ich używaniu. Zakup takich materiałów, jak też ich używanie zawsze powinien być pod nadzorem osób dorosłych.
• Kupując fajerwerki lub petardy zwróć uwagę, czy mają one atesty.
• Sprawdź oznakowanie wyrobów pirotechnicznych.
• Kupuj u zaufanych i profesjonalnych sprzedawców.
• Najpierw przeczytaj instrukcję obsługi, postępuj ściśle z instrukcją.
• Nie manipuluj przy fajerwerkach.
• Zachowaj bezpieczną odległość przy odpalaniu fajerwerków.
• Zadbaj o bezpieczeństwo osób postronnych, widzów, szczególnie dzieci.
• Materiałów pirotechnicznych używaj tylko na dworze.
• Huk petard jest niebezpieczny dla zwierząt dzikich i domowych, szczególnie psów, należy zapewnić im bezpieczne schronienie.
• Nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grozi odpowiedzialnością karną, prawną i cywilną.
• Nie wolno sprzedawać fajerwerków lub petard osobom małoletnim.
Unormowania prawne
Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, zakaz używania fajerwerków obowiązuje przez cały rok, jednak jest egzekwowany po zgłoszeniu o zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Wszyscy naruszający ten zakaz powinni mieć świadomość, że zgodnie z art. 51k.w. podlegają bezwzględnej karze grzywny ,, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.
W wyjątkowych sytuacjach, uświęconych tradycją, zakłócenie spokoju (porządku) krzykiem lub hałasem może być tolerowane w ramach kontratypu pozaustawowego, np. przypadki zdarzeń określane jako „śmigus-dyngus” (por. J. Warylewski, Kontratypy wiosenne, Pal. 1999, nr 7-8, s. 24) lub tak jak w przypadku używania fajerwerków np. dzień: 31 grudnia.
Dodać należy, że używanie wyrobów pirotechnicznych może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego. Art. 83. § 1 k.w. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany § 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia. Za wykroczenie opisane w art. 83 k.w. przewidziana jest kara aresztu, grzywny albo nagany. Możliwe jest również orzeczenie przepadku przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia, a więc materiałów wybuchowych, łatwo zapalnych lub substancji promieniotwórczych. Sprawca czynu przewidzianego w art. 83 k.w. może swoim zachowaniem spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. W takiej sytuacji realizuje on znamiona przestępstwa przewidzianego w art. 160 ustawy z dnia 6 czerwa 1997 roku Kodeks karny. Jeżeli sprawca wskutek nieostrożnego obchodzenia się z materiałami lub substancjami wyszczególnionymi w art. 83 k.w. spowoduje zdarzenie powszechnie niebezpieczne, poniesie odpowiedzialność za przestępstwo przewidziane w art. 163 § 1 pkt 3 lub pkt 4 k.k. W razie wywołania bezpośredniego niebezpieczeństwa takiego zdarzenia zastosowany będzie art. 164 k.k. W przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – używanie wyrobów pirotechnicznych może się odbywać, jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.
Trzeba mieć też na uwadze, że organ lokalny może zaostrzyć ogólne przepisy dotyczące używania materiałów pirotechnicznych w okresach czasu innych niż 31 grudnia i 1 stycznia (najczęściej do kilku dni poprzedzających dzień 30 stycznia i do kilku dni po 1 stycznia każdego roku). W razie wejścia w życie tego typu rozporządzenia obowiązuje kategoryczny zakaz używania materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych (do chwili obecnej t.j. 22.03.2016 roku, na oficjalnej stronie internetowej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi nie figuruje żadne rozporządzenie Wojewody Łódzkiego obostrzające prawo używania materiałów pirotechnicznych).
Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał!
Źródło: KWP Łódź
- Skomentuj [ 0 ]
- 18:34, 24.03.2016 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Popularne artykuły
- Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łasku
- Gmina Łask podpisała umowę na dofinasowanie do budowy dróg
- Kolejne niebezpieczne zdarzenie. Przyczyna: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- Łask. Odeszli do wieczności
- Święta z Powiatem Łaskim
- Partie herbaty wycofane ze sklepów. Powód: "Zagrożenie dla zdrowia"
- Jest praca w Packservice
- Łask. Nabór na wolne stanowisko urzędnicze
- Zaginął Kapsel
- Uwaga, przerwa w dostawie wody
Reklama
Najnowsze ogłoszenia
- KUPIĘ STARE DREWNIANE ŚMIGŁO OD SAMOLOTU
- KUPIĘ SZABLE,BAGNETY,KORDZIKI,NOŻE STARE WOJSKOWE
- Kupię wojskowe medale,ordery,odznaki,odznaczenia
- Kobieta szuka pracy
- Sprzedam ogródek działkowy
- Sprzedam akordeon używany
- Sprzedam używany dywan
- Znalaziono psa
- Pozostałości po remoncie
- Zaginal pies
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- ?n yaxs? sans oyun platformalar? 2025-ci il ucun.
- Jakie ubrania przy azs
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
- GDZIE JEST POLICJA?!!!
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Dziękuję za Państwa spostrzeżenia. Może ktoś ponownie stwierdzi, że MA TAKIE PRAWO. Ja propon
- Uśmiechnięci narzekają że starosta tworzy stanowiska marnując pieniądze a tu cyk :D nie wsty
- Kiedyś w urzędzie miejskim wystarczył jeden pan recepcjonista, który miał stanowisko w rogu na
- Proponuję oszczędzać na prawdziwą zimę.Pół cm snieżku to nie tragedia.Polscy kierowcy dają
- Do ASS -popieram. Łask stoi na czele w rankingu do takich szczepień.
- Włodarczyk, pieniądze z Unii Europejskiej Ci nie śmierdzą??!!!! Gdzie masz koszulkę z Dudą?
- Wydziały się mnożą w UM, jak grzyby po deszczu.
- Celina to p. Mazur???skad to wiadomo???az mnie zatkalo
- A nie tam jakiej pracy dla wiejskiego filozofa z Mazur ksywa CELYNA.Nudzi sie strasznie i chcialby d
- Brakuje szczepionek na coraz barziej postepujący idiotyzm przechodzacy w debilizm w ówczesnej popu
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024 w Łasku
-
II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łaskiego
-
Matura na 100 procent Mateusza Kozakowskiego
-
100-lecie Szkoły rolniczej w Sędziejowicach
-
VI sesja Rady Miejskiej
-
V sesja Rady Powiatu Łaskiego
-
IX Festiwal Róż w Łasku
-
Pożar w Woli Łaskiej - zdjęcia czytelników
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1 (koncerty)
-
Święto Truskawki 2024 - dzień 1