Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

500 Plus Buczek

500 Plus Buczek. Co z monitoringiem wydatkowania środków przez rodziny? - wywiad Wójta Gminy Buczek dla serwisu samorzad.pap.pl.

 

 

Jak Pan szacuje, ile dzieci w gminie zostanie objętych programem Rodzina 500 plus?
Bronisław Węglewski, wójt gminy Buczek: - Według naszych szacunków, około tysiąc dzieci będzie uprawnionych do skorzystania ze świadczenia wychowawczego. To  prawie 20 proc. ogółu  mieszkańców gminy.
Czy przewidywana kwota prowizji w tym roku jest Pana zdaniem wystarczająca?
- W ubiegłym roku mieszkańcy Buczku pobierali zasiłki rodzinne dla 470 dzieci, a prowizja od kwoty przeznaczonej do wypłaty świadczeń na ich obsługę wynosiła 3 proc. Była ona niewystarczająca, ponieważ pokrywała jedynie wynagrodzenia pracowników.
Projekt przewiduje 2 proc. prowizji w bieżącym roku, natomiast w przyszłym ma to być 1,5 proc. Niestety oznacza to, że prawdopodobnie pieniądze te wystarczą jedynie na bieżącą obsługę świadczeń. Później takie wydatki jak: zatrudnienie pracowników, zakup sprzętu komputerowego, programu komputerowego, korespondencja, w tym wysyłka decyzji czy zakup druków obciążą budżet gminy.
Ile osób zostanie zatrudnionych dodatkowo do obsługi programu?
- Cały proces realizacji zadania będzie czasochłonny. Trzeba będzie m.in. weryfikować  oświadczenia o dochodach rodzin z jednym dzieckiem oraz występować w tej sprawie do ZUS czy urzędu skarbowego. W urzędzie gminy od 8 lutego pracuje osoba zatrudniona do obsługi projektu. Po wejściu w życie programu będzie nam pomagać stażysta.
Jakie  pytania do Minister Rodziny nasuwają się Panu w związku z przypadającymi gminie obowiązkami realizacyjnymi programu Rodzina 500 plus?
- Co jeśli nie zdążymy w terminie? Problemem jest krótki okres do realizacji zadania przez gminy. Niepokoi mnie to, że na wdrożenie programu mamy jedynie sześć tygodni, a do tej pory nie otrzymaliśmy przepisów, uregulowań prawnych i aktów wykonawczych dotyczących np. delegowania zadań. 
Co więcej, nie poinformowano nas o standardach realizacji zadań. Brak zapisów w budżetach również utrudnia nam wykonanie naszej pracy.
Istotna jest dla nas kwestia monitorowania przez gminę sposobu, w jaki gospodarowane będą pieniądze z świadczenia. W przypadku gdy są marnotrawione, przewiduje się wykonawstwo zastępcze przez gminę, czyli świadczenie rzeczowe. Trudno w tej chwili określić, ile takich przypadków będzie. Chcielibyśmy poznać standardy, kto będzie realizował zalecenia pracownika socjalnego w tym zakresie.
Co jest według Pana największym zagrożeniem dla pomyślnej realizacji programu?
- Mój niepokój  budzi płynność finansowa państwa. Istnieje możliwość, że środki z budżetu będą dostarczane z opóźnieniem lub ich zabraknie, a cała odpowiedzialność za te niedociągnięcia spadnie na gminę.
Czy wyjaśniona jest sprawa obsługi informatycznej projektu?
- Mamy w zespole dobrego informatyka i odpowiednie wyposażenie w sprzęt komputerowy. W tej kwestii nie powinno być żadnego problemu.
Jak ogólnie ocenia Pan przygotowania w gminie do wdrożenia programu Rodzina 500 plus?
- Prawdę mówiąc, nasze przygotowania do realizacji programu opierają się na informacjach przekazywanych przez media.  Na tym polu w skali od 0 do 10 jesteśmy przygotowani na osiem. Martwi mnie jednak brak wiadomości ze strony państwa. Od Ministerstwa Rodziny nie wiemy absolutnie nic.  
Czy ma Pan ewentualne postulaty pod adresem władz w kwestii przeprowadzenie projektu Rodzina 500 plus?
- Zależy nam na darmowych szkoleniach, programach komputerowych i wyposażeniu stanowisk pracy. Chcielibyśmy również, aby środki na obsługę zwiększyć do 3 proc., podobnie jak przy innych świadczeniach rodzinnych.
Dziękuję za rozmowę.
 
 
Napisał: samorzad.pap.pl 
Źródło: Gmina Buczek
Skomentuj [ 2 ]
09:15, 20.02.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Tadek @ 18:15, 20.02.2016r. IP: *.*.247.224

Wójt Wójtem, ale na terenie gminy Buczek mieszkają inni zacni obywatele. Ostatnio trafiłem na ciekawą stronę - "historia z kołem w tle" i wiecie co ... okazało się, że jej autor jest z pochodzenia Buczkowianinem. Tak przynajmniej wynikałoby z nazwiska autora. W Gminie Łask zapewnie nikt tego nie zauważył. Ha ha

Ola @ 08:53, 22.02.2016r. IP: *.*.230.210

"W urzędzie gminy od 8 lutego pracuje osoba zatrudniona do obsługi projektu. Po wejściu w życie programu będzie nam pomagać stażysta."

Stażysta - tania siła robocza, nie ma doświadczenia, więc będzie tyrać jak normalny pracownik tylko za grosze.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET