Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Dzień otwarty w I LO w Łasku (zdjęcia)

(fot. I LO Łask)

Ponad 300 uczniów klas trzecich gimnazjów z Buczku, Dobronia, Kolumny, Łasku, Rososzycy, Sędziejowic, Widawy, Chociwia odwiedziło drugiego marca 2016 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łasku.

Wszyscy goście mogli poznać niezwykły klimat szkoły z tradycjami, która w tym roku będzie świętowała jubileusz stulecia,

a także wspaniałą ofertę edukacyjną przygotowaną specjalnie dla gimnazjalistów. Społeczność szkoły pragnęła, aby każdy  potencjalny przyszły uczeń wiedział, czego może oczekiwać w nowej szkole, czyli solidnej pracy naukowej połączonej z rozwijaniem indywidualnych zainteresowań.

 

Od rana budynek liceum bardzo szybko wypełnił się młodymi ludźmi, którzy oczekiwali  na ciekawe propozycje dla absolwentów gimnazjów. Kolejne grupy poznały ofertę edukacyjną szkoły, którą zaprezentowała Dyrektor szkoły Małgorzata Ziarnowska, wykorzystując prezentację multimedialną na temat osiągnięć uczniów liceum. W każdym  roku do egzaminu maturalnego przystępują wszyscy abiturienci, co jest ewenementem wśród innych szkół średnich w okolicy. Dodatkowo należy podkreślić, że wszyscy dopuszczeni do matury zdają egzaminy, osiągając wyniki znacznie lepsze niż średnia w województwie łódzkim, czy w Polsce. Nic więc dziwnego, że  absolwenci liceum mogą osiągnąć niemal wszystko co sobie zakładają. Udowadnia to fakt, że wśród nich znajdują się zarówno znani naukowcy, poeci, krytycy literatury, dziennikarze, aktorzy, tancerze, projektanci mody, prawnicy, lekarze, jak i informatycy, graficy komputerowi, oficerowie Wojska Polskiego, itd.

Wyniki maturalne, zwłaszcza z języka polskiego, języka angielskiego  i matematyki pozwalają im studiować na najbardziej prestiżowych wydziałach uniwersytetów: Jagiellońskiego, Łódzkiego, Medycznego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Seminarium Duchownego w Łodzi a także Politechniki Łódzkiej, Wrocławskiej, Warszawskiej, czy w tak elitarnych uczelniach, jak: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej, czy też Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i Powietrznych w Dęblinie.

 

W czasie dnia otwartego pojawiło się wielu z nich, bowiem zawsze wracają oni do szkoły, z którą wiążą się miłe wspomnienia, co podkreślił ubiegłoroczny maturzysta, były przewodniczący Samorządu Szkolnego Maciej Angerman. Jednocześnie zasugerował gimnazjalistom, że jeśli zdecydują się uczyć w tym liceum, to zdobędą niezbędną na studiach wiedzę i tak jak on też będą mieli wspaniałe wspomnienia z trzyletniego pobytu w szkole.

Na korytarzach w liceum gimnazjaliści mogli na zdjęciach przygotowanych przez Urszulę Morzyńską rozpoznać wielu znanych im ludzi, celebrytów, którzy są absolwentami szkoły - aktorzy: Grażyna Błęcka-Kolska, Michał Mikołajczak, projektanci mody – Teresa Kopias, Kamil Owczarek, który założył firmę Bohoboco.

Uczniowie próbują im dorównać, biorąc udział w projektach artystycznych, np. uczący się w pierwszej klasie o profilu humanistycznym Rafał Jutrznia, który grał już w kilku filmach fabularnych.

Goście podziwiali prace plastyczne uzdolnionych młodych ludzi – Patrycji Mielczarek, Julii Operacz, Aleksandry Zając oraz Kamila Gwisa.

 

W pracowni polonistycznej klasa druga o profilu humanistycznym przygotowała prezentację na temat życia szkolnego, imprez artystycznych i kulturalnych organizowanych przez Samorząd Szkolny, którym opiekuje się polonistka Małgorzata Lebioda. Uczennica Aleksandra Szelecka zwróciła szczególną uwagę na niemal rodzinną atmosferę w szkole, która pozwala nie tylko na rozwój umysłowy, ale i duchowy. Uczniowie mogą bowiem uczestniczyć w różnych imprezach na terenie szkoły. Podkreśliła, że w liceum studniówka odbywa się w szkole, co stanowi tradycję już blisko stuletnią. Dodatkowo od sześciu lat odbywa się Jasełkowe Show, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie w szkole, a najlepsi są nagradzani. Co roku dyrektor wręcza w czasie zakończenia roku szkolnego najlepszej klasie puchar Super Klasy i nagrodę dla tych, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce, są aktywni w działalności artystycznej i społecznej. Gimnazjaliści poznali też program klas humanistycznych, projekty przez nie organizowane, a następnie odpowiadali na pytania związane z prezentacją i otrzymali „słodkie” upominki.

 

Goście mogli obejrzeć każdą salę lekcyjną, przyglądać się projektom mniej lub bardziej naukowym, uczestniczyć w konkursach i quizach, co wiązało się  z wygrywaniem nagród. Taką niespodziankę przygotowała klasa IIb o profilu matematycznym, która pod kierunkiem Joanny Saładajczyk pokazała, że matematyka może być czymś więcej niż tylko zwykłym przedmiotem szkolnym, ale może stać się pasją. Goście poznali ciekawy sposób nauki tabliczki mnożenia na palcach. Uczniowie klasy matematycznej przedstawili mnożenie na palcach przez 9, co jest prostym sposobem wykonania tego zadania, trudniejszym jest mnożenie od 5 wzwyż. Prezentacja teatralna pozwoliła jednak gościom szybko zrozumieć tę metodę.

Także w pracowni języka angielskiego odbył się quiz językowo-kulturowy, który przeprowadziła Magdalena Uzarczyk. Pierwsze miejsce wśród szkół gimnazjalnych zajęły dziewczęta z Gimnazjum numer 1 w Łasku. Poradziły sobie bezbłędnie z przygotowanymi zadaniami. Mamy nadzieję, że nauczyciele tego przedmiotu wyróżnią uczennice bardzo dobrymi ocenami.

Zainteresowani historią mogli obejrzeć wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym, na której znalazły się przedmioty i dokumenty pochodzące z XX wieku, a świadczące o tym,że także na naszym terenie było wielu bohaterów walczących o niepodległość Polski. Dodatkowo uczniowie mogli uczestniczyć w projekcji filmu: „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956”. Radosław Faber po przedstawieniu prezentacji na temat Żołnierzy Wyklętych zorganizował konkurs na ich temat, a nagrodami dla najlepszych uczestników były książki historyczne.

Ci, których pasją jest geografia, mogli obejrzeć prezentację połączoną z quizem „Polskie naj..”, a następnie Małgorzata Trybuchowska zachęciła gimnazjalistów do udziału w VII edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi Łaskiej.

Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się zajęcia z takich przedmiotów jak: fizyka, biologia, chemia, gdzie zorganizowano pokazy laboratoryjne. Joanna Kowalczuk z zainteresowanymi klasami drugimi  przeprowadziła pokazy: „cieczy nie-niutonowskiej”, „tresowanej” puszki, a także doświadczenia z napięciem powierzchniowym cieczy i gasnącą świeczką.

W pracowni biologicznej Wiesława Kurcaba pokazywała gimnazjalistom „świat w skali mikro”. Młodzież prowadziła obserwacje mikroskopowe preparatów roślinnych i zwierzęcych, poznała, co kryje kropla wody, a następnie analizowała wyniki badawcze. Dodatkowo goście podziwiali wystawy – skamieniołości, np. kości mamuta oraz roślin owadożernych.

Natomiast zainteresowani chemią, dzięki Joannie Dąbrowskiej, mogli nauczyć się, jak wykorzystując procesy elektrochemiczne wyczyścić srebro.

Na sali gimnastycznej  odbywały się występy  naszych utalentowanych uczniów, mistrzów grających na pianinie: Bartosza Manieckiego oraz Mateusza Dąbka, na saksofonie: Błażeja Błońskiego, na gitarze: Macieja Górskiego. Wystąpiły też dziewczęta z klasy II d: Natalia Iwańska, Patrycja Herman, Marysia Kuna, Weronika Seliga oraz Anna Żelaśkiewiecz, które stworzyły zespół taneczny, prezentujący swoje umiejętności nie tylko na koncertach, ale też na co dzień, oczywiście dzięki wsparciu pań prowadzących zajęcia wychowania fizycznego – Iwonę Gwis i Iwonę Malinowską.

Koncert  z dużym zaangażowaniem prowadzili przedstawiciele SU – Natalia Gabryjączyk oraz Jakub Król.

Ten dzień był szczególny, bowiem zaproszenie Dyrekcji Liceum oraz nauczyciela języka hiszpańskiego, Macieja Szulca przyjął Honorowy Konsul Generalny Węgier - Tadeusz Kaczor, który wygłosił wykład na temat relacji polsko – węgierskich: „Polak, Węgier dwa bratanki…”. Uczestnicy spotkania mogli się przekonać, że język węgierski nie jest aż tak trudny, jak się wszystkim wydaje, a Konsulat objął patronatem szkołę, co umożliwi uczniom wyjazdy na wymianę z młodzieżą węgierską już w przyszłym roku.

 

W szkolnej kawiarence goście mogli zjeść ciasta upieczone przez młodzież szkoły.

Przewodniczący SU  Piotr Stasiak oraz jego zastępczyni Iga Gabryjączyk wyrazili swoją ocenę szkoły.

Iga stwierdziła, że I LO to dla niej jest  miejscem z ogromnymi możliwościami. Może się tutaj dobrze przygotować do matury, ale też nauczyć się podejmowania odpowiednich decyzji w życiu. Spełnia się w prężnie działającym Samorządzie Uczniowskim, co da jej doświadczenie na przyszłość. Jednak nie tylko nauką tutaj się żyje, a w I LO nie brakuje atrakcji i wspaniałych ludzi. Każda chwila wiąże się z jakimś cudownym przeżyciem, przygodą.

Piotr natomiast sugeruje, że nasze liceum, poza oczywistym świetnym przygotowaniem do matury, daje coraz to nowe możliwości poszerzania moich zainteresowań i wykorzystywania tych, które już posiada w całkowicie nowy sposób. Gdyby nie ta szkoła nigdy nie odnalazłby wielu swoich pasji.

Małgorzata Lebioda

 

 

Zobacz zdjęcia: Dzień otwarty w I LO w Łasku

 

 

 

Fot. I LO Łask

Źródło: I LO Łask

Skomentuj [ 0 ]
10:45, 08.03.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET