Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Coraz mniej urodzeń

Liczby nie kłamią: z roku na rok zmniejsza się liczba urodzeń w gminie Łask, jednocześnie umiera znacznie więcej mieszkańców. W minionym roku na świat przyszło 135 nowych obywateli, w tym samym okresie zmarło prawie 380 osób, rok wcześniej urodziło się 168 osób, zmarło zaś 369. 

W 2013 roku urodziły się jeszcze 184, zaś odeszło z tego świata – 351. I pomyśleć – w 2012 roku, gdy w łaskim szpitalu, cieszącym się jeszcze dobrą opinią, na świat przyszło 415 maluchów. Od lipca 2013 roku drastycznie spadła liczba urodzin we wspomnianej placówce.

 

Oczywiście byłoby wielkim uproszczeniem, gdybyśmy przyczyny zmniejszenia liczby urodzin upatrywali tylko w łaskim szpitalu, który kilka lat temu zmienił właściciela. W ostatnich latach w całej Polsce daje o sobie znać niż demograficzny i na razie nic nie wskazuje na to, że to zjawisko zostanie zahamowane. Ujemny przyrost naturalny także w naszym regionie niesie wiele negatywnych zjawisk, bo w praktyce odbije się on na liczbie rąk do pracy i uczniów w szkołach, a to w konsekwencji będzie oznaczało np. mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli.

 

Na razie jeszcze liczba ślubów utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie – średnio rocznie związki małżeńskie zawiera w granicach 150 par, jak twierdzi kier. Łaskiego Urzędu Stanu Cywilnego Lilia Ślusarczyk-Grącka, z roku na rok przybywa ślubów cywilnych. Nowe przepisy obowiązujące od niedawna umożliwiają zawieranie związków małżeńskich poza lokalem USC i np. w tym roku zanosi się na zawarcie 2 takich związków. Uroczystości odbędą się prawdopodobnie w restauracjach i ogrodach. Wspomnijmy przy okazji, że taka przyjemność kosztuje nowożeńców 1000 zł. Wstępujący na nową drogę życia mają jeszcze jedną możliwość, której kiedyś nie było – mogą powiedzieć sakramentalne „tak” nie tylko w USC w miejscowości swojego zamieszkania, ale też w dowolnym mieście w kraju. I tak się już dzieje – łodzianie, którzy narzekają na kolejki w USC zawierają związki małżeńskie w podłódzkich miejscowościach, np. w Rzgowie. I łączą to często z weselami urządzanymi w tych podłódzkich miasteczkach, gdzie jest znacznie taniej.

 

Jeśli idzie o śluby z cudzoziemcami, w ostatnich latach przybywa ich, co jest konsekwencją wyjeżdżania wielu rodaków za chlebem, m.in. do Wielkiej Brytanii. Mamy tu jednak korzystne zjawisko – wielu mieszkańców naszego regionu po kilkuletnim pobycie poza granicami kraju wraca do ojczyzny, w rodzinnych stronach najczęściej zawiera też związki małżeńskie.

 

I na koniec jeszcze jedna ciekawostka: obowiązujące od 1 marca ubiegłego roku nowe prawo o aktach zlikwidowało tradycyjne księgi urodzeń, zgonów czy zawierania małżeństw. Nie ma już zatem ksiąg i zapisów papierowych, by wszystko wędruje do komputera i zawarte jest w systemie informatycznym. Zatem w przyszłości, jeśli będziemy chcieli zajrzeć do zapisów USC w Łasku dotyczących np. 2016 roku, będziemy musieli obejrzeć „księgi” w formie elektronicznej. Czy system informatyczny gwarantuje należyte gromadzenie i przechowywanie akt USC? – pytamy szefową łaskiego USC. – Tak, a ponadto ma on wiele zalet ułatwiający życie nie tylko pracownikom USC, ale i tym, którzy potrzebują np. aktu urodzenia. Wcześniej po taki akt trzeba było jechać do miejscowości, gdzie znajdowała się tradycyjna księga z zapisami, teraz można się zgłosić do USC w dowolnym miejscu w kraju i jeśli będzie chodziło o zapisy po 1 marca 2015 r. – urzędnicy bez trudu sporządzą odpowiedni dokument. W przypadku dokumentów z okresu wcześniejszego będzie to także możliwe, choć potrwa nieco dłużej, bo trzeba je będzie wprowadzić do systemu. (ER)

 

 

 

 

Źródło: Panorama Łaska

Skomentuj [ 7 ]
16:20, 28.02.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

kamil @ 17:37, 28.02.2016r. IP: *.*.135.129

lubimy się bzykać ale bez konsekwencji he

olo @ 07:37, 29.02.2016r. IP: *.*.76.115

Większości rodzi niestety nie u nas tylko w Łodzi lub Pabianicach i tam rejestruje dzieci. Patrząc po tym co się u nas dzieje nie dziwię się.

dyzio @ 08:08, 29.02.2016r. IP: *.*.38.43

No, ale od kwietnia będzie po pińcet i szpitale się nie wyrobią, nawet ten w Łasku.

olo @ 19:48, 29.02.2016r. IP: *.*.7.178

Wszędzie ale nie w łasku nawet za darmo.

Jarosław @ 22:09, 01.03.2016r. IP: *.*.164.184

Ja osobiście nie znam nikogo, kto zdecydował się na poród w Łasku. Ludzie nie chcą ryzykować i wybierają Łódź, Pabianice. Przydałoby się porównać zameldowania noworodków, czy PESELe, bo te są chyba zazwyczaj już załatwiane na miejscu.

ja @ 11:31, 02.03.2016r. IP: *.*.16.70

A to co? W Łasku mordują, czy jak? Tak pytam, bo nie wiem?

anja @ 12:13, 02.03.2016r. IP: *.*.18.242

Sami panowie ekspertami od porodów! ;) Ja rodziłam w Łasku i byłam bardzo zadowolona z opieki. Nie wiem skąd biorą się te negatywne opinie? Chyba głoszą je osoby, które nigdy nie były na oddziale położniczym w Łasku.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET