Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

"Jezioro" na lotnisku

(fot. Prawa autorskie zastrzeżone przez Iwonę Seweryn)

Członkowie Grupy Archeo Łask, zainspirowani ciekawą fotografią otrzymaną od p. Iwony Szweryn, próbują ustalić fakty dotyczące terenów sprzed powstania JW w Łasku. Ich wpis publikujemy w całości.

Uważni czytelnicy naszej strony na FB mogli przeczytać wyniki dotychczasowego "dochodzenia" naszych kolegów na temat istnienia dużego zbiornika wody na terenie dzisiejszego lotniska. Oto ich relacja:

 

Zainspirowani ciekawą fotografią otrzymaną od p. Iwony Szweryn, przeprowadziliśmy rekonesans w celu ustalenia faktów dotyczących terenów sprzed powstania JW w Łasku.
Udaliśmy się do wsi Mauryca, mieszczącej się tuż przy lotnisku, gdzie na co dzień stacjonują polskie F-16 oraz kolekcja samolotów i śmigłowców Grupy Archeo. Początkowo lotnisko było nazywane Mauryca lub Brodnica. Wieś stanowi kilkadziesiąt domów i tutaj postanowiliśmy zaczerpnąć informacje od mieszkańców. 
Wojna w Korei w latach 1950-1953, spowodowała nacisk na Polskę ze strony Kremla do zbrojeń ponad potrzeby obronne. Jednym z priorytetów było lotnictwo wojskowe. Na przełomie lat 40-50 XX w. Wojsko Polskie wskazało tereny położone na południowy-wschód od Łasku na przyszłe lotnisko. Lokalizacja ta dobrze wpisywała się w system lotnisk obrony aglomeracji miast Łodzi i Warszawy.
Znajdowały się tutaj tereny bogate w lasy, bagna, stawy, górki polodowcowe, które były własnością Państwa oraz ludności lokalnej. Największą ciekawostką jest informacja o istnieniu kilkunastohektarowego jeziora, które znajdowało się przed dzisiejszą Wieżą Kontroli Lotów. Była to atrakcja turystyczna dla mieszkańców Łodzi, Pabianic oraz okolicznych terenów, którzy chętnie przyjeżdżali wypoczywać i korzystać z uroków miejsca oraz dostępnych na miejscu kajaków i łódek. Można było również zaopatrzyć się w swojskiej produkcji jedzenie od mieszkańców wsi. W wyniku przeznaczenia miejsca na lotnisko z map zniknęła mała wieś Wymysłów.
Obecnie na tym terenie znajduje się 32 BLT. Teren został odwodniony, zasypany dowiezioną ziemią oraz z istniejących górek. Pozostałością górek jest ostatnia jaka się zachowała na której znajduje się „stara” wieża kontroli lotów. 
Dzięki uprzejmości Pani Iwony oraz naszych rozmówców z Maurycy upubliczniamy fotografię tego jeziora, gdzie zdjęcie zostało wykonane oraz historię terenów lotniska.

 

Wierząc w przychylność naszych czytelników zwracamy się z prośbą o przekazanie nam informacji, które by przybliżyły te karty z historii.

Prosimy o kontakt na adres administrator@archeolask.pl , na pewno się odezwiemy. Wspólnymi siłami dopiszmy tę mało znaną kartę historii związaną z "naszym" lotniskiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Prawa autorskie zastrzeżone przez Iwonę Seweryn

Źródło: Archeo Łask

 

Skomentuj [ 5 ]
10:03, 17.02.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Edi @ 16:24, 17.02.2016r. IP: *.*.89.113

Nie jestem pewny, czy o to miejsce chodzi,ale czy nie nazywało się "kępiniec" lub "kempiniec" ???

maurycy @ 08:52, 18.02.2016r. IP: *.*.238.7

Zasadniczo w miejscu gdzie jest lotnisko były bagna oraz kopalnia torfu do opalania domów. Wyraźnie to widać na mapie sztabowej z roku 1944. Link do mapy: http://www.mapywig.org/m/WIG_m aps/series/025K_german/4228_I_ Buscheck_(Butscheck)_XII.1944. jpg nie ma tam żadnego jeziora.

Ks @ 15:18, 18.02.2016r. IP: *.*.173.90

To, że nie ma go na jakiejś mapie nie oznacza, że go nie było. Było i żyją jeszcze ludzie, którzy kąpali się w nim i pływali. Sam mam zdjęcia z tego miejsca z lat 40-tych. Dzięki temu zbiornikowi Mauryca była w okresie międzywojennym wsią (właśc. kolonią) letniskową.

krzysztof @ 18:49, 21.02.2016r. IP: *.*.233.238

jeziorko kempiniec znajduje się w Aleksandrówku natomiast tamto jezioro miało bardzo duże powodzenie w okresie przedwojennym, w okolicy Teodorów znikło bardzo wiele budynków w stylu starej Kolumny

krzysztof @ 18:57, 21.02.2016r. IP: *.*.233.238

jeziorko kempiniec znajduje się w Aleksandrówku natomiast tamto jezioro miało bardzo duże powodzenie w okresie przedwojennym, w okolicy Teodorów znikło bardzo wiele budynków w stylu starej Kolumny wiadomość tę przekazał mi Dziadek ,który jest na zdjęciu z moją mamom

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET