Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Uwaga! Dziś w nocy zmiana czasu na letni

Nie zapomnijmy, że dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. Zegarki będziemy przestawiać z godziny 2 na 3 nad ranem. A to oznacza, że wprawdzie w jedną noc spać będziemy godzinę krócej, ale za to ciemno będzie się robić godzinę później.

Zmiany czasu dokonywane są dwa razy do roku. W całej Unii Europejskiej czas zmieniamy w tym samym dniu. Z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca, która w 2016 wypada w dniu 27 marca i z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października, która w 2016 wypada w dniu 30 października. W marcu wskazówki zegarów przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00, tracimy więc godzinę i śpimy krócej. Ponownie utraconą godzinę odzyskujemy w październiku przestawiając wskazówki z 3:00 na 2:00. Przy tej zmianie czasu śpimy o godzinę dłużej. 

Zmiana czasu (wprowadzenie czasu letniego) ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego a co za tym idzie oszczędność energii. Prekursorami wprowadzenia czasu letniego byli Niemcy już w 1916 roku. W Polsce wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku. Do 1980 roku daty wprowadzenia i odwołania czasu letniego w Polsce ogłaszane były w Monitorze Polskim. Od 1981 roku czas letni wprowadzano w ostatnią niedzielę marca, a odwoływano w ostatnią niedzielę września, w roku 1996 rozpoczęto odwoływanie czasu letniego w ostatnią niedzielę października. 

 

Kiedy Zmiana w Unii Europejskiej
Od 2000 roku w całej Unii Europejski czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października.

Ciekawostki
Począwszy od 2007 roku w USA wskazówki zegarów przestawia się, nie jak do tej pory w pierwszą niedzielę kwietnia i ostatnią niedzielę października, lecz w drugą niedzielę marca i pierwszą niedzielę listopada. Szacuje się, że ta zmiana wprowadzi mnóstwo zamieszania ze względu na potrzebne przeprogramowania urządzeń elektronicznych.

We Wspólnocie Europejskiej wszystkie kraje zmieniają czas w tym samym dniu jednak o różnej godzinie zależnej od strefy czasowej, więc dlatego w Polsce przesuwamy wskazówki o godzinie 2.00 (lub 3.00) a nie tak, jak jeszcze kilka lat temu, o północy.

W języku angielskim istnieje łatwy mnemotechniczny sposób zapamiętania, w którą stronę przesuwamy wskazówki zegara. Zdania "Spring forward, fall back" i "Spring ahead, fall behind" - to gra słów wykorzystująca dwuznaczność słów spring - skoczyć/wiosna i fall - upaść/jesień. Można więc je przetłumaczyć jako: "Skok w przód, upadek do tyłu" lub "Wiosną do przodu, jesienią do tyłu".

W jakiej strefie czasowej leży Polska? 
Strefy czasowe, w których leży Polska określana są skrótem CET (Central European Time) oraz, w czasie obowiązywania czasu letniego, CEST (Central European Summer Time). Czas CET obliczany jest jako UTC+1, czas CEST jako UTC+2, czyli jeśli Słońce znajduje się dokładnie nad południkiem zerowym UTC=12:00:00 (patrz niżej: co to jest czas UTC), w Polsce mamy godzinę CET=UTC+1=13:00:00 lub, w lecie, CEST=UTC+2=14:00:00 

Co to jest czas UTC
Czas UTC (Universal Coordinated Time) to wzorcowy czas słoneczny nad południkiem zero. Stanowi on punkt odniesienia dla obliczania czasu w innych strefach czasowych np. czas CET=UTC+1, czas CEST=UTC+2. W momencie kiedy Słońce znajduje się nad zerowym południkiem, zegary pokazujące czas UTC powinny wskazywać dokładnie godzinę 12:00:00 w południe. Inne nazwy: czas GMT (Greenwich Mean Time), Zulu Time (czas Zulu) - od określenia 'zulu' - oznaczającego południk zerowy. 

Zmiana czasu - kontrowersje
Na całym świecie trwają dyskusje nad wadami i zaletami wprowadzenia czasu letniego. Główną zaletą jest oczywiście oszczędność energii związana ze zmniejszeniem kosztów oświetlenia, ale czy na pewno?. Oczywiste koszty zmiany czasu, to: przestawienie urządzeń elektronicznych, zmiany rozkładów jazdy/lotów itp., do mniej oczywistych i trudnych do oszacowania należą koszty zmniejszenia produkcyjności pracowników i wypadków przy pracy związanych z potrzebą zaadoptowania organizmu do nowego czasu. (Zostały przeprowadzone poważne badania nad wpływem zmiany czasu na częstość wypadków drogowych, np: Ferguson, S.A. et al. (1995) Daylight saving time and motor vehicle crashes: the reduction in pedestrian and vehicle occupant fatalities. American Journal of Public Health 85, 92­95.). 
Wyżej wymienione koszty należą do kosztów jednorazowych i raczej w ostatecznym bilansie przeważają zyski związane z oszczędnością oświetlenia, jednak do kosztów stałych strat (jak zauważają przeciwnicy głównie w USA) należy doliczyć koszty klimatyzacji, która pracuje intensywniej w godzinach dziennych, więc w ostatecznym bilansie, sensowność zmiany czasu, wg. sceptyków stoi pod znakiem zapytania.

Studia i badania

  • W 2008 roku przeprowadzono badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA). Sprawdzono wysokość rachunków za prąd przed i po 2006 roku (czas letni wprowadzono w tym stanie dopiero w roku 2006). Okazało się, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki wzrosły!!! , prawdopodobnie z powodu dłuższego używania klimatyzacji, o około 1-4%. Matthew J. Kotchen; Laura E. Grant (2008-02-08). "Does daylight saving time save energy? evidence from a natural experiment in Indiana"
  • Badania przeprowadzone w 2007 roku pokazały, że zmiana czasu nie zmiania zużycia prądu w Kalifornii (USA) Adrienne Kandel; Margaret Sheridan (2007-05-25). "The effect of early daylight saving time on California electricity consumption: a statistical analysis"
  • Badania w Wielkiej Brytanii przeprowadzone również w 2007 roku pokazały natomiast, że dzięki zmianie czasu zużycie energii elektrycznej spada w miesiącach zimowych o około 2% Brendan Cronin; Elizabeth Garnsey (2007-10-19). "Daylight saving in GB; is there evidence in favour of clock time on GMT?"

Przydatne skróty
DST - ang: Daylight Saving Time - czas letni.
LDT - ang: Local Daylight Time - lokalny czas letni.
LST - ang: Local Standard Time - czas standardowy (słoneczny).
UTC - ang: Universal Time Clock, Coordinated Universal Time - uniwersalny czas koordynowany - czas wzorcowy
CET - ang: Central European Time - czas obowiązujący w Europie Środkowej. Nazwa strefy czasowej, w której leży Polska.
CEST - ang: Central European Summer Time - czas letni obowiązujący w Europie Środkowej i m.in. w Polsce

 

 

 

 

 

 

Źródło: frico.net

Skomentuj [ 0 ]
10:35, 26.03.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET