Poniedziałek, 25 listopada 2024 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Pogotowie Reporterskie

Zbiornik wodny „Zajączek”

(fot. UM Łask)

Zapraszamy do zapoznania z artykułem zastępcy burmistrza Łasku p. Janiny Kosman na temat budowy zbiornika wodnego "Zajączek", który ukazał się w ostatnim numerze Panoramy Łaskiej. Tekst publikujemy w całości.

Wielokrotnie na łamach „Panoramy Łaskiej” poruszaliśmy temat budowy zbiornika wodnego „Zajączek” w Łasku. Informowaliśmy Państwa o wykonanej koncepcji projektowej, o uchwaleniu miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania ustalającego lokalizację zbiornika i o wykupie terenu przeznaczonego na jego budowę. Rozmawiamy o tym ważnym przedsięwzięciu przygotowując się do inwestycji. Tereny wokół rzeki Grabi są objęte trzema formami ochrony przyrody: jako obszar „Natura 2000”, Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Dolina Grabi i użytek ekologiczny Rzeka Grabia. Planowanie zbiornika wodnego z taką lokalizacją musi obejmować analizę oddziaływania inwestycji na środowisko. Jako pierwszy dokument powstała diagnoza stanu istniejącego procesów ekologicznych i warunków hydrologicznych obszaru zlewni bezpośredniej planowanego zbiornika „Zajączek”. Opracowanie zostało wykonane przez Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (pod auspicjami UNESCO) pod nadzorem prof. dr hab. Macieja Zalewskiego, naukowca światowej sławy w dziedzinie hydrologii. Celem opracowania była analiza terenu pod kątem źródeł zanieczyszczeń, także punktowych, warunków hydrologicznych i czasowej zmiany zwierciadła wody. Do analizy jakości wód powierzchniowych wyznaczono 10 stanowisk monitorowanych, w których z częstotliwością co 7-10 dni pobierano próby do analizy parametrów fizycznych (między innymi stężenie zawiesiny) i chemicznych (między innymi azotyny, azotany, fosforany). Wyniki badań zostały omówione przez prof. M. Zalewskiego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim w dniu 8 grudnia 2015 r. Na zaproszenie burmistrza Łasku przybył wojewódzki inspektor ochrony środowiska Piotr Maks, wiceprezes WFOŚiGW Zbigniew Stasiak, wójt gminy Dobroń Robert Jarzębak oraz przedstawiciel Uniwersytetu Łódzkiego dr Krzysztof Prawicki. Przedmiotem dyskusji była niezbędna waloryzacja przyrodnicza (budowa spowoduje zniszczenie kilku chronionych siedlisk przyrodniczych), przepływ wód w rzece Grabi i wielkość ładunku zanieczyszczeń (wraz ze składem chemicznym), jaki niesie rzeka w różnych okresach roku oraz źródła zanieczyszczeń.

Zdaniem prof. M. Zalewskiego: „planowana inwestycja niewątpliwe doprowadzi do przekształcenia istniejących procesów przyrodniczych oraz może mieć wpływ na cenne siedliska i gatunki zamieszkujące ten obszar, jednak kierunek i zakres tych przekształceń oraz wymiar oddziaływania jest w istotny sposób związany ze sposobem konstrukcji zbiornika, usytuowania elementów jego infrastruktury oraz zastosowania synergicznych rozwiązań zwiększający potencjał ekologiczny tworzonego zbiornika i redukujący zagrożenia związane z dopływem zanieczyszczeń, szczególnie związków biogennych”.

W podsumowaniu stwierdzono, że:

- dorzecze Grabi w obszarze sąsiadującym z planowanym zbiornikiem charakteryzuje się ogromną i unikalną wartością przyrodniczą

- planowany zbiornik powinien stanowić element wielofunkcyjnego systemu przyrodniczo-edukacyjno-rekreacyjnego

- budowa zbiornika powinna być tak prowadzona, aby realizacja funkcji przeciwpowodziowej, wędkarsko-rekreacyjnej i retencyjnej umożliwiła zachowanie bioróżnorodności doliny rzecznej i utrzymania potencjału dobrego stanu ekologicznego zasobów wodnych.

Kolejnym etapem prowadzącym do realizacji zbiornika będzie przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko, a co za tym idzie pozyskanie tzw. decyzji środowiskowej. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale istotne jest to, że tę żmudną drogę krok po kroku pokonujemy.

/Janina Kosman zastępca burmistrza Łasku/

 

 

 

Źródło: Panorama Łaska

Skomentuj [ 5 ]
10:25, 03.01.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

ciekawy @ 19:42, 03.01.2016r. IP: *.*.6.193

Na jakiej powierzchni to ma być ,bo chyba nie doczytałem .Czy można umieścić mapkę?no i kiedy rusza inwestycja?
Pozdrawiam

kedar @ 23:58, 03.01.2016r. IP: *.*.250.36

Tylko pogratulować tempa prac, zalew powstanie przy takim natężeniu za jakieś 20 lat. Pamiętacie spektakl z Doliną Rospudy, największym skaraniem bożym jest dopuszczanie "zielonych" do decydowania. Będą się latami rozwodzić nad żabą , komarem czy ptaszkiem , a palcem nie kiwną w walce z lobby paliwowym, nie ruszą się aby doprowadzić do zmian w systemie grzewczym, zmniejszając tym samym emisję C02. I dla czego tak się dzieje? Ano dla tego, że czerpią z tego dochody. Co do władz gminy to na 3 kadencje waszego rządzenia to niewiele zrobiliście.

mieszkaniec @ 17:49, 04.01.2016r. IP: *.*.221.129

Burmistrzu ulżyj mieszkańcom i tej kobicie odsyłając ją wreszcie na emeryturę. Stare dobre są tylko wino i skrzypce. Kosmanowa ani jednym ani drugim nie jest

mietek @ 19:45, 04.01.2016r. IP: *.*.220.31

A czy ta kobieta nie jest przypadkiem młodsza od burmistrza?

stat @ 20:46, 04.01.2017r. IP: *.*.17.58

a o zbiorniku cisza i nic nie słychać... jak zwykle gadali gadali, obiecywali a teraz siedzą cicho

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne artykuły

Reklama

Reklama
Reklama

      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Reklama
Reklama
Reklama

Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarze

Pogoda

Facebook

Najnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET